Firmandex

Çok çarpıcı Bild raporu: FETÖ’ye açık destek

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) AR-GE Birimi son günlerde yayınlarında Türkiye’yi hedef alan Alman Bild gazetesi hakkında rapor açıkladı.

Çok çarpıcı Bild raporu: FETÖ’ye açık destek

Raporda Alman Bild Gazetesi’nin, manipülatif haberleriyle, insanları etkileme, yönlendirme ve zihinlerini karıştırma metoduyla Türkiye’ye karşı asimetrik bir savaş yürüttüğü vurgulandı. 

İşte o rapor:

15 Temmuz kanlı darbe girişiminden bu yana Alman gazetesi Bild, yayınlarıyla Türkiye’ye karşı; algı, karakter ve manipülasyon terörü estirmektedir. 

1-    Yayınlarında Bild, açık ve örtülü şekilde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’ne destek vermekle beraber, kanlı darbe girişimini meşrulaştırma arayışı içerisindedir. 
2-    Her fırsatta terörle arasına mesafe koyması beklenen Bild, yayınlarında terör örgütü PKK’nın kanlı eylemlerini yok saymakta, manipülatif haberleriyle, insanları etkileme, yönlendirme ve zihinlerini karıştırma metoduyla Türkiye’ye karşı asimetrik bir savaş yürütmektedir. Türkiye’nin en önemli sorunu olan terör konusunu sulandırmaya çalışan Bild, teröre karşın devlet ile milletin yüreklerini birleştirerek verdiği onurlu mücadeleyi de hedef almaktadır. 
3-    Terörizmin, illegal örgütlenmelerin ve çıkar çevrelerinin propagandasını yapmaktan çekinmeyen Bild, teröristlerin çıkarlarına uygun hareket etmeye de başlamıştır.
4-    Etnik ve mezhepsel fay hatları üzerinden kaos çıkartmaya yönelik haberleri servis etmekten çekinmeyen Bild, meydana getirdiği bilgi kirliliğiyle gerçekleri perdelemeye çalışmakta, illegal yapıların çıkarlarına hizmet etmektedir.
5-    Nazi Almanya’sının diktatörü Adolf Hitler’in kara propaganda tekniklerini kullanarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da her fırsatta hedef gösteren Bild, çok sinsi yollara başvurarak korku meydana getirmeye çalışmaktadır. Suçu aslında suçlu olmayan bir kişiye veya gruba atarak, gerçek suçluları korumaya kalkan Bild, yalan, iftira ve sahte deliller kullanarak, Türkiye’deki birlik ve beraberlik ruhunu hedef almaktadır.
6-    Yalanı, gerçekmiş gibi inandırıcı bir şekilde ortaya atan ve yaygınlaştırmaya çalışan Bild, Türkiye halkını liderlerinden soğutmak, devlete karşı var olan güveni sarsmak, sosyal ve ekonomik dayanışmayı yıkmak için de açıkça dezenformasyonlara başlamıştır. 

Kamuoyunun bilme hakkı dışında terörizm ve illegal örgütlerin çıkarlarına hizmet etmek anlamına gelen bu yayıncılığı şiddetle kınıyoruz. Gerçeği eksiksiz ve yalın bir şekilde yansıtmak gazetecinin temel görevidir. Bilgileri net bir şekilde ortaya koymak yerine bilgi kirliliği meydana getiren, terör örgütlerinin PR’ı anlamına gelecek haberlere imza atan, kafa karışıklığına ve manipülasyona yol açmaya yönelik psikolojik operasyonlara kalkışan Bild Gazetesi’ni medya etik ilkelerine uymaya davet ediyoruz.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ