FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Birlikte çalmak bizi büyülüyor

Çellonun efsanesi Mischa Maisky, piyanist kızı Lily Maisky ile birlikte İstanbul’a geliyor. İş Sanat’ta sahneye çıkacak ikili, birlikte çalmayı büyüleciyi bir his olarak tanımlıyor.

Birlikte çalmak bizi büyülüyor

Çellonun duayenleri Mstislav Rostropovich ve Gregor Piatigorsky ile çalışan tek çellist olma ayrıcalığına sahip usta sanatçı Mischa Maisky bu kez kızıyla birlikte İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Mischa Maisky ve piyanist kızı Lily Maisky, 9 Şubat Perşembe akşamı İş Sanat Sahnesi’ne konuk olacak ve birlikte Saint Saens, Debussy, Poulenc, Fauré ve Franck’tan eserler icra edecek. Klasik müziğin sıra dışı ikilisi olarak anılan baba-kız, konser öncesi sorularımızı yanıtladı…

RÜYALARIM GERÇEK OLDU

Baba-kız müzik serüveniniz nasıl başladı?

Mischa Maisky: Bu benim hayalini kurduğum bir şeydi. Ailem müzikle uğraşan iki çocuğun ardından benim daha “normal” bir şeyler yapmamı arzu etti ama sonuç onların beklediği gibi olmadı. Hiperaktif bir çocuktum ve 7 yaşında çello çalmak istediğimi söylediğimde başta ailem inanmasa da artan bir tutkuyla bugünlere geldim. Lily ile ilk çaldığımızda prova bile yapmamıştık. Yanına oturdum ve çalmaya başladık. Büyüleyici bir histi, işte rüyam gerçek oluyor demiştim.

Lily Maisky: Babam bizi birlikte müzik yapmak konusunda her zaman yüreklendirdi ama asla zorlamadı. Müzik hakkındaki fikirlerini, tavsiyelerini dahi baskıcı bir üslup ya da teknik dayatarak değil; eğlendirerek, hayal gücümüzü ve ufkumuzu genişleterek aktardı. Babamla ilk kez 15 yaşındayken, annemin doğum gününde ona bir sürpriz yaparak çaldık. Çok zor bir eser olan Brahms’ın Mi Minör Sonatı’nı çalışıyordum. Babamdan bana çello ile eşlik etmesini istedim. Annem biraz tedirgindi başta, ama birlikte çalmaya başladığımızda dünyanın en doğal şeyiydi sanki.

Hem babanızla hem de dünyaca ünlü bir müzisyenle birlikte çalmak nasıl bir duygu?

Lily Maisky: Babamla birlikte yaptığımız performanslar beni her zaman hem çok besledi hem de geliştirdi. Bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum. Müzik dünyasında başarılarıyla yer etmiş bir müzisyenin kızı olarak kendi sesinizi bulmak, babanızdan bağımsız yaptığınız işlerle anılmak kimi zaman zor olsa da yaylı bir enstrüman çalmamam beni bu anlamda çok da zorlamadı.

Çocuklarım bana ilham veriyor

Aranızdaki müzikal frekansa nasıl şekil veriyorsunuz? Birbirini iyi tanıyan iki müzisyen olarak mı, yoksa baba-kız olarak mı?

Mischa Maisky: Çok harika müzisyenlerle çalışma fırsatım oldu. Ama çocuklarınızla müzik yapmak bambaşka bir şey. Elbette, çocuklarım müzisyen olmasaydı da onları çok severdim ama müziği onlarla tecrübe edebilmenin apayrı bir duygusallığı var… Çok güçlü ve çok özel bir his. Ben daha deneyimli olabilirim ama onlardan çok şey öğrendiğimi de söylemeliyim. Bana müthiş ilham veriyorlar, beni genç ve diri tutuyorlar.

İstanbul seyircisi çok iyi2010 yılında, İş Sanat Yönetmeni merhum Meriç Soylu’nun katkısıyla İstanbul’da konser veren Mischa Mainsky, “Türkiye’de çok iyi bir klasik müzik kitlesi var. Dolu ve ilgili bir salona çalmak inanılmaz bir haz veriyor” diyor.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.