Beyin kanserinde umut veren tedavi

Tekrarlayan en yaygın ve agresif beyin kanseri türü olan glioblastoma hastalarının yaşam sürelerini uzatan yeni viral tedavinin umut vaat ettiği açıklandı.

Beyin kanserinde umut veren tedavi

Araştırmacılar, beyin kanseri hastaları için yeni bir umut çıktığını duyurdular.

Tekrarlayan en yaygın ve agresif beyin kanseri türü olan glioblastoma hastalarının yaşam sürelerini uzatan yeni viral tedavinin umut vaat ettiği açıklandı. Cleveland Klinik ve UCLA, California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi ve çalışmaya katılan diğer enstitülerden doktorlar, beyin kanseri formu olan tekrarlayan glioblastoma hastalarının tedavisinde dönüm noktası niteliğinde bir başarı elde edildiğini açıkladı. Buna göre, tedavide kullanılan modifiye virüsün hastaların yaşam sürelerini uzattığı kanıtlandı. Çalışmaya ait sonuçlar 1 Temmuz’da Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı.

Glioblastomalar beyin kanserleri içerisinde en ölümcül olan kanser türü. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi sonrasında tümörler yeniden oluştuğunda, tedavi seçenekleri sınırlanıyor ve hastaların aylarla ifade edilen yaşam süreleri kalıyor.

Araştırmanın Faz-1 çalışmasında 43 katılımcıda yaşam sürelerinin genel olarak 13.6 aya (kontrol grubunda 7.1 ay) yükseldiği tespit edildi. Bazı hastaların yaşam süreleri, birkaç yan etki ile 2 seneye kadar çıktı.

Yeni bulgular, UCLA nöro-onkoloji programı direktörü Dr. Timothy Cloughesy ve Cleveland Klinik beyin tümörleri nöroonkoloji merkezi yardımcı direktörü Prof. Dr. Michael A. Vogelbaum liderliğinde tespit edildi.

Bilim insanları bu çalışmanın, retroviral replikant vektör (RRV) de denilen yeni bir modifiye virüs hakkında yayınlanmış ilk klinik çalışma niteliğinde olduğunu açıkladı.

RRV umudu…

RRV’ler özel fonksiyona sahip bir geni kanser hücresine iletiyor ve hücre içine bırakıyor, böylece hücreyi zayıflatıyor. Bilimcilere göre RRV’lerin kullanımı, her türden beyin kanseri için inovatif yeni tedavilerin gelişiminde büyük umut vaat ediyor.

Dr. Cloughesy klinik verilerin, antifungal bir ilaçla kombine edilen bu tedavinin kanser hücrelerini öldürdüğünü ve bağışıklık sistemini aktive ettiğini ancak sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösterdiğini söyledi. Cloughesy ayrıca bu yaklaşımın metastatik kolorektal ve meme kanserleri gibi başka hastalıklar için de potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Tedavide ilk adım olarak hastaya modifiye bir virüs enjekte edildi. Daha sonra ağızdan antifungal yani bir mantar ilacı verildi. 4-8 haftada bir 7 gün süreyle uygulandı. Sonuç olarak, enfekte kanser hücreleri ve immunosupresif hücreler seçici bir şekilde öldürüldü. Daha sonra bağışıklık sistemi, kanser hücrelerini tanıyıp öldürmek üzere aktive edildi ve bu esnada sağlıklı hücreler bir zarar görmedi. Diğer bir deyişle, bir arada uygulanan iki tedavi, içeriden beyin kanser hücrelerine saldırmak üzere birlikte çalıştı.

Hastalara umut…

Beyin kanserinin öldürücü bir hastalık olduğunu aktaran Dr. Michael Vogelbaum, bu virüs çalışmasında elde edilen kollektif sonuçların, –hayatta kalma süresi ve tatminkar güvenlik verileri dahil- devam etmekte olan, Toca 5 adlı randomize Faz 2/3 çalışmasını desteklediğini ve hastalar için yeni bir tedavi umudu olduğunu dile getirdi.

San Diego Tıp Fakültesi nöroşirurji merkezi şefi Dr. Bob Carter da katılımcıların kombine tedaviden büyük ölçüde yararlandıklarını söyledi. Carter, gelecekteki uygulamalarda, anti-kanser genlerinden oluşan sıralı bir platformun tamamının bu virüs platformu tarafından kanser hücrelerine taşınabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: NTV

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135050

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ