Firmandex

Başbakan’dan 7 sektöre müjde!

Yatırım Danışma Konseyi’nin dokuzuncu toplantısına katılan 700 milyar dolar cirolu dev şirketler İstanbul’da ‘güven’ mesajı verdi.

Başbakan’dan 7 sektöre müjde!

Toplantıda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, yatırımcılara 7 temel sektörün öncelikli destekleneceğini anlatarak, “ısmarlama usulü teşvik”e geçildiğini söyledi

Yatırım Danışma Konseyi’nin dokuzuncu toplantısı Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında İstanbul’da yapıldı. Ciroları 666 milyar doları bulan, toplam istihdamı 1.5 milyon olan, 14 farklı ülkeden dünya devi şirketlerin katıldığı toplantıda yatırım ortamının iyileştirilmesi için yapılacaklar konuşuldu. Toplantının ardından sonuç bildirisini kamuoyuyla paylaşan Başbakan Binali Yıldırım, 7 sektör için müjdeli haber verdi. Yıldırım, “Birçok alanda ama özellikle de katma değer katkısı yüksek olan sektörlerde yatırım önceliği ekonomi politikalarımız bakımından desteklenecek. Bunlar nedir? Bunlar, bilişim, kimya, lojistik ve buna benzer 7 temel sektördür. Bu sektörlerde ayrıcalıklı özel teşvik uygulamaları yürürlüğe girecek” diye konuştu. Teşvikte konfeksiyon usulünden ısmarlama usulüne geçiş yapılacağını anlatan Yıldırım, “Bunlarla ilgili hükümetimizin yaptığı çalışmaları yatırımcılarla paylaştık” dedi.

BÖLGESEL MERKEZ

Küresel yatırımcıların Türkiye’yi gelecek yıllar için bir bölgesel yönetim merkezi olarak kabul ettiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Sadece Türkiye’ye yatırım değil, aynı zamanda Türkiye merkez olmak üzere Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Doğu Avrupa gibi bölgelerin de yönetimini ülkemiz üzerinden yapma yönünde kararları var. Bu bakımdan beklentileri var. Onların bir kısmı zaten halloldu, kalanını önümüzdeki süreç içerisinde tamamlamış olacağız.”

Başbakan Binali Yıldırım, 9. Türkiye Yatırım Konseyi Toplantısı öncesi aile fotoğrafı çektirilirken flaşların ardı ardına patlaması üzerine, “Yeter, gözlerimiz kör olacak” diyerek espri yaptı.

DARBE ETKİLEMEDİ

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz’daki darbe girişimine rağmen Türkiye’nin ekonomisinde sıkıntılı durumun yaşanmadığını, ekonomideki reformların kesintisiz yapılmaya devam ettiğini dile getirerek, “Bugün toplandığımız küresel yatırımcılar da Türkiye’de darbe girişiminin, yatırımcıların gelecek planları, projeleri açısından herhangi bir tereddüde meydan vermediğini ve bu yöndeki kararlarında değişikliğe gitme ihtiyacı duymadığını bir kez daha teyit etmişlerdir” diye konuştu. Yıldırım, yatırımcıların toplantıda Türkiye’de kalmaya devam edeceklerini söylediğini iletti.

KURGUMUZ % 5 BÜYÜME

Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı öncesinde açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, “Burada tek taraflı bir alışveriş yok. Kazan-kazan esasına göre… Siz, ‘Şu yatırım yapacağım, bu istihdamı sağlayacağım, ekonomiye bu katkıyı sağlayacağım’ diyeceksiniz. Biz de size ihtiyacınız olan destekleri vereceğiz. 2017 bizim için yatırım hamle yılı olacak” dedi. Ekonomik kurguyu, büyümeyi yüzde 5’in üzerinde tutturma planıyla yaptıklarını belirten Yıldırım, “Mali disiplinden taviz verilmeyecek” dedi.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ