Firmandex

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hayal kırıklığına uğradım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin CBS kanalında yayınlanan “60 dakika” programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD yönetiminin Suriye ve FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konularındaki politikaları nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda, ABD ile YPG’ye silah yardımı konusunda yaşanan anlaşmazlığa da değinerek “Bu konuda ABD ile anlaşamadık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hayal kırıklığına uğradım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin CBS kanalında yayınlanan “60 dakika” programında, Ortadoğu’daki gelişmeler, FETÖ elebaşının iade süreci ve Türkiye-ABD ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mehter marşı eşliğinde, sunucu Steve Kroft’un İstanbul’daki izlenimleri ile başlayan programda, Türkiye’nin NATO için “Vazgeçilmez ancak kızgın” bir müttefik olduğu vurgulanarak, Türkiye’nin bulunduğu bölgenin, 2 bin yıldır savaş ve çatışmaların tam merkezinde yer aldığı kaydedildi.

Kroft’un, ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik sorularını yanıtlayan eski ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, bu ilişkinin “Son derece önemli ve komplike” olduğunu, Donald Trump’ın gündeminin üst sırasında olacağını söyledi.

Bunun nedeninin sorulması üzerine de Jeffrey, “Öncelikle Türkiye’nin konumu. Konum her şeydir.” dedi.

İncirlik askeri üssünün görüntüleri eşliğinde, “ABD’nin Türkiye’de kullandığı üslerin öneminin” sorulması üzerine de Jeffrey, “Bu üsler olmasa Kuzey Irak ve Suriye’de DAEŞ’e yönelik operasyonları yapamayız. ABD bu üsleri kaybetmeyi göze alamaz.” diye konuştu.

Daha sonra programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kroft’a yaptığı açıklamalara yer verildi.

“ABD’nin Suriye politikası nedeniyle duyduğu üzüntünün” hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuları hem Başkan Barack Obama hem de Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştüklerini ancak ABD yönetiminin bu sorunları ciddi olarak ele almada başarısız olduğunu, bunun da kendilerini üzdüğünü söyledi.

“ABD’nin politikaları nedeniyle kızgın göründüğünün” ifade edilmesi üzerine Erdoğan, “Şu anda açık net söyleyeyim çünkü açık sözlüyümdür, ‘hayal kırıklığına uğramadım’ dersem doğru olmaz, hayal kırıklığına uğradım.” dedi.

FETÖ’nün darbe girişimi

Programda, Türk halkının da özellikle 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ABD’ye büyük kızgınlık duyduğu ve ülkede Amerikan karşıtlığının arttığı vurgulandı.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin görüntüler eşliğinde anlatıldığı programda, daha önce hiçbir NATO ülkesinde görülmeyen bir şey olduğu ve parlamentonun TSK içindeki bir fraksiyon tarafından bombalandığı vurgulandı.

Darbe girişimi sırasında Erdoğan’ın ailesi ile tatilde olduğu belirtilen programda, “Kendiniz ve aileniz için korktunuz mu?” sorusuna Erdoğan, “Steve, bizim inancımızda bir şey var, biz teslimiyet içerisindeyiz, biz ölüme inanmış insanlarız fakat böyle bir olayda eğer siz liderseniz, her şeyden önce halkınıza ölümsüzlüğün mesajını vermeniz lazım çünkü şuna inanıyordum, lider bir taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır.” yanıtını verdi.

Darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, olayla ilgili ABD’de yaşayan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve takipçilerini suçladığı aktarılan programda, Erdoğan’ın, “Daha önce Türkiye’nin ABD’ye suçluları iade ettiği, Türkiye’nin de aynısını ABD’den beklediğine” ilişkin sözlerine yer verildi.

Programda, ABD’nin iade sürecini mahkeme kararına bağlaması ve konunun gecikmesinin, “ABD hükümetinin Gülen’i koruduğu, ABD istihbarat örgütlerinin olaya dahil olduğu” söylentilerine yol açtığı vurgulandı.

Sunucunun “ABD’nin darbe girişimi ile ilişkisi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, “Biz şu yaptı, bu yaptı, böyle bir şey diyemeyiz ama millet bunun değerlendirmesini böyle yapıyor. Bu adam sizde niye duruyor? Sen bunu orada sakladığın sürece kusura bakma Türkiye’nin ve Türk milletinin bakışı daha başka olmayacaktır.” dedi.

Kroft’un “Cevabınızdan bu algının değişmesi için hiçbir şey yapmadığınızı anlıyorum.” demesi üzerine de Erdoğan, “Halkımı aldatamam ki, halkımı bu noktada kandıramam ki. Ben dertliyim, Amerika dertli değil, benim 241 şehidim var.” diye konuştu.

Sunucunun, darbe girişiminin ardından “Aşırı tepki gösterildiğine” ilişkin eleştiriler olduğunu hatırlatması üzerine de Erdoğan, “Bizde devletim benim yıkılacak ve bütün bunların karşısında tabii ki bizim suskun kalmamız mümkün değil. Bu önlemler savcılar ve hakimler tarafından hukukun üstünlüğü ile tam uyum içinde alınıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Obama hayal kırıklığı

Amerikan CBS kanalında yayınlanan “60 Dakika” programına özel mülakat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemdeki bazı Amerikan politikalarından dolayı “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. RAHATSIZLIK KAYNAĞIBarack Obama yönetiminin Suriye’deki krizi ele alma biçiminin de rahatsızlık kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bu politikaların, Türkiye’nin güney sınırlarında güvenlik tehditlerinin ortaya çıkmasında rol oynadığına işaret etti. TEHDİDİ ARTTIRDISuriye ile ilgili konuları hem ABD Başkanı Obama’ya hem de Başkan Yardımcısı Joe Biden’a aktardığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak bu konuları ciddi bir şekilde ele almada başarısız oldular ve bu bizi rahatsız etti” diye konuştu. Erdoğan, programda Steve Croft’un Türk-Amerikan ilişkilerine dair sorularını yanıtladı. HALKIMIZ RAHATSIZDarbe girişiminde bulunan FETÖ’nün elebaşı Gülen’in ABD’de herhangi bir soruşturmaya tabii olmadan yaşamını sürdürmesi nedeniyle ABD yönetimini eleştiren Erdoğan, Gülen’in hala ABD’de kalmasının tüm Türk halkını rahatsız ettiğini vurguladı.

“Terör örgütleri arasında ‘iyi-kötü’ diye ayrım yapamazsınız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda, ABD ile YPG’ye silah yardımı konusunda yaşanan anlaşmazlığa da değinerek, “DEAŞ ile savaşıyor diye başka bir terör örgütünü savunamazsınız. Terör örgütleri arasında ‘iyi-kötü’ diye ayrım yapamazsınız ancak bu konuda ABD ile anlaşamadık.” ifadelerini kullandı.

Programda, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerini geliştirmesi ve darbe girişiminin ardından bu ülkenin Türkiye ile dayanışma açıklaması yapmasına da işaret eden Kroft, “Acaba siz NATO ve Amerika Birleşik Devletleri ile olan ittifakınızı ve ilişkinizi yeniden gözden geçiriyor musunuz şu anda?” diye sordu.

Bunun söz konusu olmadığını bildiren Erdoğan, “Şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Tabii NATO’nun yaklaşım tarzı nedir, ne değildir, bu konuda da bize gelen olumsuz bir şey yok. Şu anda biz ilişkilerimizi NATO’nun kuruluş sözleşmesindeki maddeler neyse bu istikamette yürütüyoruz ve NATO da aynı istikamette bunları yürütüyor.” dedi.

Programın sonunda yeni ABD yönetimi ile Türkiye’nin ilişkilerinin daha farklı olabileceği vurgulanarak, Trump’ın ekibinin “Türkiye’yi hayati bir müttefik” olarak nitelediği ve “Fetullah Gülen’in iade edilmesi gerektiğini” dile getirdiği anımsatıldı.

Programda gazeteciler Soli Özel ve Ece Temelkuran’ın görüşlerine de yer verildi.

Fırat’ın batısında şeytan üçgeni

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türkiye, Suriye sınır ötesindeki terör örgütlerine karşı ÖSO güçleriyle birlikte büyük bir mücadele verirken, uluslararası güçler ise terör koridoru heveslerinden vazgeçmiyor. El Bab çevresi neredeyse şeytan üçgenine döndü. Edinilen bilgiye göre, El Bab çevresinde DAEŞ’ın yanısıra, PYD/YPG, Esed, Hizbullah, Şii milisler, İran, Amerika var. Tüm bu güçlerin ortak hedefi ise Fırat Kalkanı’nı El Bab’da sonlandırmak ve terör koridorunu El Bab güneyinde hayata geçirmek. PYD MÜNBİÇ’İN GÜNEYİNE ÇEKİLİYORBölge kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Münbiç’ten çekildiğini sosyal medya üzerinden fotoğraflarla duyuran PYD/YPG Fırat’ın doğusuna geçmek yerine Münbiç güneyine iniyor. PYD/YPG/PKK unsurları ise Afrin kantonundan doğuya doğru ilerlemenin yollarını arıyor. Son olarak Al Kufayr, Al Azrak ve Al Ghuz’un ÖSO’nun eline geçmesiyle birlikte El Bab’a giden yolları kapanan Afrin kantonu unsurlarının yeni hedefinin El Bab güneyinden doğuya doğru ilerleyip Kobani kantonuyla birleşmek olduğu belirtiliyor. Münbiç güneyine çekilen PYD’li teröristler ise El Bab yolu olarak bilinen Arimah-Bzagah yoluna doğru ilerlerken TSK’nın bu ilerleyişe izin vermeyeceğinden hareketle ikinci yol olarak Al Hutah üzerinden rejimin hakimiyetindeki Ayn El Bayda’ya ulaşmak ve burada Afrin kantonu unsurlarıyla birleşme planları yaptığı kaydediliyor. BAB ÇEVRESİNDE SAFLAR SIKILAŞIYORDAEŞ’a karşı mücadele kılıfıyla hayata geçirilmesi planlanan terör koridoru için neredeyse dış destekli tüm gruplar seferber olmuş durumda. Edinilen bilgiye göre, halen Bab çevresindeki gruplar arasında, DAEŞ ve bu terör örgütüne karşı mücadele veren ÖSO’nun yanı sıra PYD/PKK, Hizbullah, Şii milisler, İran ve Amerika da varlık gösteriyor. Bu gruplar, güneye kaydırılmış yeni terör koridorunu hayata geçirmek için Bab çevresinde saflarını sıkılaştırıyorlar. Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemeyen Esed de, bu plana açık destek veriyor. TSK desteğindeki ÖSO unsurlarının Bab’dan sonra güneye doğru ilerlemesini engellemeye çalışan Esed rejimi, terör koridorunu, PYD’yi Türkiye destekli unsurlarla kendisinin varlık gösterdiği bölgenin arasına tampon olarak görüyor. Esed, bu doğrultuda El Bab güneyindeki Tall Meskur, Katar, Ayasyiyah, Ayn al Bayda bölgelerinde tank ve top yığarak hazırlık yapıyor. El Bab için kararlıyız FIRAT KALKANI’NI EL BAB’DA SONLANDIRMA ÇABASIYıllar önce yapılan kantonları birleştirme planları bugün Suriye’de varlık gösteren bütün devletlerin yardımıyla hayata geçirilmeye çalışılırken, son dönemde bölgedeki hareketlilik bir taşla çok sayıda kuş vurmanın hesaplarını da ortaya koyuyor. El Bab çevresini şeytan üçgenine çeviren planlamaların aynı zamanda Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki ilerleyişi El Bab’da kesme çabası olduğu belirtiliyor. Bazı çevreler tarafından Fırat Kalkanı’nı Bab’da kesmek ve Bab güneyinden terör koridorunu birleştirme çabalarıyla, TSK’nın Rakka yolunu kesmenin de amaçlandığı değerlendirilirken, uzmanlar, Rakka’ya bu hat üzerinden gidilmesinin zaten lojistik olarak büyük zorluklar getireceğini, Rakka Operasyonu’nda masada başka seçenekler olduğunu belirtiyorlar. El Bab -Telafer mutabakatı Jetler PYD ve DAEŞ’i vurdu Türk Hava Kuvvetleri dün iki ayrı harekatla terör örgütleri DAEŞ ve PYD/PKK’yı vurdu. TSK’dan yapılan bilgilendirmeye göre, jetler 12.25-13.04 ve 16.30-17.38 saatleri arasında, Suriye’nin El Bab bölgesinde DAEŞ hedeflerine hava harekatı düzenlendi. Toplam 16 bombanın atıldığı operasyonda, iki ayrı evi tek bombayla vurma başarısını gösteren Türk savaş uçakları, 17 DAEŞ hedefi tam isabetle imha etti. Türk savaş uçakları PYD’yi de hedef aldı. Münbiç-El Bab hattında 4 hedef 4 lazer güdümlü bombayla imha edildi. Operasyonda 4 terörist öldürülürken 13 PKK-PYD’li de yaralandı.Esed tank sevk ediyorTürkiye’nin El Bab’dan sonra hangi hedefe doğru ilerleyeceği de Esed’i telaşlandırmış durumda. Sahada PYD/YPG ve DAEŞ unsurları ile anlaşmalı operasyonlara imza atan Esed, Türkiye’nin El Bab’dan sonra Mare sektörü üzerinden PYD/YPG güçlerini yararak yeşil hattı Türkmendağı bölgesindeki Türkmenlerle birleştirme yahut Tel Rifat’a ilerleme, Azez üzerinden Halep’e doğru bir yol açma gibi ihtimallere karşı harekete geçmiş durumda. Esed, PYD/YPG’nin elindeki bölgeler üzerinden batıya doğru ilerleyerek, Türkiye destekli ÖSO güçlerinin olası yeni yollarını kesmenin hesaplarını yapıyor.Fırat Kalkanı’nda bin 680 kilometre karede kontrol sağlandı

Trump Savunma Bakanlığı için Mattis’i düşünüyor

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı için emekli General James Mattis’i düşündüğünü belirtti.Trump, 20 Ocak’ta devralacağı ABD yönetimi için kabinesini oluşturma çalışmalarını sürdürüyor.New Jersey’de muhtemel adaylarla görüşmelerini sürdüren Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, emekli General James Mattis’i Savunma Bakanlığı için düşündüğünü duyurdu.Mattis ile dün görüştüğünü yazan Trump, kendisini “çok etkileyici” ve “gerçek bir general” olarak nitelendirdi.James Mattis, 44 yıllık görev süresi sırasında ABD’nin Afganistan ve Irak işgallerinde önemli roller üstlenmişti. Felluce’de 2004’teki kanlı çatışmaları yöneten Mattis, CNN’in haberine göre, 2005 yılında San Diego’da askerlere yaptığı konuşmada, “Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli.” sözleri nedeniyle tepki çekmişti.Başkan Yardımcılığına seçilen Mike Pence de ABD medyasına yaptığı açıklamada, Mattis’in efsanevi bir askeri kariyeri olduğunu ifade etti.Kabinenin belirlenmesi için çalışmalar sürüyorDonald Trump ve ekibinin bugün New Jersey’de Trump’a ait golf tesislerinde yeni kabinenin oluşturulması amacıyla adaylarla görüşmeyi sürdüreceği belirtildi.Trump’ın ekibinden cuma günü yapılan açıklamalarda, Trump’ın Adalet Bakanlığına Senatör Jeff Sessions, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) başına da Kongre üyesi Mike Pompeo’yu getirmeyi planladığı kaydedilmişti.Trump’ın ekibi, bugün bazı pozisyonlar için yeni isimlerin duyurulabileceğini belirtti.Donald Trump, dün de Cumhuriyetçi Partinin 2012 başkan adayı Mitt Romney ile görüşmüştü. Trump’ın Romney’e Dışişleri Bakanlığı görevi teklif ettiği öne sürülmüştü ancak henüz resmi açıklama yapılmadı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ