Başkanlığın yol haritası orada şekilleniyor

AK Parti istişare ve değerlendirme toplantılarının 25’incisi bugün Afyonkarahisar’da başlıyor.

Başkanlığın yol haritası orada şekilleniyor

Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk kez başkanlık yapacağı kampta başkanlık sisteminin yol haritası belirlenecek. Başbakan Yıldırım, bugün toplantı öncesi Afyonkarahisar esnafı ile bir araya gelecek, daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret edecek.

GÜNDEMDE BAŞKANLIK SİSTEMİ OLACAK

3 gün sürecek kampta Yıldırım’ın gündeminde başkanlık sistemi olacak. 
Kampta düzenlenecek toplantılarda yeni anayasa sisteminin yol haritası şekillenecek. Kampın ardından AK Parti, yeni sistemi CHP ve MHP ile görüşecek. Görüşmelerin ardından anayasa değişikliği teklifi Meclis’e sunulacak.

Kampta Musul operasyonu, Fırat Kalkanı operasyonu, FETÖ ile mücadele gibi konular da gündemde olacak. Bakanlar 15 Temmuz süreci ve ekonomideki son gelişmelerle ilgili sunumlar yapacak. 

ÖZEL EKİP KURULACAK

AK Parti’nin başkanlık sistemine yönelik Anayasa değişikliği, hafta sonunda yapılacak Afyonkarahisar Kampı’nda ana gündem konusu olacak. Toplantının Cumartesi günkü ilk oturumunda enerji ve ekonomi konularında ilgili bakanların sunumlarının olacak. Ardından ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından “15 Temmuz darbe girişimi, terörle mücadele ve dış politika” sunumu olacak.

Pazar günü ise tamamen “Anayasa ve Başkanlık sistemi”ne ayrıldı. Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Genel Sekreter Abdülhamit Gül ile eski Anayasa Komisyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı olan Burhan Kuzu, Anayasa ve başkanlık sistemi sunumu yapacaklar.  Basına kapalı toplantıda başkanlık sistemine yönelik öneri  ve görüşler ile bugüne kadar gelinen nokta tüm detaylarıyla ele alınacak. Başbakan Binali Yıldırım sonrasında bir değerlendirme yaparak konuyla ilgili stratejiyi milletvekilleriyle paylaşacak.

2012’DEKİ METİN

Başbakan Yıldırım, hem yapılan sunumlarda verilen bilgileri dinleyecek, hem de milletvekillerinden gelen soru ve öneriler doğrultusunda neler yapılabileceğiyle ilgili görüşleri aldıktan sonra partinin hazırlayacağı metin için kurmay heyetini belirleyecek. Bu ekibin daha önceki çalışmaların aksine geniş katılımlı değil, çok dar kapsamlı tutulması hedefleniyor. Yazım ekibinin kimlerden oluşacağını Başbakan Binali Yıldırım belirleyecek. Çalışmalarda, AK Parti’nin 2012’de önerdiği metin üzerinden gidilmesi ve bunun üzerinde yapılacak değişikliklerle son şeklinin verilmesi planlanıyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ