Başbakan Yıldırım: O teröristbaşı Türkiye’ye gelecek hesap verecek

Başbakan Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Yıldırım, “Türkiye’yi bombalatan Türkiye’nin silahını Türkiye’ye doğrultan o teröristbaşı hesap verecek. O eli kanlı katilden hesap sorulacak” dedi.

Başbakan Yıldırım:  O teröristbaşı Türkiye’ye gelecek hesap verecek

AA

Yıldırım, partisinin TBMM grup toplantısındaki konuşmasına, İstanbul Yenikapı’da 7 Ağustos’ta yapılan Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ni değerlendirerek başladı.

Başbakan Yıldırım, 7 Ağustos’un, tarihi bir gün, bir milat, bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek, “o muhteşem mitingde İstanbul’da Anadolu’nun her köşesinde beraber olduklarını” söyledi.

Çanakkale ruhunun, İstiklal ruhunun Yenikapı’da olduğunu ifade eden Yıldırım, “Abdülhamit Han da oradaydı, Mustafa Kemal de oradaydı, Mehmet Akif Ersoy da oradaydı Nazım Hikmet de oradaydı. Cumhur oradaydı, Cumhurun reisi, başkomutan oradaydı. Biz hepimiz oradaydık, CHP’si, MHP’si, onların saygıdeğer genel başkanları, parti mensupları oradaydı. Orada hepimiz İstanbul kadar muhteşemdik.” diye konuştu.

“Delil diyenler”

Yıldırım, İstanbul ve bütün Türkiye’de hep birlikte dünyaya bir mesaj verdiklerini vurgulayarak, o mesajın, “Devletimiz, milletimize aittir ve milletimiz birdir.” mesajı olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin, pazar günü büyük bir birlik, beraberlik, uzlaşma kapısını araladığına dikkati çeken Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu uzlaşma zeminini bundan böyle özenle koruyacağız. Türkiye, eşsiz bir toplumsal mutabakata varmıştır. Bu mutabakat zeminini gözümüz gibi koruyacağız. 25 gündür meydanlardaki çığlığımızı duymayanlar, dün birliğimizi gördüler. Eli kanlı darbecileri görmezden gelenler, nihayet Türkiye’nin sesini duyabildiler. Bedduacı terörist başı da onu kan dökmeye azmettirenler de dün Türkiye’yi, Türk milletinin ihtişamını gördüler. Türkiye’yi dize getirmek isteyenler, millet nasıl olurmuş, bayrak ne demekmiş gördüler. Pensilvanya’daki terörist başı için hala ‘delil delil’ diyenler, Türk milletinin talebini gördü. Dünya tarihine, eşine rastlanmayan bir direniş ruhu, dün bir kez daha ayağa kalktı. İstanbul’da, Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde 5 milyon vatandaşımız, darbecilere en gür sesiyle karşı çıktı. Aynı zamanda 80 ilimizdeki milyonlarca insanımızın da kalbi Yenikapı’da attı. O er meydanında bir olduk, beraber olduk, iri olduk, diri olduk, birlikte Türkiye olduk.”

“Şimdi daha güçlüyüz”

Başbakan Yıldırım, demokrasi, hukuk, istiklal ve özgürlük için devlet, hükümet, muhalefet olarak hep orada olduklarını belirtti. Yıldırım, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, CHP Genel Başkanı, MHP Genel Başkanı, Genelkurmay Başkanı ile hep beraber orada olduklarını, sanatçı, bilim insanı, kanaat önderleri, sporcu, işçi, işveren, memur, emekli, amirlerin de orada olduğunu anlattı.

Yıldırım, “Kadınımızla, erkeğimizle, gencimizle, yaşlımızla 79 milyon vatan evladıyla hep oradaydık. Yan yana, omuz omuza demokrasinin yanında, Türkiye düşmanlarının karşısındaydık. Elhamdülillah şimdi daha güçlü, daha kudretliyiz.” dedi.

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat darbelerini, içleri kan ağlayarak hatırladıklarını vurgulayan Yıldırım, 15 Temmuz’da, 7 Ağustos’ta darbeler defterini açmamak üzere kapattıklarını belirtti.

“7 Ağustos’ta yeni bir destan daha yazdınız”

Türkiye’nin, 15 Temmuz’da darbeyi yendiğine işaret eden Yıldırım, Türkiye’nin her köşesinden insanların, vatanı, milleti, demokrasi için Hakka yürüdüğünü söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti:

“Çanakkale şehitleri gibi, İstiklal şehitleri gibi, 15 Temmuz şehitlerimiz de aynı hedef için Hakka yürüdüler, şehit oldular. İzmirli, Bursalı, Trabzonlu, Konyalı şehitlerimiz ile Diyarbakırlı, Vanlı, Bingöllü şehitlerimiz, beraberce şehadet makamına yükseldi. Onlar bu toprakları bir kez daha vatan yaptılar, bizi birleştirdiler, milleti bir araya getirdiler. 7 Ağustos’ta insanımız, demokrasi zaferinin mührünü Yenikapı’ya vurdu. 15 Temmuz gecesi, demokrasi destanı yazanlar, 7 Ağustos’ta yeni bir destan daha yazdınız. Yenikapı’da ve Türkiye’nin her köşesinde on milyon vatan evladı meydanlardaydı. Her fikirden, her kökenden, her meşrepten milyonlar bir aradaydı. Türk’tü, Kürt’tü, Arap’tı, Zaza’ydı, Çerkez’di, Boşnak’tı, Gürcü’ydü, Alevi’ydi, Sünni’ydi ama hep birlikte büyük bir Türkiye’ydik.”

Kıbrıs’tan Azerbaycan’a, Kazakistan’dan Bosna’ya, Filistin’den ABD’ye kadar bütün vatandaşların Türkiye için tek yürek olduğunu ifade eden Yıldırım, “7 Ağustos’ta bütün dünyanın gözü üzerimizdeydi. 240 şehidimizi, 2 bin 195 yaralımızı görmeyenler, Türkiye’yi otoriter olarak göstermeye çalışanalar, seçimle iş başına gelmiş Cumhurbaşkanımızı insafsızca eleştirenler, bu tarihi tabloyu gördükten sonra bakalım ne diyecekler?” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, farklı siyasi fikir ve düşüncelerle Türkiye’nin bir ve bütün olduğunu vurguladı.

Terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Türkiye’ye getirileceğini ve hesap vereceğini anlatan Yıldırım, “Türkiye’yi bombalatan, Meclisi bombalatan, Türkiye’nin silahını Türk insanına doğrultan o adam hak ettiği cezayı mutlaka alacak. Şehit ve gazilerimizin kanlarının hesabını soracağız. O din bezirganından, hayasız yalancıdan, eli kanlı katilden mutlaka hesap sorulacak.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür eden Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarıma, CHP’li vatandaşlarıma, MHP’li vatandaşlarıma, her görüşten, düşünceden tüm vatandaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. 15 Temmuz gecesi darbeye karşı gösterdikleri onurlu duruş için, Yenikapı mitingindeki coşkuyu canlı yayında bütün Türkiye’ye yaşattıkları için bütün medya temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum.

15 Temmuz gecesinde herkes aynı hedefteydi. Medyamız, savcılarımız, polislerimiz, vatansever askerlerimiz, valilerimiz, kaymakamlarımız, her şeyden öncesi kahraman milletimiz hep bir aradaydık. Hep gür sesle o alçakça darbe girişiminin karşısında dimdik olduk. Bu demokrasi tarihinde bir ilktir. Silahlı darbeye karşı, silahsız bir gücün, halkın gücünün nasıl galip geldiğini tarih kitapları yazacak. Bir kez daha Hakk’ın ve halkın gücünün tankın gücünden çok daha üstün olduğunu 15 Temmuz gecesi dünya aleme gösterdik.”

“15 Temmuz’a göre daha fazla çalışacağız”

Başbakan Binali Yıldırım, bir yandan meydanlarda demokrasi nöbetinin sürdüğüne, diğer yandan hayatın devam ettiğine dikkati çekerek, yoğun bir çalışma temposu içinde bulunduklarını belirtti.

“15 Temmuz’a göre daha fazla çalışacağız, ülkemiz üzerinde oyun kuranların oyununu boşa çıkartacağız.” diyen Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile faydalı görüşmeler yaptıklarını, OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnameler hakkında bilgiler verdiklerini kaydetti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ı kabul ettiğini anımsatan Başbakan Yıldırım, “Avrupalı dostlarımızın kendi değerlerine yabancılaşmaması gerektiğini özellikle ifade ettik. Darbe girişimine karşı Avrupa Birliği’nden yükselen cılız kınama tonlarına özellikle vurgu yaptık. ‘Türkiye’deki gelişmeleri yerinde görmeye geldiğini’ ve ‘anlattıklarımızdan çok ama çok etkilendiğini’ söyledi.” dedi.

Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 365 oda ve borsa başkanlarıyla bir araya geldiğini, iş dünyasının sorunlarını görüştüklerini, Genelkurmay Başkanlığını ziyaret ettiğini, Lefkoşa’da düzenlenen demokrasi mitingine telekonferans ile katıldığını, darbe teşebbüsünde yoğun çatışmaların yaşandığı Çengelköy Polis Merkezi’ni ve Çengelköy’de şehit düşen vatandaşların evlerini ziyaret ettiğini anlattı.

Yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki son hazırlıkları da yerinde gördüklerini aktaran Başbakan Yıldırım, köprünün 26 Ağustos’ta açılacağını ve Türkiye’nin 2023 hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edeceğine işaret etti.

Türkiye’nin itibarı ve gücü için tüm enerjileriyle çalıştıklarını, Türkiye’nin dostlarını artırmaya devam ettiklerini belirten Yıldırım, “Türkiye’nin dostluğu herkes için hayati derecede önemlidir.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin önünde açılan çok daha büyük, yeni kapılar olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı bakanlar ve geniş bir işadamı heyetiyle Rusya’ya günübirlik ziyaret gerçekleştirdiğini, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme birçok alanda kapsamlı görüşmeler yapacağını bildirdi.

Yıldırım, ziyaret esnasında Suriye başta olmak üzere, bölgesel sorunların da çok daha dikkatli şekilde ele alınacağını belirtti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün yaşandığı gecede ve bölücü terörle mücadelede hayatlarını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet, bütün gazilere de acil şifalar diledi.

“Müptezellere Türkiye’nin ruhunu teslim etmeyeceğiz”

“Ey aziz şehitlerimiz, yolunuz yolumuzdur, emanetinizi korumak bizim namus borcumuzdur.” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Sizler bu vatan için canınızı verdiniz. Gözlerinizi kırpmadan şehadete koştunuz. Yurdumuza alçakları uğratmadınız, gövdelerinizi siper ettiniz ve o hayasız akını durdurdunuz. Allah şehadetlerinizi kabul etsin. Sizi Bedrin, Fethin, Çanakkale’nin, İstiklal mücadelesinin aslanlarıyla birlikte haşretsin. Ey şehitler size söz veriyoruz, bu aziz vatanı namert ve kalleşlere çiğnetmeyeceğiz.

Size söz veriyoruz, rengini temiz kanımızdan alan al bayrağımızı hiçbir zaman indirmeyeceğiz. Hiçbir ihanet şebekesi hiçbir terör örgütü birliğimizi, beraberliğimizi bozamayacak. Ruhlarını bir dolar karşılığında satan müptezellere Türkiye’nin ruhunu teslim etmeyeceğiz. O karanlık gecede okunan ezanlar, salalar ruhumuzu nasıl bütünleştirdiyse, sonsuza kadar bir ve beraber olacağız.”

Darbe teşebbüsü sonrasında bütün siyasi partilerin, bütün medyanın demokrasi cephesinde yer aldığını vurgulayan Yıldırım, “Biz şehit kanlarıyla yeniden millet, tek yürek olduk. Bundan böyle bu asil milleti hiç ama hiç kimse hiçbir yere sürükleyemeyecek, hiçbir provakasyon kardeşliğimizi bozamayacak. 15 Temmuz gecesi Türkiye’yi karanlığa götürmek isteyenler başaramadılar, başaramayacaklar. Allah tuzaklarını başlarına geçirdi. O karanlık geceye teslim olmadığınız için bütün milletimize şükranlarımı sunuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Darbeyi gerçekleştirenlerin bir yenilgi yaşadığını ancak demokrasi, hukuk, namus, istiklal için meydanlara koşan milletin yenilmediğini ifade eden Yıldırım, Mehmet Akif Ersoy’un “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.” dizelerini okudu.

Milletin fitneye, tefrikaya geçit vermediğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Darbeciler kaybetti, Türkiye kazandı, paralel kaybetti, hukuk devleti kazandı. Devletine, Meclisi’ne, emniyetine, vatandaşına kurşun sıkan katiller kaybetti, demokrasi kazandı. Birlikte başardık, birlikte destan yazdık. Önümüzdeki süreci de birlikte kardeşlik içerisinde sürdüreceğiz. İhanetin hesabını soracağız ve yolumuza güvenle devam edeceğiz. Türkiye’yi daha demokrat, daha şeffaf, daha ileri ve kalkınmış bir ülke haline getireceğiz.”

Başbakan Yıldırım, demokrasi nöbetinin bugün 26. günü olduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nöbete çarşamba gününe kadar devam edilmesini istediğini söyledi.

Plastik tabureler üzerinde uyuyup, nöbete devam eden yaşlıların ellerinden, kucağında bebekleriyle nöbete katılanların alnından öptüğünü, bedensel engelli olup da nöbetini aksatmayanları kucakladığını dile getiren Yıldırım, meydanlardaki coşkuyu bir an olsun düşürmeyen gençlere de selamlarını sundu.

Gençlerin darbe girişiminde önemli bir rol üstlendiğini aktaran Yıldırım, “Biz gençlere dedik ki, ‘Bugünün gençleri apolitik, ülke sorunlarıyla ilgilenmiyor, ne kadar da yanılmışız. O karanlık geceyi aydınlatan en ön saflardaki o yiğitler, o gençlerdi. Onlar bu kahpe girişimi bedenlerini tanklara, toplara siper ederek, şahadet şerbetini içerek durdurdular. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.” ifadelerini kullandı.

Salonda “Durmak yok, gençlik seninle gurur duyuyor” sloganları üzerine Başbakan Yıldırım da “Eyvallah, bizler sizlerle gurur duyuyoruz, sağolun, varolun.” diye seslendi.

Hayatın devam ettiğine dikkati çeken Yıldırım, şunları söyledi:

“Darbeciler, kriz ve kaos bekliyordu ama avuçlarını yaladılar. Türkiye’yi ekonomik krize, siyasi kaosa sürüklemek isteyen düşmanların hevesleri kursaklarında kaldı. Türkiye’de istikrar ve hukukun üstünlüğü daha da pekişti. Bütün toplumsal kesimler daha çok bütünleşti. Eşsiz bir mutabakat ve uzlaşma sağlandı. Şimdi Türkiye’de istikrar daha güçlü, şimdi Türkiye ekonomisinin istikbali, geleceği daha parlak. Darbe teşebbüsünün hemen arkasından Merkez Bankamız faiz düşürme politikasına devam etti ve ekonomiye olan güveni bir kez daha teyit etti. Türkiye ve Türkiye ekonomisine güvenimiz tamdır. Darbe günü ‘Herkes panik olacak, kıtlık olacak, para çekme makinelerinde para kalmayacak diye propaganda yaptılar ama o gün hiçbir sıkıntı yaşanmadı, hayat normal şekilde devam etti. Borsaya saldırı yapılmasına rağmen borsa başladı, tıkır tıkır çalıştı. Merkez Bankası piyasaya para bile sürmedi. Böyle bir ihtiyaç olmadı, çünkü vatandaş o görevi de yaptı. Hem darbeyi önledi, hem de piyasaya para verdi. İşte böyle milletin alnından öpülür, bu milletle ne kadar gurur duysak azdır, kardeşlerim. Darbeden sonraki 10 günde 11 milyar doları Türk parasına çevirerek ekonomiye kan verdiniz, can verdiniz. Sağolun, varolun değerli vatandaşlarım.”

15 bin öğretmen, 10 bin polis atanacak

Başbakan Yıldırım, İstanbul Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen mitingin cümle aleme, yatırımcıya Türkiye’de güven ve istikrarın devam ettiğini en açık şekilde gösterdiğinin altını çizdi.

Bütün kurların sadece uçak krizinde meydana gelen dalgalanmayı gördüğünü anlatan Yıldırım, borsanın yükselmeye, reformların, yatırımların da hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Konut kredilerinde faizi düşürmek için çalışmalara başladıklarını, inşaat sektörünü geliştirmek için gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiren Yıldırım, vatandaşların ödeme şartlarını dahada rahatlatmak için tüketici kredilerinin taksit sayısını artıracaklarını kaydetti.

Öğretmen ve polis adaylarına da bir müjde vermek istediğini aktaran Başbakan Binali Yıldırım, “Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığımız yeni öğretim yılı için 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak, hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca İçişleri Bakanlığımız 10 bin yeni polis alacak. Vatanını, milletini seven gençlerimize bu şerefli mesleğe girmeleri için buradan çağrı yapıyorum. Şimdiden göreve atanacak öğretmenlerimize ve polislerimize başarılar diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Tasarrufları artırmak, büyük yatırımları gerçekleştirmek, Türkiye’yi 2023’e hazırlamak için Türkiye Varlık Fonu’nun kurulmasına karar verdiklerini anlatan Yıldırım, bununla ilgili yasa tasarısını TBMM’ye gönderdiklerini anımsattı.

Yıldırım, “Böylece büyük yatırımlar kaynak sıkıntısı yüzünden gecikmeyecek ve kalkınma yönündeki hedeflerimiz birer birer gerçekleşecek, mega projeler daha da hızlanacak. Stratejik, teknoloji yoğun ve uzun vadeli yatırımlara finansman sağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Bir başka müjdeyi çiftçilere veren Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çiftçilere yönelik önemli bir karar aldığını söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu:

“Kredi ödemelerinde zorluk çeken kooperatif ortaklarının gecikmiş kredi borçlarını yeniden yapılandırıyoruz. Böylece bin 268 kooperatifin 33 bin 427 ortağının 640 milyon değerindeki borcunu 5 yıl vadeye yayıyoruz, yeniden ödeme planı yapıyoruz. Böylece borçlardan dolayı başlatılan icra takiplerini de durduruyoruz. Ayrıca afetlerden etkilenen çiftçilerimizin, üreticilerimizin Ziraat Bankasına, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını da bir yıl süreyle erteliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için Tarım Sigortaları’nın etkinliğini artırıyoruz, kapsamını genişletiyoruz. Yani TARSİM’i daha etkin çalışacak hale getiriyoruz.”

Bir müjdenin de Gümrük ve Ticaret Bakanlığından olduğunu aktaran Yıldırım, esnafın uzun zamandan beri teminatlarla ilgili sıkıntı çektiğini söyledi. Esnafın taşınmazları teminat olarak kullanamadığına dikkati çeken Yıldırım, TBMM’ye gönderilen Taşınır Mallar Rehin Kanunu Tasarısı ile taşınır malların da artık teminat olarak gösterilebileceğini kaydetti.

Yıldırım, “Bu nedir? Mesela torna tezgahınız var. Torna tezgahınızı da kredi alırken teminat göstereceksiniz. İlla arsa, bina değil… Elinizdeki menkul kıymetlerin her birini teminat olarak gösterebilecek, böylece teminat sorununu büyük ölçüde aşmış olacaksınız. Esnafımızın finansa erişimini de kolaylaştıracağız, rekabet gücünü artıracağız.” dedi.

Konuşmasının sonunda bir kez daha 15 Temmuz darbe gecesinde terörle mücadelede şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar dileyen Yıldırım, “Bir kez daha Yenikapı ruhunu yürekten selamlıyorum. Bir kez daha bu büyük milletin bir ferdi olmaktan ne kadar onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Birlik ve beraberlik ruhuna katkı veren herkese, hepinize teşekkür ediyorum. Grubuma, milletvekillerime, AK Parti teşkilatının tepeden tırnağa bütün mensuplarına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

FETÖ’nün “14 Ağustos’u bekleyin” dediğini ifade eden Yıldırım, “14 Ağustos önemli. Çünkü 14 Ağustos, Türkiye’ye efsaneler yaşatan AK Parti’nin 15. kuruluş yıl dönümüdür. Bu kuruluş yıl dönümünü de AK Parti’ye, AK Parti’lilere yakışır şekilde anacağız. O gün hep beraber genel merkezimizde olacağız. ” dedi.

Yıldırım, konuşmasını bitirirken grup toplantısına Balkanlardan gelen müftüleri selamlayarak, gösterdikleri dayanışmadan ötürü millet adına teşekkür etti. Yıldırım, müftüleri, grup toplantısının ardından AK Parti Grubu’ndaki makamında da kabul etti.

Grup toplantısına katılan Bursa Yörük Türkmenleri Federasyonu temsilcileri ile Nijer’in Ankara Büyükelçisi Adam Abdoulaye Dan-Maradi, Başbakan Yıldırım’a hediye sundu.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1132340

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ