Firmandex

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ziyaret geleceğe dair verilmiş çok anlamlı bir mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ziyaret geleceğe dair verilmiş çok anlamlı bir mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmi törenle karşıladı. Erdoğan, törenin ardından baş başa görüştüğü Muhammed bin Nayif’e “Cumhuriyet Nişanı” verdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine, “Cumhuriyet Nişanı, ülkemiz ile mensubu bulunduğu ülke arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve iki ülke vatandaşlarının birbirine yakınlaşmalarını sağlayan, özellikle yabancı devlet adamlarına verilen semboldür.” diyerek başladı.

Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif’in, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesine her daim büyük katkılar sağladığını vurguladı. İki millet arasında kökünü tarihten, aynı değerleri paylaşmaktan alan dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da perçinlendiğini ifade eden Erdoğan, “Tefrikanın, çatışmaların, terörün bölgemizi esir aldığı zor bir dönemde bu gayretlerinizle barış, istikrar ve huzurun ikamesine destek oldunuz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerinin, ortak çabalar ve karşılıklı atılan adımlarla tarihteki en müstesna günlerini yaşadığına dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“İki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda gelişmesi, zenginleşmesi, yeni boyutlar kazanması, bölgesel ve küresel istikrar için de fırsatlar sunuyor. Ülkemizin içinden geçtiği kritik bir süreçte, geniş bir heyetle gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret, ilişkilerimizin geleceğine dair verilmiş çok anlamlı bir mesajdır. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası milletimiz ve ülkemizle sergilediğiniz dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle kardeşim Hadimül Haremeyn Şerifeyn ve zatıalinizin liderliğinde Suudi Arabistan ile tarihi kardeşlik bağlarımızın bir sembolü olacak bu nişanı, sizlere tevcih etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.”

“Türkiye’nin güvenlik ve istikrarına azami derecede önem veriyoruz”

Veliaht Prens Muhammed bin Nayif de konuşmasına, “Öncelikle zatıalinize buraya ulaştığımız andan beri bize gösterdiğiniz yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı çok teşekkür etmek isterim.” diyerek başladı.

Ziyareti, Hadimül Haremeyn Şerifeyn, Kral Selman bin Abdülaziz’in talebiyle gerçekleştirdiklerini belirten Muhammed bin Nayif, iki kardeş ülke arasındaki kökleri ve derin bağları daha da güçlendirmek ve Kral Selman bin Abdülaziz’in içten selamlarını iletmek üzere Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

Muhammed bin Nayif, Kral Selman bin Abdülaziz’in, iki ülke arasında güvenlik, siyasi, kültürel ve diğer alanlardaki stratejik iş birliğinin daha da güçlenebilmesi adına ziyareti önemsediğini vurguladı.

Bizler, yine tüm Suudi Arabistan Kraliyeti adına Türkiye’nin bu darbe girişimine karşı zaferle çıkmasından ve bunun başarısızlıkla sonuçlanmasından büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. Allah’a şükürler olsun. Yine ülkemiz, Hadimül Haremeyn Şerifeyn’in liderliğinde, Türkiye’nin güvenlik ve istikrarına azami derecede önem verdiğini ifade etmek isterim.”

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ