Bakan Işık’tan ‘İlker Başbuğ’ yorumu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ülke TV-Haber 7 ortak yayınında Mehmet Acet’in sorularını cevaplandırdı.

Bakan Işık’tan ‘İlker Başbuğ’ yorumu

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz sonrası yaşanılan gelişmeleri ve yapılan düzenlemeleri değerlendirdi. Darbe girişimi ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirten Işık “Asker kılığına girmiş teröristleri deşifre ettik. Yüzde yüz bitmiş midir derseniz bunu görmek için zamana ihtiyacımız var. Şu an savcılıklar çalışıyor ama bize gelen anlamlı bir ifade dizini yok. Ama gelecek tabi ki. Kimin kim olduğu büyük bir oranda belli. Kim darbe teşebbüsüne karışmış, kim karşı durmuş bunların hepsi soruşturma sonucu ortaya çıkacak. ” dedi.

4 GENERALİN BAŞININ ALTINDAN ÇIKMADI

Işık, Darbe girişiminin beyin takımı belli oldu mu’ sorusu üzerine, bu işin sadece 4 generalin başının altından çıkmadığının altını çizerek “O gün o darbe girişimini yürütenler belli. 4 general amirali biliyoruz. Bunlar Pensilvanya’dan direk mi talimat alıyor, yoksa arada başkaları mı var derseniz bunların değerlendirilmesi lazım. Bu işin sadece 4 generalin başının altından çıkmadığını biliyoruz. Çok uzun bir süredir buna hazırlanıyorlarmış.” dedi.

İLKER BAŞBUĞ’UN GÖRÜŞÜNE KATILMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

İlker Başbuğ’un “Harp Akademilerinin kaldırılması ordunun damarını kesmektir”  açıklamasının hatırlatılması üzerine Bakan Işık şunları söyledi;

“İlker Başbuğ’un görüşüne katılmamız mümkün değil. Ordunun damarı kesilmiyor. Bu görüşü kabul etsek dünyada bir çok damarı kesilmiş ordu olur başta ABD olmak üzere. Öğrenci liseyi bitirsin, kişiliği otursun. Asker olmak istiyorsa asker olsun, sivil kalmak istiyorsa sivil kalsın. Harp akademileri devam edecek. Bunu önemsiyoruz. Meselenin temelinde şu yatıyor. Bugün FETÖ darbe girişiminde bulundu. Daha öncesinde bir e-muhtıra ile karşı karşıya kaldık.Ondan önceki darbeleri biliyorsunuz. Burada aktörler değişiyor bakışlar değişiyor ama darbe mantığı değişmiyor. Halkımız sandığı beklemeden darbeci zihniyeti engelledi. Ama orada şu mesajı verdi. Ben darbeyi engelledim sen de beni bir daha bu anlayışla beni karşı karşıya bırakma. Biz de mesajı aldık ve harekete geçtik. Ben bu aldığımız önlemler uygulanırsa bir daha bu ülkede darbe olmaz kanaatindeyim”

ARTIK HİÇ BİR YAPI TSK’YA NÜFUZ EDEMEYECEK

Darbeye kesin çözümün güç dengesinden geçtiğini belirten Bakan Işık YAŞ’ta yapılan düzenlemeleri şöyle değerlendirdi;

“Yüksek Askeri Şura’nın yapısında önemli bir değişiklik yaptık.Yunanistan mesela çok darbe yaşamış bir ülke. Yunanistan’da YAŞ diyebileceğimiz yapı 9 kişi. Tüm terfiler için ayrı ayrı kurullar oluşturuluyor. Bunun ne kadar doğru bir yapıl olduğunu gördük biz de.  Düşünün bir paralelci general, kendinden olmayan albaya ne kadar iyi olursan ol oy vermiyor. Yani ne kadar iyi olursan ol paraleleci değilsen yükselemiyorsun. Şu saatten sonra hiç bir yapının TSK’ya nüfus etmesine izin vermeyeceğiz. Asker mi olmak istiyorsun direk devlete bağlı olacaksın.  Hiç bir organize yapının TSK içinde yapılanmasına izin vermeyeceğiz” 

KAYNAK : http://www.haber7.com/ic-politika/haber/2063779-bakan-isiktan-ilker-basbug-yorumu?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ