FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

‘Bir buçuk yıldır kimseyi kabul etmiyordu’

Yeşilçam’ın sevilen ismi usta oyuncu Halit Akçatepe, 79 yaşında yaşamını yitirdi. Sinema yazarı arkadaşı Atilla Dorsay, Akçatepe’nin felçli olduğu için bir buçuk yıldır yanına kimseyi kabul etmediğini söyledi.

‘Bir buçuk yıldır kimseyi kabul etmiyordu’

Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Halit Akçatepe İstanbul’da yaşamını yitirdi. Akçatepe’nin vefatı sevenlerini ve oyuncu arkadaşlrını yasa boğdu.

Hülya Koçyiğit, Ayşen Gruda, Atilla Dorsay gibi isimler üzüntülerini dile getirdi. Sinemaya yazarı Atilla Dorsay, Halit Akçatepe ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Atilla Dorsay şöyle konuştu:

“Türk sinemasına gelmiş geçmiş en güler yüzlü oyunculardandı. Ertem Eğilmez’in onu seçtiği koruduğu ve onu bugünkü şöhretine kavuşturduğu bilinir. Canım Kardeşim’de Tarık ile başrolü üstlendi ve onun karşısında hiç eğik durmadı. Tabii biz onu en çok Güdük Necmi karakteri ile hatırlıyoruz. Hiç silinmedi, kendisini hep gösterdi.

Çok sevilen bir oyuncuydu. İşte böyle bir insan. Düşününce bile insanın içinden ağlamak geliyor. Son 1-1,5 yıldır kimseyi kabul etmeden felçli bir şekilde yatıyordu. Gidemedik, ziyaret edemedik. Gidenlerin arkasından konuşuyoruz böyle.”

Halit Akçatepe hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe hayatını kaybetti. 79 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı serisindeki Güdük Necmi karakterine hayat vermişti. Akçatepe İstanbul’da bir süredir tedavi görüyordu.Halit Akçatepe’nin ölüm nedeni henüz açıklanmadı.Hülya Koçyiğit: İnanmak çok zorYeşilçam oyuncusu Hülya Koçyiğit, Halit Akçatepe için “Onunla aynı ortamı paylaşmak her zaman bana huzur vermiştir. Şu an inanmak çok zor. Türk sinemasının başı sağolsun. Hayata her zaman olumlu bakan biriydi. İnsanları çok seven, kırılsa bile belli etmeyen, meslek disiplini olan o kadar tatlı bir insandı ki, çok sevdiğim insandı” dedi.Ayşen Gruda: Gençlerin feyz almalarını rica ediyorumAkçatepe ile birçok filmde beraber rol alan oyuncu Ayşen Gruda, “Çok ani duydum o kadar üzgünüm ki anlatamam. Çok uzun yıllardır arkadaşım, aynı binada karşılıklı evlerde oturduğum arkadaşım. Gençlerin bu ekolden feyz almalarını rica ediyorum. Türk sinemasının değerli bir ismiydi, başımız sağolsun” dedi.Halit Akçatepe kimdir?1 Ocak 1938’de Üsküdar’da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi’nde okudu. Yeşilçam oyuncusu Sıtkı Akçatepe’nin oğlu olan Halit Akçatepe, babası sayesinde oyuncu oldu. Konservatuvar eğitimi almayan Akçatepe, zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına “bize bir çocuk oyuncu lazım” demesiyle sektöre adım attı. İlk filmini 1943’te, 5 yaşındayken çekti. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu. 1959’da Anıtkabir’de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972’te Tatlı Dillim filmiyle ünlendi. 1963’te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975’te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırdı.Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması’nda birçok yapımda rol aldı.Galeri: Usta oyuncunun başarılarla dolu yaşamı

Usta oyuncunun başarılarla dolu yaşamı + 16Tümünü Gör 31 Mart 2017 Diğer

Yeşilçam’ın efsanevi oyuncularından Halit Akçatepe hayatını kaybetti. 79 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan Hababam Sınıfı serisindeki Güdük Necmi karakterine hayat vermişti.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.