FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

CHP yine şaşırtmadı! Olmayan vazoların hesabını sordular

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın TBMM’ye taşıdığı sözde kayıp vazoların aslında hiç olmadığı ortaya çıktı. Milli Saraylar Başkanlığı sözde haberi yalanlarken hukuki yollara başvurulduğunu açıkladı.

CHP yine şaşırtmadı! Olmayan vazoların hesabını sordular

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun kayıp olduğunu iddia ederek TBMM’ye soru önergesi verdi.

İDDİA EDİLEN VAZO HİÇ BİR ZAMAN ENVANTERDE  OLMADI

Tanal’ın iddiasına cevap en yetkili kurumdan geldi. İddiayı net bir dille yalanlayan Milli Saraylar Başkanlığı, “Milli Saraylar’ın envanterinde “46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo” hiçbir zaman var olmamıştır. Tanal’ın soruları  soruları anlamsız ve art niyetlidir.” açıklamasında bulundu.
 

CHP’li Mahmut Tanal ‘banklar sökülmüş’ dedi, gerçek çok farklı çıktı

Milli Sayarlar Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle;

Milli Saraylar Başkanlığı, 16 Haziran 2021 tarihinde CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Dolmabahçe Sarayı ile ilgili kamuoyunu yanıltma amaçlı, mesnetsiz ve kasıtlı iftiraları üzerine açıklama yapma gereği duymuştur.

ANLAMSIZ VE ART NİYETLİ İDDİALAR

Milli Saraylar’ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihî eserler içerisinde iddia edildiği gibi “46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo” hiçbir zaman var olmamıştır. Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal’ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır. Bu nedenle, “Vazolara ne oldu?”, “Vazolar kaçırıldı mı?” soruları da anlamsız ve art niyetlidir.

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURULDU

Milli Saraylar, geçmişte olduğu gibi bugün de sorumluluğundaki tarihi ve kültürel hazineleri koruma ve en iyi şekilde geleceğe aktarma konusundaki hassasiyetini kararlılıkla sürdürecektir. Söz konusu iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur,
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.