Firmandex

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) 71. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere New York’a geldi.

Özel uçak TUR ile JFK Havaalanı’na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Nezdinde Türkiye’nin Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan’a New York ziyaretinde Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve milletvekilleri eşlik edecek.

Erdoğan, New York‘ta Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşecek ve SETA Vakfı tarafından ABD’li kanaat önderlerinin katılımıyla düzenlenecek çalışma yemeğine iştirak edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün BM Genel Merkezi’nde BM Genel SekreteriBan Ki-mun tarafından heyet başkanları ve eşleri onuruna düzenlenecek resepsiyona ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Kalkınma Gündemi’nin kabulünün birinci yıl dönümü münasebetiyle düzenlenecek etkinliğe katılacak.

BM Genel Kurulu genel görüşmelerinin açılış oturumunda yer alacak Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’i ayrı ayrı kabul edecek.

Erdoğan, BM Genel Kurulu’na hitap ettikten sonra BM Genel Sekreteri Ban tarafından düzenlenecek öğle yemeğine, ardından ABD Başkanı Barack Obama’nın evsahipliğinde yapılacak “Mülteciler” konulu Liderler Zirvesi’ne katılacak.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşeko ile ayrı ayrı görüşecek Erdoğan, ABD Başkanı Obama ve eşi tarafından heyet başkanları onuruna verilecek resepsiyona iştirak edecek.

Erdoğan, konaklayacağı otele gelişinde bir grup Türk tarafından karşılandı

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta konaklayacağı otele gelişinde bir grup Türk tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, JFK Havalimanı’ndan konaklayacağı otele geçti.

Erdoğan, otele gelişinde, kendisini bekleyen bir grup Türk’ü selamladı.

Daha sonra Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşeceği otele girdi.

Erdoğan, SETA Vakfınca düzenlenen yemeğe katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu arada, SETA Vakfınca düzenlenen yemeğe de katıldı.

Konakladığı otelden ayrılan Erdoğan, SETA Vakfı tarafından Amerikalı kanaat önderlerinin katılımıyla çalışma yemeği verilen otele yürüyerek geçti. Erdoğan, bu sırada yolda kendisini bekleyen Türklerle selamlaştı.

Kendisine sevgi gösterisinde bulunanlarla fotoğraf çektiren Erdoğan, daha sonra söz konusu otelde yemeğe iştirak etti.

Yemeğe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç katıldı.

Ayrıca yemekte, eski ABD Ulusal Güvenli̇k Danışman Yardımcısı ve ABD’nin eski̇ Irak ve Türki̇ye Büyükelçi̇si̇ James Jeffrey, BM Mülteci̇ Yüksek Komi̇seri̇ Başdanışmanı Eli̇zabeth Ferri̇s, Savaş Çalışmaları Ensti̇tüsü Kurucusu ve Başkanı Ki̇mberly Kagan, eski̇ ABD Dışi̇şleri̇ Bakan Yardımcısı Mark Ki̇mmi̇tt, ABD’nin eski̇ BM Dai̇mi̇ Temsi̇lci̇si̇ ve Irak ve Afgani̇stan Büyükelçi̇si̇ Zalmay Khali̇lzad, Washi̇ngton Post gazetesi̇ni̇n ulusal güvenli̇k muhabi̇ri̇ Adam Entous, Ortadoğu Ensti̇tüsü Başkanı, ABD’nin eski̇ Paki̇stan Büyükelçi̇si̇ ve eski̇ BM Mülteci̇ler Yüksek Komi̇serli̇ği̇ Başkan Yardımcısı Wendy Chamberli̇n, Kri̇ti̇k Tehdi̇tler Projesi̇ Di̇rektörü Fred Kagan, El Cezire Ameri̇ka Kıtası Di̇rektörü Amjad Atallah, Ortadoğu Si̇yaset Konseyi̇ Di̇rektörü Thomas Mattai̇r, Forei̇gn Affai̇rs dergi̇si̇ edi̇törü Gi̇deon Rose, Columbi̇a Üni̇versi̇tesi̇ eski̇ Türki̇ye Çalışmaları Ensi̇tüsü Başkanı Davi̇d Cuthell, CSIS Kıdemli̇ Başkan Yardımcısı ve Avrupa Programı Di̇rektörü, eski̇ ABD Dışi̇şleri̇ Bakan Yardımcısı Heather Conley, Doğu-Batı Ensti̇tüsü Kıdemli̇ Yöneti̇ci̇si̇ Wi̇lli̇am J. Parker, eski Uluslararası Strateji̇ Çalışmalar Merkezi̇ Başkanı Steven Si̇mon, Wall Street Journal edi̇törü Matthew Rose yer aldı.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ