Çavuşoğlu’nun makalesi Newsweek dergisinde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelenin demokratik kurallara bağlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, “Tedbirlerimiz siyasi rövanşizm ile değil, aksine anayasamız, mevzuatlarımız ve uluslararası yükümlülüklerimiz ile uyumlu bir şekilde alınmaktadır.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu’nun makalesi Newsweek dergisinde

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Amerikan Newsweek dergisinde 15 Temmuz  darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri ele alan makalesi  yayınlandı.

“15 Temmuz gecesi Türk demokrasisi için neredeyse korkunç bir kabusa  dönüşecekti.” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, askerin arasına gizlenmiş FETÖ  bağlantılı hain darbecilerin o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı,  anayasal düzeni ve demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmek için kanlı bir  eylem gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Çavuşoğlu, Türk devletinin kararlığı ve halkı ile birlik içerisinde  hareket etmesiyle darbe girişiminin önlendiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin  demokratik rejimi uçurumun kenarından kurtarılmıştır.” değerlendirmesinde  bulundu.

Darbe girişimiyle de görüldüğü üzere, Türk devletinin, kamu düzeni ve  güvenliği için FETÖ ile mücadelede gerekli tedbirleri almak zorunda olduğuna  işaret eden Çavuşoğlu, bugüne kadarki tedbirlerin yasalara ve uluslararası  yükümlülüklere tam riayet edilerek yapıldığını kaydetti.

– “En kısa sürede olağanüstü hali sonlandırmayı hedefliyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, bu doğrultuda olağanüstü hal ilanının amacının, ne  vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini kısıtlamak ne de demokrasi veya hukukun  üstünlüğünden taviz vermek olduğunu belirterek, “Bu karar, FETÖ terör örgütüne  karşı verilen mücadelede en hızlı ve etkili şekilde hareket etmek ve en kısa  sürede normale dönmeye hizmet etmektedir.” ifadesini kullandı.

Yakın geçmişte Fransa’nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin izin  verdiği ölçüde olağanüstü hal hakkını kullandığına işarete eden Çavuşoğlu,  makalesinde şunları kaydetti:

“Bu hüküm, milletlerinin hayatını tehdit eden olağanüstü hallerde  insan haklarını korumaları için devletlerin gecikmeden gerekli tedbirleri  almalarını sağlar. Olağanüstü hal 90 günlük bir süre için ilan edilmesine rağmen,  FETÖ terör örgütüyle olan mücadelemizi başarıyla tamamlayıp, en kısa sürede  olağanüstü hali sonlandırmayı hedefliyoruz. Şimdiye kadar attığımız adımlardan  açıkça görüleceği üzere, tedbirlerimiz siyasi rövanşizm ile değil, aksine  anayasamız, mevzuatlarımız ve uluslararası yükümlülüklerimiz ile uyumlu bir  şekilde alınmaktadır.”

– “Yurtdışındaki dostlarımızdan beklentimiz dayanışma ve anlayış”

Bakan Çavuşoğlu, yurtdışındaki FETÖ destekçilerinin karalama  kampanyasına rağmen, AK Parti’nin 2002 yılında iktidara gelmesinin ardından  demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne ilişkin Türk mevzuatının, güçlü  bir şekilde Avrupa Konseyi norm ve standartlarına uyumlu hale getirilmeye devam  ettiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesini sürdüreceğini belirten  Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“PKK ve DAEŞ ile kararlılıkla mücadele etmekte olan Türkiye, şimdi de  demokrasisine karşı ortaya çıkan terörist bir askeri darbeye göğüs germeyi de  başarmıştır. Mücadelemiz demokratik kurallara sıkı sıkıya bağlı şekilde devam  etmektedir. Bu nedenle FETÖ ile olan mücadelemizde peşin hüküm verilmesinden  kaçınılmalıdır. Bu bağlamda, Türkler ve bazı Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk  dostlarının, Türk demokrasisine desteklerini göstermek için darbe karşıtı  yürüyüşler yaparken bahaneler öne sürülerek ciddi zorluklarla karşı karşıya  kalmaları da talihsiz bir durumdur. Türkiye bu süreçten geçerken, yurtdışındaki  dostlarımızdan beklentimiz dayanışma ve anlayıştır. Bu sebeple, her zaman olduğu  gibi yapıcı diyalog için tüm kanallarımızı açık tutuyoruz.”

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/cavusoglu-nun-makalesi-newsweek-siyaset-2291661/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ