Firmandex

Bu ayakkabının neyden yapıldığına şaşıracaksınız!

İnek midesinden ayakkabı üretmeye başlayan Arjantinli tasarımcı Lori Carini, bu malzemenin işlemden sonra eşsiz bir doku kazandığını söyledi.

Bu ayakkabının neyden yapıldığına şaşıracaksınız!

Henüz üniversite öğrencisiyken çalışmalarına başladığını belirten Carini, seyahatlerinden birinde bir tesadüf sonucu hayvanların iç organlarıyla kaplı bir mate kabına rastladığını anlattı.

Konuyu mercek altına alarak bu malzemenin diğer eşyaların üretiminde de kullanıldığını tespit ettiğini kaydeden genç tasarımcı, kısa bir araştırmanın ardından hayvanların iç organlarının sadece gıda amaçlı olmadığı sonucuna vardığını belirtti.

Sputnik’e konuşan Carini, “İlk bakışta iç organların derisi hoş olmayan bir şey gibi gözükse de bu deriden yapılan ayakkabıya bakan bir kadının yüzüne bakarsanız bu malzemenin bir nevi sevme hissine dönüştüğünü görürsünüz. Bu harika bir şey. Böylece tezimin fikrini bulmuş oldum” dedi.

​Bu malzemenin en büyük özelliğinin asla tekrarlanmayan ‘doğal dokusu’ olduğunu kaydeden tasarımcı, “Hücreler sayesinde malzeme arı kovanına çok benziyor” diye konuştu.

Tezini savunduğu sırada kendi markasını oluşturduğunu anlatan genç iş kadını, önce aksesuar sonra ayakkabı yapmaya denediğini belirterek, “İnsanların bu ayakkabıya nasıl baktığını gördükten sonra devam kararını aldım. Böylece hayvanların iç organlarından ayakkabı üretmeye başladım” dedi.

Yaptığı üretimin çevre dostu olduğunu da dile getiren Carini, “Tekrar kullanılan su sayesinde tanen üretiliyor. Sonra bu madde mükemmel bir gübreye dönüşüyor” diye anlattı. Bu konuyla ilgilenmenin kişisel nedeni olduğunu da vurgulayan Carini, atalarının yaşadığı Santo Domingo (Buenos Aires bölgesi) köyüyle olan bağın bu malzemeye farklı gözle bakma fırsatını sunduğunu belirterek şunu söyledi:

“Bir kent sakinin asla rastlamadığı birçok şeyle her zaman bir bağım vardı. Örneğin soğuk hava deposunda inek kesimini izledim. Bu tür şeyler hep ilgimi çekti ve kentte bulunamaz malzemelerden yararlanma fikri hep hoşuma gitti. İşte bu malzemeyi de gördüğümde, ‘mükemmel’ dedim kendi kendime”.
 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ