FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

CHP ve HDP’liler ‘kadın hakları’ görüşmelerinde kadın baro başkanının üstüne yürüdü

TBMM’deki ‘Kadın Hakları Komisyonu’nda konuşmacı olan İstanbul 2 No’lu Barosu Başkanı Yıldız önce, “Baronuzda İslam hukuku komisyonunu nasıl kurarsınız? Medeni hukukta böyle düzenleme yok” tepkilerinin, ardından da hakaretlerin hedefi oldu.

CHP ve HDP’liler ‘kadın hakları’ görüşmelerinde kadın baro başkanının üstüne yürüdü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), ilginç bir gerginliğe sahne oldu. Meclis’te oluşturulan Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’nun son toplantısına aralarında İstanbul 2 No’lu Barosu Başkanı Gönül Yıldız’ın da bulunduğu baro başkanları davet edildi.

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için alınması gereken tedbirler konusunda sunum yapan Yıldız CHP, HDP ve İYİ Partili vekillerin hedefi oldu.

CHP,HDP ve İYİ Partili vekiller “Paralel baro nasıl davet edilir?” dedi.

Komisyonda sözlü sataşmalarla üstüne yürünen Yıldız yaşananları şöyle anlattı:

“Sunumu yaptık. CHP’li vekiller “Paralel baro buraya davet ediliyor İstanbul Barosu neden davet edilmiyor” HDP ve İYİ partili vekiller “İstanbul Barosu davet edilmiyor siz niye davet edildiniz?” şeklinde sorular yöneltti.

CHP’Lİ BANKOĞLU’DAN ‘İSLAM HUKUKU’ TEPKİSİ

CHP’li vekil Aysu Bankoğlu, tansiyonu yükselterek “Baronuzda İslam hukuku komisyonunu nasıl kurarsınız? Medeni hukukta böyle bir düzenleme yok” şeklindeki beyanı ile Baromuzun iç hukukuna müdahale etme cüretini göstermiş ve toplantıyı amacından saptırmıştır.

CHP’Lİ TAŞÇIER “BEN MİLLETVEKİLİYİM BENİMLE BÖYLE KONUŞAMAZSIN” DEDİ

Biz tarafımıza yöneltilen soruları cevaplarken; “Öncelikle unvanlar doğru kullanılması gerekiyor, İstanbul‘da İstanbul Barosu diye bir baro bulunmamaktadır. İstanbul 1 No’lu Barosu ve İstanbul 2 No’lu Barosu olmak üzere iki baro bulunmaktadır. Biz kanunla kurulan ve 29.09.2020 tarihinde tüzel kişilik kazanan bir baroyuz. Kimse bizim baro hakkında paralel baro ifadesini kullanamaz, biz buraya siyaset yapmaya değil kadına karşı şiddeti önlemek için alınması gereken tedbirleri konuşmaya geldik. Siyasetinizi lütfen Genel Kurul’da yapınız. Buraya kadın hakları için geldik” şeklinde cevap verdim. CHP’li Gamze Taşçıer ise hiddetle dönerek “Ben milletvekiliyim sen nasıl benimle böyle konuşursun?” deyince ben de “Ben asil olanım siz vekilsiniz. Sorularınıza cevap veriyorum” cevabını verdim.

YAŞANAN TARTIŞMA SONRASI CHP’Lİ VEKİLLER KOMİSYONU TERK ETTİ

Bahse konu toplantıda CHP, HDP ve İYİ Partili vekillerin kadına karşı şiddetin önlenmesi hususunda alınması gereken tedbirleri konuşması gerekirken Baromuzu hedef alması ve hakarete varan söylemlerde bulunması oldukça üzüntü verici ve kabulü mümkün değil. Amaçları çözüm değil sorun üretmek.

 

KAYNAK : Yeni Şafak

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.