Firmandex

Batık minare turizme kazandırılacak

Samsun’un Bafra ilçesinde Kızılırmak içinde yer alan “batık minare” ve etrafındaki göl manzarasının turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor. Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçede oldukça fazla turizm değeri bulunduğunu söyledi.

Batık minare turizme kazandırılacak

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 1991 yılında Kızılırmak üzerine Derbent Barajı’nın kurulmasıyla Bafra ilçesi Boğazkaya Mahallesi’ndeki 200 civarındaki yapı sular altında kalmıştı. Eski yerleşim alanından su üstünde kalan tek yapı, caminin yıkılmayan minaresi oldu.

Baraj gölü çevresinde son yıllarda alabalık tesisi, motel, ev pansiyonu gibi işletmeler açıldı. Safari turu, olta balıkçılığının yapıldığı bölgede “batık minare” olarak adlandırılan minareye su altı dalış imkanı da sunuluyor.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçede oldukça fazla turizm değeri bulunduğunu söyledi.

Derbent Baraj Gölü çevresinin de önceki yıllarda turizm bölgesi ilan edildiğini belirten Şahin, “Bölge doğa harikası bir yer. Hem tarihi hem kültürel hem de coğrafi güzellikler açısından önemli turizm potansiyeline sahibiz.” dedi.

Şahin, “batık minare”nin fotoğraf tutkunlarının mekanı olduğuna dikkati çekerek, “Batık minarenin olduğu yer, köyün merkeziydi. Büyük bir çınar ağacı vardı, 15 çocuk ancak kucaklayabiliyordu. Dalları, su seviyesi azaldığında hala gözüküyor. Minarenin suyun içinde olması bölgeye değer kattı. İnşallah yapacağımız projelerle bölgeyi turizme kazandıracağız. Bafra’mızın tarihi yerlerini geleceğe hazırlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Samsun’daki batık minare fotoğraf tutkunlarının gözdesi.

Bölgenin tanıtımı için önemli

Derbent Barajı’nın yapılmasının ardından bölgeden göç yaşandığına işaret eden Şahin, hem gurbetçileri geri döndürmek hem de turizme katma değer sağlamak amacıyla çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Bölgedeki balık restoranlarıyla ilgili düzenleme yapılacağını ve güzellikleri ortaya çıkarmaya çalışacaklarını dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

“Batık minarenin olduğu bölgede peyzaj çalışmaları, çevre düzenlemeleri, konaklama alanları projemiz var. Reklam ve ilanlarla bölgenin tanınmasına katkı sağlayacağız. Turizm acenteler ile görüşüp bölgeye turlar düzenleyerek önemli derecede turist ağırlamayı planlıyoruz. Yapacağımız projelerle Baframızı yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimiz daha çok tanımış olacak.”

İznik Gölü’ndeki bazilika turizme kazandırılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile bazilikanın yer aldığı bölgede incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmaların son durumu hakkında yetkililerden bilgi aldı.Altepe, burada yaptığı konuşmada, İznik Gölü’nün 20 metre açığında 2 metre derinlikteki Roma dönemine ait bazilikada, su altı arkeolojik kazılarının daha önce başlatıldığını hatırlattı.Bazilika kalıntılarının ziyaret edilebileceği, dünyadaki en güzel sualtı müzesi uygulamasını İznik’te gerçekleştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Altepe, çalışmaların turizm açısından ilçeye ve ülkeye büyük bir değer katacağını ifade etti. İznik’in medeniyetlere başkentlik yaptığını, bu bakımdan büyük öneme sahip olduğunu belirten Altepe, “Biz, ‘Bazilikanın tarihi, bin 500 yıla dayanıyor’ diyorduk ama bin 800 yıllık sikkeler ele geçiyor. Yani bu bazilikanın yaşının şu anda en az 1800-1900’e ulaştığını söyleyebiliriz. İlk Hristiyan konsülünün toplandığı bazilika, depremlerle birlikte gölün içinde kalmış ve 3 metre suyun altında.” değerlendirmesinde bulundu. Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan yetkiyle Uludağ Üniversitesi (UÜ) Arkeoloji Bölümü ile burada hızlı bir çalışma başlattıklarını ve bir yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, kurulan sistemlerle bölgedeki kum, toprak ve malzemelerin kıyıya taşınabildiğini ifade etti. Sikke, çini ve mozaiklerin çıktığı alanda değişik mezarların da bulunduğunu bildiren Altepe, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:Bölgenin izleri, yavaş yavaş gerçek anlamda ortaya çıkarılıyor. Geçmişi yaklaşık 2 bin yıla dayanan bu tarihi mekanın ziyaret edilmesi için gerekeni yapacağız. İznik’e ve bölgeye değer katan, aynı zamanda Hristiyan alemi için de çok önemli olan bu bazilikanın kalıntıları ziyaret edilebilecek. Çalışmalar hızla devam ediyor. Dünyadaki en güzel sualtı müzesi uygulamasını burada yapalım istiyoruz. Turizm açısından, İznik ve Türkiye’ye büyük bir değer katacak olan projeye özenle çalışıyoruz.”

Parion Antik Kenti turizme kazandırılacak

Çanakkale’nin Biga ilçesi Kemer köyü yakınlarındaki, Helenistik dönemin antik liman kenti Parion’un turizme kazandırılması için hazırlanan projede sona gelindi.Biga Kaymakamlığı öncülüğünde uygulamaya konulan “Bir Antik Kent Parion” projesi kapsamında yapılan çalışmalar, kazı alanındaki sunumla tanıtıldı.Proje Koordinatörü Tuncay Tavus, burada yaptığı açıklamada, toplam bütçesi 633 bin lira olan projenin, 475 bin lira destek almaya hak kazandığını belirtti.Projeyle Parion Antik Kenti’nde kazı çalışmalarında ortaya çıkan değerlerin korunmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü bildiren Tavus, şunları kaydetti:”Tarihi kentin ve ortaya çıkarılan değerlerin geleceğe ulaşması, ziyaretçi sayısının artırılması ve bölgemizin önemli bir kültürel değerinin öne çıkarılması amaçlandı. Ayrıca antik kentlerde yaşanan en önemli sorunlardan biri olan kazı sonrası ortaya çıkan eserlerin doğa etkilerine karşı korunması sıkıntısına, proje kapsamında çözüm üretilmiş bulunmaktadır.” Parion Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş ise katılımcılara kazılar hakkında bilgi verdi. Programa, Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Belediye Başkanı İsmail Işık, Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Assos Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan da katıldı.”Bir Antik Kent Parion” projesiBiga Yarımadası’nda bulunan Parion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının ardından, GMKA’nın “2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında “Bir Antik Kent Parion” projesi uygulamaya konuldu. Proje kapsamında, antik kentte ortaya çıkarılan tarihi eserlerin korunması öngörülüyor. Antik çağlara uzanan hikayesi ve eserleriyle Parion’un, gelecek yıllarda Güney Marmara’nın yeni turizm noktası olması hedefleniyor.Öte yandan, antik kentte yürütülen kazı ve koruma çalışmalarında önemli ilerleme kaydedildi. Kazılarda ortaya çıkarılan Roma Hamamı’nın üzerinin kapanması çalışmaları da tamamlandı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ