Firmandex

Çocuklarım benim davamın devamıdır

Kültür dünyamızın önemli simalarından Mustafa Miyasoğlu aramızdan ayrılalı üç yıl oldu. Merhum yazarın eşi
Nilüfer Miyasoğlu ve üç oğlu usta edebiyatçıyı anlattı.

Çocuklarım benim davamın devamıdır

3 yıl önce hayatını kaybeden şair, yazar ve edebiyatçı Mustafa Miyasoğlu’nun eşi Nilüfer Miyasoğlu ile çocukları Mehmet, Emre ve Eren Miyasoğlu usta edebiyatçıyı anlattı. Nilüfer Miyasoğlu, eşiyle yemek sofralarında edebiyat, şiir ve sanattan başka şey konuşmadıklarını belirterek, “Lezzetli bir yemek yiyormuş gibi, ‘İşte bak hanım’ derdi. ‘Üstad ne demiş, Yahya Kemal ne demiş’ diye bir başlardı. İki-üç saatte biterdi kahvaltımız ama bundan biz de memnunduk. Hiç sıkılmazdık” diye konuştu.     

MÜŞFİK VE CİDDİ BİR BABA

Mustafa Miyasoğlu’nun, çocuklarını çok seven, müşfik, aynı zamanda her anını ciddi yaşayan bir baba olduğunu dile getiren Nilüfer Miyasoğlu, çocuklarını davasının geleceği olarak gördüğünü dile getirdi. Nilüfer Miyasoğlu, eşinin çocuklarıyla kimi zaman arkadaş, kimi zaman kardeş olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Onlarla iyi bir diyaloğu vardı. Onların gönlünü fethetmişti. ‘Siz vatan, millet şuurunda, aklı başında gençler olmalısınız. Siz ciddi eserler okumalısınız’ derdi.”     

Usta yazarın büyük oğlu Mehmet Miyasoğlu, babalarıyla her zaman şeref ve övünç duyduklarını söyleyerek, babasının çok yönlü bir şair, yazar ve romancı olduğunu ve bir konuda birden çok kitap yazdığını ifade etti.  Mustafa Miyasoğlu’nun ortanca oğlu Emre Miyasoğlu da babasının, kendinde otoriter bir baba izlenimi bıraktığını ve her zaman Müslüman bir nesil yetiştirmeyi dert edinen bir dava adamı olduğunu söyledi ve ekledi ‘Mustafa Miyasoğlu  sanatçı, fikir adamı ve otoriter bir insan olmanın yanı sıra, ailesinin gerçek reisiydi. Fikir ve ahlak reisiydi.”     

Babasının izinden giderek, edebi eserler kaleme aldığını anlatan Emre Miyasoğu, “Babamdan, bir Müslümanın tüm dünya Müslümanlarına en çok kültür alanında faydalı olacağını öğrendim. Müslümanları kültürle yıktılar ve tekrar ayağa kalkmak kültürle olacaktır. İnsan nerede düşerse, oradan kalkar. Babam, böyle bir modeldi bizim için” değerlendirmesinde bulundu.      

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIRDI

Usta yazarın küçük oğlu Eren Miyasoğlu ise babasının, hayatı boyunca fikir çalışması yaptığının altını çizerek şunları aktardı: “Gece gündüz çalışırdı. Bütün hayatı çalışmayla geçti. Onun cihadı, bu ümmet için, bu millet için faydalı eserler yazmaktı. Biz bunu çok küçük yaşlarımızda anlamıştık ve kabul etmiştik.”  

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1130667

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ