Başbakan Binali Yıldırım: Bu milletle hiç kimse bilek güreşi yapamaz

Başbakan Binali Yıldırım: Bu milletle hiç kimse bilek güreşi yapamaz

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’in Kiraz ilçesinde düzenlenen “İzmir Kiraz Tarım Hayvancılık Buluşması”nda yaptığı konuşmada, amaçlarının millete layık olmak olduğunu belirtti.

Geçen 14 yılda memleketin kalkınması, gelişmesi için çok önemli işler yaptıklarını, yapılacak çok işin de önlerinde bulunduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bir yandan iş yaptık bir yandan da önümüze çıkanları temizlemekle meşgul olduk, vesayetçiler, darbeciler… Birini temizliyorsun biri geliyor. Sürekli engellerle karşılaşarak ve bunları birer birer aşarak bugünlere geldik. 15 Temmuz işte böyle bir gece vakti alçak FETÖ terör örgütü yapacağını yaptı, milletin tankı topu, silahı uçağıyla milletin üzerine bomba yağdırmaya başladı. Bu millet bombalardan tırsar mı? Onlara öyle bir ders verdi ki darbecilere darbeyi vurdu, yerin dibine batırdı. Bu milletle hiç kimse bilek güreşi yapamaz, buradan ilan ediyorum herkes ayağını denk alsın. Türkiye bölgenin istikrarıdır.”

‘Fırat Kalkanı’yla hudutlarımızı garanti altına aldık’

Hükümet olarak dostlukları artırmak için çalıştıklarını, bunun neticelerini almaya başladıklarını kaydeden Yıldırım, “Rusya ve İsrail ile ilişkilerimizi düzelttik, şimdi Suriye’de akan kanın durması için İsviçre’de bir toplantı yapılıyor, Türkiye de bu toplantının yapılması için aktif olarak çalıştı. Rusya, ABD, İran, Suudi Arabistan ve Türkiye bir araya gelip Suriye’yi konuşacak. İnşallah orada da bir an önce kan durur; mazlum, günahsız kardeşlerimiz artık bu zulümden kurtulur. Duamız beklentimiz budur.” dedi.

Türkiye’nin ‘Suriye bize ne, Irak bize ne’ diyemeyeceğini, Suriye’yle 911, Irak’la ise 350 kilometre sınırının bulunduğunu hatırlatan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“Biz bu terörle mücadeleyi yaparken oradan çeşitli PKK, YPG, DEAŞ terör örgütleri maalesef öyle böyle giriş yapıyorlar ve içerde canımızı yakıyorlar. Onun için ne yaptık, Fırat Kalkanı’yla oradaki hudutlarımızı garanti altına aldık. Ayrıca güneyde yaşayan Antep’te, Urfa’da, Kilis’te, o civarda yaşayan vatandaşlarımızın da can ve mal güvenliği önemli dedik ve Fırat Kalkanı’yla bölgeyi DEAŞ, YPG gibi terör örgütlerinden temizliyoruz.”

Anayasa meselesi

Türkiye’de yeniden anayasa konusunun tartışıldığını anımsatan Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

“Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı çıktı dedi ki ‘artık bu işi bitirelim’. Bizim için eyvallah. ‘Ya parlamenter sistemi güçlendirelim ya da bu fiili durum böyle devam etmez. ‘AK Parti nasıl istiyorsa buyursun getirsin’. Biz de diyoruz ki ‘başımız gözümüz üstüne, geliyoruz’. Meclis’e getireceğiz yeter ki Meclis’ten meydanlara indirelim. Meydana indikten sonra bu millet gereğini yapar. Türkiye’nin istikrara ihtiyacı var. Kiraz; güçlü iktidar, güçlü yönetim, başkanlık, Türkiye için gerekir mi gerekmez mi?”

Milletin yıllardır aynı konuyu tartıştığını ifade eden Yıldırım, “2002’de doğan çocuklar şimdi 15 yaşında. Sürekli bu işleri konuşarak vakit yitiremez. Mutlaka bu işleri bitirip Türkiye’nin önünü açmamız lazım. Bu bölgede Türkiye’nin vatandaşlarının geleceğini ve bölge ülkelerinin geleceğini sağlamak için dimdik ayakta olması, güçlü olması lazım. Güçlü nasıl olunur, güçlü siyasi iktidarla olur, başkanlık sistemi ile olur. Üniter sistemi kuracağız. Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan.. Bu ilkelerden vazgeçmeden güçlü bir siyasi iktidarla yolumuza devam edeceğiz. Bunun kilidini de sizler açacaksınız,millet açacak.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ