FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Başkan Erdoğan: Sorumluları başka yerde aramayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 34’üncü İSEDAK Toplantısı’nda konuştu. Başkan Erdoğan, “Filistin’den Suriye’ye Yemen’e kadar yaşanan olayların arkasında büyük savaşın ardından yapılan dizayn vardır. Bugün milyonlar aç, açık yaşıyorsa, bunun sorumlusunu farklı yerlerde aramaya gerek yok. Sorumlusu sözde Müslümanlardır.” dedi

Başkan Erdoğan: Sorumluları başka yerde aramayın

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimize gözü ve gönlü bize yönelmiş kardeşlerime en derin muhabbetlerimi gönderiyorum. Filistinliler davalarına sahip çıktıkça kimse Filistin’i yok edemeyecektir. Hiçbir zulüm, hiçbir baskı Filistinlilerin gönlündeki hürriyet ateşini söndürmeye yetmeyecektir.

ACI, TATLI HER VAKA BİZ MÜSLÜMANLAR İÇİN…

Bütün savaşlara son vereceği söyleyen, ancak bir çok kanlı savaşa kapı aralayan birinci dünya savaşının gelişmelerini yakından izliyoruz. Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları ile doğrudan ilişkili problemlere çözüm üretebilmemiz sorunun kaynağını iyi analiz etmekle mümkündür.

Tarih bizler için olmuş, bitmiş olaylar bütünü değil. Kuvvet, cesaret ile ibret aldığımız bir durumdur. Acı, tatlı her vaka biz Müslümanlar için üzerinde iyi düşünülmesi gereken olaylar silsilesidir. Kendi tarihlerimizi oryantalist olarak ele almak bizi parçalamak isteyenlerin işine yarayacaktır.

SAVAŞI COĞRAFYAMIZA TAŞIYANLAR HUZUR İÇİNDE YAŞARKEN BİZ HALA BÖLÜNÜYORUZ

Şu gerçek kendini alenen göstermekterdir. 100 sene önce sona erse de savaşın bıraktığı enkaz coğrafyamızdan hala kaldırılamamıştır. Emperyalist heveslerle savaşı Ortadoğu’ya taşıyanlar huzur içinde yaşarken, biz bunun bedelini ödüyoruz. Onlar farklı dayanışmalarla birlikteliklerini perçinlerken biz hala parçalanıp, bölünüyoruz.

BUGÜN MİLYONLARCA AÇ YAŞIYORSA SORUMLUSUNU FARKLI YERDE ARAMAYIN

Filistin’den Suriye’ye Yemen’e kadar yaşanan olayların arkasında büyük savaşın ardından yapılan dizayn vardır. Bugün milyonlar aç, açık yaşıyorsa, bunun sorumlusunu farklı yerlerde aramaya gerek yok. Sorumlusu  sözde Müslümanlar.

Kişinin meşrebini dinin önüne koyması hatta mezhebini derinleştirmesinin, İslam’da asla yeri yoktur. Müslüman Müslüman’ın dostudur ve böyle bütün Müslümanlar dosttur.

1948’i, 2018’in Filistin’i. 1948’in İsrail’i, 2018’in İsrail’i. Tam tersi. Buralara nasıl geldik? Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Batılı ülkeler kendilerini kemiren hastalıklı durumları Ortadoğu’ya sevk etmişlerdir.

BİZİ BİRBİRİMİZE KIRDIRANLARIN OYUNLARINA GELMEMELİYİZ

Müslümanlar olarak yapmamız gereken nedir? Maziden, tarihten ilham alarak, aydınlık geleceği gerçekleştirmeliyiz. Gönüllerimize yeni hudutlar, yeni duvarlar örmemeliyiz. Bizi birbirimize kırdıranların oyunlarına gelmemeliyiz. Birinci Dünya Savaşı sonrası bize zerk edilen hastalıkların başında ırkçılık ve mezhepçilik geliyor.

Kişinin meşrebini dininin önüne koyması hatta mezhebini dinleştirmesinindinleştirmesinin İslam’da asla yeri yoktur. Bizim inancımıza göre aynı kıbleye yönelen, aynı ilaha, aynı peygambere, aynı mukaddes kitaba inanan herkes bizim din kardeşimizdir.

ÇÖZÜMÜ BAŞKA YERLERDE DEĞİL, BU TOPLULUĞUN İÇİNDE ARAYACAĞIZ

Toplu vuran yüreklerin önünde kimse duramaz. Kardeş hukukunu gözetirsek hiçbir sorunumuz aşılmaz değildir. Çözümü başka yerlerde değil, bu topluluğun içinde arayacağız. Çözümü öncelikle kardeşlerimizden bekleyeceğiz. İçimizi yakan pek çok hadisede yabancı devletlerden medet ummanın faydasızlığını gördük. Kapısını çaldığımız uluslararası kuruluşlar bizi hayal kırıklığına uğratmadı mı_ Biz onlardan daha ne bekliyoruz. Onlar bizim hayrımıza hiçbir zaman çalışmayacaklar.

KUTUPLARDAKİ BALIKLARI DÜŞÜNDÜKLERİ KADAR SOMALİLİ ÇOCUKLARI DÜŞÜNMÜYORLAR

BM, bir ülkenin 2 dudağı arasında. Kutuplardaki balinaların sayılarını düşündükleri kadar, Somalili çocukları düşünmediklerini gördüm. İşte Akdeniz’de, Ege’de göç esnasında ölenler ile ilgili bir dertleri var mı? Paranın, elmasın dışında değer verdikleri pek az şey olduğunu biliyoruz. BM’deki tüm ülkelere daimi üye hakkı tanınmalıdır.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESMELİYİZ

5 asli üye, 15 geçici üye. 15 geçici üyenin bir hakkı var mı? Elini kaldır, indir. Hatta her şey bir ülkenin dudağının arasında. Uluslararası kuruluşların acziyetlerini görerek kendimiz bir çözüm üretmeliyiz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Suriye’deki krizi başkaları değil, biz hal yoluna koyacağız. Vatandaşlarımızın Kudüs’ü ziyaretlerini teşvik ederek, işgalcilerin Kudüs’ün ateşini söndürmesine önce biz engel olacağız.

İSLAM’IN KADİM ŞEHİRLERİNİN YOK EDİLMESİNE ÖNCE BİZ İTİRAZ EDECEĞİZ

İslam’ın kadim şehirlerinin yok edilmesine önce biz itiraz edeceğiz. Proje örgütlerle geleceğimizin karartılmasına biz hayır diyeceğiz. Savaşın ve zulmün yerlerinden ettiği Suriyelilere önce biz sahip çıkacağız.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.