Firmandex

Çılgına dönen işgalci İsrail tehdit savuruyor

BMGK’nın kararı ile çılgına dönen işgalci İsrail yönetimi ne yapacağını şaşırdı. İsrail Eğitim Bakanı Bennett, “Önümüzde iki seçenek var; ya boyun eğeceğiz ya da egemen olacağız. Geçen 25 yıl taviz ve boyun eğme yılları oldu, şimdi egemen olma zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Çılgına dönen işgalci İsrail tehdit savuruyor

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, Oslo Anlaşması’na göre Filistin yönetimine verilen Batı Şeria’da “C” statüsündeki bölgelerin İsrail’in yönetimine bırakılması çağrısı yaptı.

Yahudi Evi Partisi’nin de lideri olan Bennett, İsrail Radyosu’nda yayınlanan açıklamasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Yahudi yerleşim birimleri inşaatının durdurulması yönünde alınan karara karşılık Batı Şeria’da C statüsündeki bölgelerin İsrail yönetimine verilmesini istedi. Bennett, “Önümüzde iki seçenek var; ya boyun eğeceğiz ya da egemen olacağız. Geçen 25 yıl taviz ve boyun eğme yılları oldu, şimdi egemen olma zamanı geldi.” ifadelerini kullandı.

Bennett, “BMGK’nın kararına verilecek en iyi cevap, Maale Adumim’in İsrail topraklarına katılması olacaktır.” dedi.

Maale Adumim 1975’te kurulmuş ve 1991’de genişletilmiş olup etrafındaki diğer Yahudi yerleşim birimleriyle birlikte Batı Şeria’yı kuzey ve güney olarak ikiye ayırıyor.

Mısır tarafından çarşamba günü BMGK’ya sunulan ve daha sonra yine Mısır’ın talebi üzerine ertelenen oylama, bu defa karar tasarısına destek veren Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal tarafından Konseye getirilerek oylandı.

İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını talep eden karar, 14 oyla BMGK’da kabul edildi.

Filistin ile İsrail arasında imzalanan Oslo Anlaşması’na göre Batı Şeria idari ve güvenlik bakımından Filistin yönetimine bağlı “A”, idari olarak Filistin yönetimi, güvenlik bakımından İsrail’e bağlı “B” ve Filistin yönetimine bağlı “C” bölgesi olmak üzere 3 kısma ayrılıyor.

İşgalciler izole oldu

BMGK kararını tanımayacağını söyleyerek uluslararası hukuğu çiğneyen Tel Aviv yönetimi aldığı kararlarla kendisini izole ediyor. İsrail, BMGK kararına “evet” oyu veren bütün ülkelerin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Başbakan Benjamin Netanyahu, BMGK kararını onaylamasından dolayı Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’ın Tel Aviv’e yapacağı ziyareti iptal etti. İsrail’in, BM’ye bağlı kurumlara olan desteğini durduracağına söyleyen Netanyahu, İsrail’e karşı özel bir düşmanlık besleyen 5 BM kurumuna 7,8 milyon dolarlık yardımın durdurulması yönünde talimat verdiğini kaydetti.Elçiler çağrıldıİsrail, BMGK tasarısına “evet” oyu kullanan tüm ülkelerin büyükelçilerini dün sabah Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Akşam saatlerinde ise Netanyahu ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi Dan Shapiro’yu, “durumu açıklama toplantısına” çağırdı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ