Firmandex

Belçika’dan PKK’ya bir özgürlük daha!

ANF Haber Müdürü Demiralp’in Belçika’da tutuklanması, bu ülkenin PKK’ya karşı tavrını değiştirdiği yorumlarına neden olmuştu. Ancak Belçika, fabrika ayarlarına geri döndü.

Belçika’dan PKK’ya bir özgürlük daha!

Terör örgütü PKK ile bağlantılı Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) Haber Müdürü Celil Demiralp, Belçika’nın Turnhout şehrindeki “rutin bir kontrol” sırasında gözaltına alınmıştı. Fransız vatandaşı olduktan sonra Maxime Azadi adını kullanmaya başlayan Demiralp, çıkarıldığı mahkemece ertesi gün tutuklanmış, avukatı ise tutukluluğa itiraz etmişti.

Belçika basınına göre, Turnhout mahkemesi, Demiralp’in kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi.

Türkiye’nin, Celil Demiralp’in terör örgütüyle iş birliği yapmakla suçladığı ve yakalanması için İnterpol’e talepte bulunduğu belirtilmişti.

BELÇİKA TERÖRE KANAT GERİYOR

Belçika, sık sık başta PKK olmak üzere DHKP-C ve FETÖ mensupları ile  taraflarına gösterdiği “hoşgörülü” yaklaşımı nedeniyle gündeme geliyor. Özellikle, AB’nin terör örgütleri listesinde olmasına rağmen PKK’lılara gösteri yapma izni verilmesi tepki çekiyor.

Ülkede, 2006’da terör örgütünün Avrupa’daki üst düzey yöneticilerinden  Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında  soruşturma başlatılmıştı. Kasım ayında ise soruşturma davaya dönüştürülmüş, ancak Brüksel Soruşturma Dairesi, “PKK’nın terör örgütü olmadığı iddiasıyla” dava  açılmasını reddetmişti. Federal Savcılık ise karara itiraz etmişti.

Türkiye, Belçika’ya terörle mücadelede yeteri kadar iş birliği yapmamakla eleştiriyor. PKK’nın TV kanallarının yayın yaptığı ülkede, örgütün  bazı sözde liderleri de yaşıyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ