Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz Rusya ticaretinde 100 milyar dolar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasında Üst Düzey İşbirliği Konseyinin yeniden canlandırılması, ‘charter’ uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticareti kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya’daki faaliyetlerini önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekküllü şekilde tekrar yürürlüğe konulması gibi başlıklarda gerekli adımların peyderpey ve ortak şekilde atılacağını söyledi.

Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Konstantinovski Sarayı’nda gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Değerli dostum” şeklinde hitap ettiği Putin’e daveti ve misafirperverliği için teşekkür eden Erdoğan, kapsamlı ve yararlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Görüşmenin uzun bir aradan sonra gerçekleştiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum hadiseden sonra ilk yüz yüze görüşmemizdi. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk yurt dışı ziyaretimi de Rusya Federasyonu’na gerçekleştirmiş oldum. İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir. Kanaatim odur ki iki ülke kamuoylarının bizlerden beklentisi de bu yöndedir.” diye konuştu.

Erdoğan, “Bu itibarla bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde siyasi, iktisadi ve kültürel ve beşeri alanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere tekrar taşıyacak kararları almış bulunuyoruz. Bu kapsamda Üst Düzey İşbirliği Konseyinin yeniden canlandırılması, ‘charter’ uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticareti kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya’daki faaliyetlerini önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekküllü şekilde tekrar yürürlüğe konulması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız.” dedi.

– Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu

“Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali’ne stratejik yatırım statüsü vereceğiz, bu noktada adımı atıyoruz” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulması konusunda mutabık kaldık. Savunma sanayi alanında işbirliğimizi artıracağız. Bölgesel konuların ele alması noktasında Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesi mekanizması kurulmasına da olumlu bakıyoruz.”

Akkuyu Santrali gibi dev işbirliği projelerinin hızlandırılması suretiyle alınacak mesafenin önemli olduğunu belirten Erdoğan, “İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı haline getireceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Dostluk ve güven noktasında şu hususu ifade etmeden geçemeyeceğim. Malumunuz 15 Temmuz gecesi Türkiye ülke tarihimizin en alçak, en kanlı girişimlerinden birini yaşadı. Fetullahçı Terör Örgütüne mensup bir grup, meşru hükümeti, seçilmiş cumhurbaşkanını ve demokrasimizi hedef alan bir darbe teşebbüsünde bulundu. Tabii bütün bunlara rağmen bizler çalışmalarımıza el birliğiyle, dostlarımızla dayanışma halinde devam edeceğiz. Bu arada Türk Akımı Projesi hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir. Bu girişim, çağrımız üzerine özellikle daha da etraflıca ele alınacak ve böylece Türk Akımı Projesi’nin Avrupa’ya geçmesi noktasındaki adımları da ilgili bakanlarımız dayanışma halinde sürdürecektir.”

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Rusya Devlet Başkanı Putin’in kendisini aramış olmasının dayanışma ve psikolojik noktada büyük bir önem ifade ettiğini vurguladı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere dair değerlendirmede bulunan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türk-Rus ilişkileri sadece ikili planda önem taşımıyor. İşbirliğimiz aynı zamanda bölgesel ve küresel barışın, istikrarın, huzur ve refahın tesisi bakımından da çok önemlidir. Nitekim biraz sonra çok çok dar kapsamlı ikili bir görüşmemiz olacak. Bu ikili görüşmemizde de bunları ele alıp değerlendirme fırsatını bulacağız. Türkiye-Rusya ilişkileri son yıllarda hem bizlerin sergilediği ortak irade hem de kamuoylarımızın desteğiyle örnek bir seviyeye ulaştı. Bizler bu noktaya tesadüfen değil ortak vizyon ve muazzam işbirliği potansiyelimiz sayesinde geldik.”

– “Temaslarımızı her seviyede yoğun şekilde sürdüreceğiz”

“Kıymetli dostum Sayın Putin ile birlikte ikili ve çok taraflı işbirliğimizi güçlendirme hususunda bugün ortak bir tavrı koyduk.” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Temaslarımızı her seviyede yoğun şekilde sürdüreceğiz. Sahip olduğumuz potansiyeli, bölgemizin huzuru ve istikrarı için daha etkin şekilde kullanacağız. Biz, Türkiye-Rusya ilişkilerinin geçmişe göre çok daha güçlendiğini, krizlere karşı çok daha dirençli hale geldiğini düşünüyoruz. Burada özellikle sözlerime son verirken, değerli dostum Putin’e daveti ve ev sahipliği için şahsım ve heyetim adına çok teşekkür ediyorum.”

Suriye konusu

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, “Suriye konusunda her iki ülkenin zaman zaman görüş ayrılıklarına düştüğünü biliyoruz ama ana noktada demokratik çözümden yana her iki ülke. Bu görüşmede, Suriye başlığı ne kadar yer aldı. Bundan sonra çözüm için her iki ülke nasıl bir yol haritası izleyecek?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Şu ana kadar yaptığımız görüşmede bu konuyu henüz ele almadık. Şimdi bu basın toplantısından sonra tekrar beraberce bir araya gelip, konuyu değerlendireceğiz, ele alacağız. Bunu bu toplantıdan sonra yapacağımız için şu anda bu konuyla ilgili herhangi bir şey söylemiyorum.”

Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasında enerji alanındaki işbirliğine ilişkin bir soru üzerine de Akkuyu’nun stratejik bir yatırım haline getirilmesi konusunda düşünceleri olduğunu ifade etti. Erdoğan, “Stratejik yatırım konusunda da arkadaşlarımızla görüşmelerimizi yaptık. Süratle stratejik yatırım konusundaki karar alınacak ve böylece Akkuyu, stratejik yatırım konusu içerisinde yerini alacaktır ve bununla ilgili teşvik yasasından o da istifade edecektir.” dedi.

Türk Akımı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz bizim Rusya’dan aldığımız doğalgaz miktarı 28 milyar metreküptür. Bunun 18 milyar metreküpünü kamu olarak alıyoruz, 10 milyar metreküpünü de özel sektör alıyor. Dolayısıyla bu Türk Akımı’nın gelişinde iki hat olacak, bu hattan tabii Türkiye istifade edeceği gibi aynı şekilde Avrupa’ya gönderme imkanımız olacaktır. Süratle bu hatların inşa edilmesi, öncelikli görevlerimiz arasındadır. Ben bundan sonraki süreçte bunların da hızlanacağı inancındayım.”

– “Kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz”

“Türkiye-Amerika ilişkilerinin gergin bir dönemden geçtiğini göz önünde bulundurarak soruyorum, acaba ilişkileri, stratejik olarak Rusya ile yeni bir ilişki boyutu şeklinde tanımlamak gerekir mi?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Özellikle tabii burada bir kıyas zemini sizler teklif ediyorsunuz. Ben sadece sizlere şu şekilde cevap vereyim; biz Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik alanda 35 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamış iki ülkeyiz. Bu son gelişmeden sonra tabii bir düşüş oldu, 27-28 milyar dolara kadar indi. Tabii burada bizim bildiğiniz gibi bir anlaşmamız var, Üst Düzeyli İstişari Konsey yani diğer adıyla Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık gibi bir anlaşmayı da aramızda yapmış, buna göre çalışmalarımızı gerçekleştirmiştik. Nitekim bu yıl sonu itibarıyla tekrar St. Petersburg’da kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl bir diğer toplantıyı gerçekleştireceğiz.”

– “Charter uçuşlarına yönelik müzakereleri hızlandıracaklarını söylediler”

Türkiye ve Rusya’nın, ikili ticaret hacminde 100 milyar dolara ulaşmayı hedeflediğini anımsatan Erdoğan, “Böyle bir hedefe kararlı şekilde yürüme azmindeyiz. Bunu şimdi, bugün itibarıyla bu süreci yeniden başlatıyoruz. Bu sürece aynı kararlılıkta devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Turizm alanındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, “Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist noktasında, bildiğiniz gibi bu noktada Türkiye’ye sağlanan çok ciddi imkan vardı. Halklarımızın kaynaşması noktasında da bu tabii çok çok önemliydi. Bu süreci de bir kenara bırakmamız mümkün değil. Bugün yaptığımız görüşmelerde de Sayın Başkan özellikle charter uçuşlarına yönelik müzakereleri hızlandıracaklarını söylediler. Bu sürecin hızlanması, yeniden bu hareketliliğin, bu kaynaşmanın olacağına dair önemli bir işarettir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, basın toplantısının ardından Suriye konusunu ele almak üzere görüşmeye geçti

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1132412

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ