Firmandex

DAEŞ onlarca sivili elektrik direklerine astı!

Birleşmiş Milletler, terör örgütü DAEŞ’in hainlik ve işbirliğiyle suçladığı sivilleri Musul’da idam ettiğini duyurdu.

DAEŞ onlarca sivili elektrik direklerine astı!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, Musul’da kuşatma altında tutulan DAEŞ’in hainlik ve işbirliğiyle suçladığı 40 sivili astığını duyurdu.

Uluslararası ajansların son dakika olarak geçtiği açıklamaya göre, DAEŞ idam ettiği sivillerin bedenlerini ibret olsun diye elektrik direklerine astı. Katledilen sivillere ‘Irak Güvenlik Güçleri ajanı ve hain’ yazan turuncu giysiler giydirildi.

BM ayrıca, terör örgütünün bu hafta Musul’da cep telefonu kullanan bir kişinin bilgi sızdırdığı gerekçesiyle 20 sivili vurduğunu aktardı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, DAEŞ’in kaçırdığı kadınların bazılarının örgüt militanlarına verildiğini bazılarının da konvoylarda kullanıldığını söyledi.

Shamdasani’nin verdiği bilgiye göre, sivillerin yaşadığı bölgelerde amonyum ve sülfür depolayan terör örgütü önümüzdeki günlerde kimyasal saldırı yapabilir.

DAEŞ’LİLERİN CESETLERİ SÜRÜKLENDİ

Reuters haber ajansı, önceki haftalarda girilen Musul’un kenarındaki Karama mahallesinde öldürülen DAEŞ militanlarının fotoğraflarını geçti. Irak polisi, bir binadaki cesetleri iplere bağlayarak sürükledi ve ardından toprağa gömdü.

400 KİŞİLİK TOPLU MEZAR!

Öte yandan, Irak Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani’nin yayın kuruluşu Rudaw, Musul’un güneyindeki Hammam Alil’de ortaya çıkarılan toplu mezarda bulunan cesetlerin 400’e çıktığını duyurdu. Söz konusu bölgede daha önce 100 kişiye ait kemikler bulunduğu bildirilmişti. Uzmanlar, yapılan incelemelerde mezarların bir veya iki aylık olduğunu ve cesetlerin çoğunun çürümediğini belirtiyor.

17 Ekim’de Irak ordusu, peşmerge, Şii milisler Haşdi Şabi ve aşiret güçlerinin katılımıyla başlayan büyük Musul operasyonu, ABD’nin başını çektiği koalisyon tarafından destekleniyor. Operasyonun üçüncü haftasında şehir merkezindeki mahallelere ulaşan özel kuvvetler, son günlerde sokak çatışmaları nedeniyle ilerleyemiyor.

Operasyonda bugüne kadar yüzden fazla köy ve birkaç ilçe DAEŞ’den kurtarıldı. Yerinden olan insan sayısı ise son verilere göre 35 bine yaklaştı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ