Bacağından çene yapıldı

16 yaşındaki Adam McCalmont’ın yüzündeki portakal büyüklüğündeki agresif tümör yüzünde büyük hasara neden olunca bacağından alınan kas ve arterler yüzüne nakledildi. 19 saatlik bir operasyon geçiren Adam McCalmont, hala yüzünü hareket ettirirken zorlansa da doktorlar durumundan umutlu.

Bacağından çene yapıldı

Çenesindeki hafif bir ağrı şikayetiyle hastaneye giden Adam McCalmont’a agresif bir kanser türü olan mezenkimal kondrosarkom teşhisi konuldu.16 yaşındaki gencin yüzünde çıkan portakal büyüklüğündeki tümör yüzünde ciddi hasara neden olunca bacağından alınan kemiklerle çenesi yeniden yapıldı.

Doktorlar, ilk başta yüzündeki tümöre yapılacak herhangi bir müdahalenin Adam’ı felç edebileceğini, hatta öldürebileceğini söyledi. Neyse ki kemoterapinin başarılı geçip yüzündeki tümörün zamanla küçülmesi 19 buçuk saatlik operasyonu mümkün kıldı. Daily Mail’in haberine göre; Adam McCalmont’ın yüzünde hasar gören kaslar ve arterler bacağından alınanlarla değiştirildi. Adam, hala yüzünün sol tarafını hareket ettirirken zorlanıyor ancak doktorlar umutlu.

Yanağındaki tümörden ameliyatla kurtulan genç, sağlığına kavuştu.

Mezenkimal kondrosarkom nedir?

Kötü huylu bir tür kartilaj tümörü olan mezenkimal kondrosarkom, genellikle çocuk ve genç yetişkinlerde görülür. Nadir görülen kanser, yavaş ilerler ve nadiren vücuda yayılır. Ancak vücuda yayılması durumunda çok hızlı ilerler.

Ünlü şarkıcı bir gecede bu hale geldi

7 yıl önce sinüs enfeksiyonu için antibiyotik kullanan Sandy Duperval isimli 34 yaşındaki şarkıcının vücudunda 10 gün sonra döküntüler oluştu. toksik epidermal nekroliz geçiren genç kadının durumu gittikçe kötüleşince doktorlar, ailesini kendilerini en kötüsüne hazırlamaları için uyardı.’Bir gecede hayatım değişti’Daily Mail’in haberine göre; kendi başına nefes alamayan Sandy’in yaraları vücudunun %90’ına yayıldı. Elleri, ayakları ve dudaklarındaki deri tamamen soyulan ve tırnakları düşen genç kadın 3 gün komada kaldı. Doktorların yoğun çabaları sayesinde kurtulan Kanadalı şarkıcı, sağlığına kavuştuktan sonra hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu: “Kariyerim muhteşem bir şekilde ilerliyordu. Adeta hayalimi yaşıyordum. Bir gecede hayatım değişti. Cildimin ve sağlığımın normale dönmesi yıllar sürdü. Evden bile çıkamaz hale geldim. Yaşadığım deneyim deneyim bana birşey öğretti: Nefes alıyorsak umut var demektir.”Toksik epidermal nekroliz nedir? Hayati tehlike oluşturan toksik epidermal nekroliz, genellikle yeni bir ilaca başlandığında meydana gelir. 500 bin kişide bir görülen nekrolize, fazla ilaç kullanan yaşlı insanlarda daha sık rastlanır. Araştırmalara göre vakaların %30’u kan zehirlenmesi ve enfeksiyona neden olarak ölümle sonuçlanır. Basit belirtilerin sebebi şoke etti Üstüne düşen örümcek elini deldiYakalandığı hastalık sonrası hayatı kabusa döndü

Yakalandığı hastalık sonrası hayatı kabusa döndü

25 yaşındaki Rachel Battersby’ın hayatı, 2010 yılında yakalandığı hastalık nedeniyle kabusa döndü. Battersby, 19 yaşında çıktığı İsveç’te bir gezi sırasında böceğin ısırması sonucu Lyme hastalığına yakalandı. İlk olarak sırt ağrısı ile başlayan hastalık Battersby’ın omurgalarında büyük ağrılarla daha da ilerledi. Genç kadın hastalığı nedeniyle sık sık kas ağrısı, titreme ve kasılma gibi konvülsiyon ağrısı geçiriyor. Avustralyalı doktorların herhangi bir çözüm bulamadığı Lyme hastalığı ise sadece Almanya’da tedavi edilebiliyor. Ancak eski sağlına kavuşabilmesi için 40 bin dolar paraya ihtiyacı olan Battersby’ın yeterli parası yok.Bunun üzerine genç kadının acısına şahitlik eden arkadaşları çareyi sosyal medyadan yardım kampanyası başlatmakla buldu.Arkadaşları Battersby’ın, nöbet geçirdiği sırada çektikleri 30 saniyelik videoyu sosyal paylaşım sitesinden paylaştı. Görüntülerde genç kadının yatağında ciddi bir rahatsızlık geçirdiği ve çığlıklar attığı görülüyor. Hastalığa yakalandığından beri 70 kez hastaneye yatan Battersby’ın sağlığında çok eğlenceli ve gezmeyi çok seven bir insan olduğunu anlatan yakın arkadaşları yaşananların çok zor olduğunu söylüyor.Lyme hastalığı nedir?Lyme hastalığı (Borreliosis) genelde Ixodes ricinus (Sakırga) türü kenelerin isirmasi ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ