FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Bollywood’a ‘Türkçe’ söyletecek

Hindistan’da 2,5 yıldır yaşayan Bollywood’un tek Türk oyuncusu Süha Gezen, başrolünde yer alacağı üçüncü filminin çekimlerine yakında başlayacak. Süha Gezen başrol oynadığı ikinci filmde, ikiz kardeşlerden birini canlandırdığını aktararak, “İkinci filmim ‘Pratichhaya’ Ocak ayında vizyona çıkacak. Filmde bir sürpriz var. Filmin şarkısını Türkçe söyledim. Şarkıyı iki dilde söylüyoruz yani Hintçe ve Türkçe. Türkçe şarkı söylememin nedeni, Türk olmamla çok gurur duyuyorum” dedi.

Bollywood’a ‘Türkçe’ söyletecek

Hindistan’da 2,5 yıldır yaşayan Bollywood’un tek Türk oyuncusu Süha Gezen, başrolünde yer alacağı üçüncü filminin çekimlerine yakında başlayacak.

Gezen, yaptığı açıklamada, ilk olarak 2015’te ‘Shorgul’ isimli filmde oynadığını söyledi.

Aşk hikayesi ve politik dramayı harmanlayan filmin, Hindular ile Müslümanlar arasındaki savaşı ele aldığını dile getiren 29 yaşındaki oyuncu, bu filmde Müslüman bir Hintli köylü kızını canlandırdığı başrol ile Hint sinemasına adım attığını dile getirdi.

“Türk olmamla çok gurur duyuyorum”

Süha Gezen başrol oynadığı ikinci filmde, ikiz kardeşlerden birini canlandırdığını aktararak, “İkinci filmim ‘Pratichhaya’ Ocak ayında vizyona çıkacak. Filmde bir sürpriz var. Filmin şarkısını Türkçe söyledim. Şarkıyı iki dilde söylüyoruz yani Hintçe ve Türkçe. Türkçe şarkı söylememin nedeni, Türk olmamla çok gurur duyuyorum. Burada birçok film yapıldı. Hatta Türkiye’de çekim yaptılar. Buradaki filmlerde daha çok İngilizce şarkı söylüyorlar ama bizim şarkımız, kültürümüz, müziğimiz çok güzel. Müzik hocamız çok beğendi ve dedi ki, ‘Süha sen de tuzunu koy bu şarkının içine’. Ben de tuzunu koydum. Hiç değilse, burada Hindistan’da biraz daha Türkiye’yi tanısınlar. Sadece yemeğimizi, güzelliğimizi değil, şarkılarımızı da tanısınlar” dedi.

Rol aldığı yapımlarda Hintçe konuşuyor

Rol aldığı yapımlarda Hintçe konuşarak dikkati çeken genç oyuncu, şu bilgileri verdi:
“Hint filmlerini Türkçe izlemekten sıkılmıştım. Onların gerçek seslerinin nasıl olduğunu öğrenmek istedim. Konuşmaları Türkçe duyuyorsun sonra şarkılardaki ses ya ince ya da daha kalın oluyordu. Erken yaşta orijinal sesinden izlemeye başladım. Bir süre sonra anladığımı fark ettim.”

Hindistan’ın çok değişik bir ülke olduğunu sözlerine ekleyen Gezen, “Burada diyorlar ki ya Hindistan’ı seversin ya nefret edersin. Ortası yoktur yani.” şeklinde konuştu.

“Bordo Bereliler”in film çekimi başladı

Yapımcılığını Ali Ertem ile Erdoğan Yaprak’ın yaptığı, yönetmenliğini Erhan Baytimur’un, senaryosunu Coşkun Gündoğdu’nun yazdığı, “Bordo Bereliler Suriye” filminde Cenk Ertan, Tolga Güleç, Arda Esen, Açelya Elmas, Feyza Çıpa, Sinan Albayrak, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Tuğba Özay, Yaşar Uzer, Burak Arslan, Erdoğan Yaprak, Ali Ertem, Oğuz Yağcı, Taner Bahadır, Turgay Atalay, Tayfun Sav, Alper Atak, Kübra Dilara Çelen, Kahraman Sivri, Kadir Turan ve Anıl Öksüm rol alıyor.Film, Hakkari Dağlıca’da 2015 Eylül ayında 16 askeri şehit eden PKK’lıları yakalamak için bölgeye indirilen ve “Dön” emri almamak için telsizlerini kapatan bordo bereli askerlerin yaptığı operasyonla başlıyor. Suriye’de FETÖ ile mücadeleyi anlatacak Suriye’de Türk sınır güvenliğini tehdit eden bir terör örgütünün başındaki Çöl İmamı lakaplı Ebu Salim’i yok etmek için yüzbaşı Mehmet ve komutasındaki bir timin hikayesi beyaz perdeye aktarılıyor. Bir süre sonra bu terör örgütünün en büyük desteğinin paralel devlet yapılanması FETÖ terör örgütü olduğu anlaşılan filmde içerdeki cuntacılara karşı verilen mücadele de anlatıyor.Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yapılan çekimlere Belediye Başkanı Ökkeş Namlı büyük bir destek veriyor. Cenk Ertan operasyonu yöneten yüzbaşı Mehmet karakterini canlandırıyor. Halep gönüllüleri film oluyor Beyaz Baretliler Türkiye’nin Suriye’deki yüzakı

Halep’in Türk sinemasına armağanı

Suriye’de savaş ve vahşet tüm hızıyla devam ediyor. Binlerce insanın öldürüldüğü, göçe zorlandığı ve bir medeniyetin yok edildiği Suriye savaşında yıkıma uğrayan son şehir Halep. Savaştan önce 5,5 milyon nüfusuyla bölgenin en önemli merkezlerinden biri olan Halep tamamen yerle bir edilmiş durumda. Bir yandan Beşşar Esed rejiminin diğer yandan ise yabancı teröristlerin kuşatması altında bulunan Halep’te, Türkiye’nin öncülük ettiği bir tahliye süreci başladı. Tahliyelerin başladığı 15 Aralık Perşembe gününden bu yana Halep’ten 45 bin, Fua ve Kefreya’dan 2 bin kişi tahliye edildi.Göçün ülkemize yansımaları Suriye’den ülkemize göç eden insanları Türk vatandaşları ilk günden beri destekliyor ve Suriye’de yaşananlara kayıtsız kalınmasını istemiyor. Ancak bunun yanında bu göçün ülkemizi olumsuz şekilde etkileyeceğini düşünen vatandaşlar da var. Göçün olumsuz karşılanmasının araştırmalara göre en önemli sebebi ise ekonomik kaygılar. Yalnız ülkemize göç eden Suriyelilerin geçmişte de bize farklı alanlarda büyük katkıları olmuş ve iki ülke arasında bir bağ oluşturmuştur.Halep’in Türk sinemasına armağanı Bu bağlardan biri de 1988 yılında bugün, sinema alanındaki çalışmaları ve katkıları nedeniyle Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen ve Türk sinemasına yön veren Ömer Lütfi Akad. Ömer Lütfi Akad, Halep’ten İstanbul’a göç etmiş bir babayla İzmitli bir annenin oğludur. Akad, Galatasaray Lisesi’nde ve İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nda okuduktan sonra sinemaya merak salmış ve hayatı boyunca bu alanda çalışmıştır. Yönetmenlik ve senaristlik yapan Akad, yazdığı ve yönettiği filmlerle, ilk defa Türk sinemasının tiyatro bağımsız bir şekilde kendi üslubunu oluşturmasına öncülük etmiştir. 50’ye yakın sinema filmine imza atan Ömer Lütfi Akad, çalışmalarıyla sinemaya bir soluk getirmiş ve gelecek nesil tarafından takip edilmiştir. Sinemaya katkıları sebebiyle de 28 yıl önce bugün Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür. Sinema alanında birçok ödülü de bulunan Akad, 19 Kasım 2011’de İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Kütüphanenin asıl hamisi padişahlardı Sosyal medya ile kültür sanat bir araya geldi Türkiye’nin en büyük müzesi açılıyor

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.