Firmandex

Bab’ta 63 ülkeli DEAŞ tiyatrosu

Özgür Suriye Ordusu El Bab’a yaklaşınca, yıllardır birbirleriyle savaştıkları söylenen DEAŞ, PYD, Hizbullah, Esad ve ABD, muhaliflerin önünü kesmek için adeta ittifak yaptı

Bab’ta 63 ülkeli DEAŞ tiyatrosu

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 86’ıncı gününde TSK destekli ÖSO, Suriye’de 207 yerleşim ve bin 720 kilometrekareyi terör örgütleri DEAŞ ve PKK’ dan temizledi. Böylece, Türkiye-Suriye sınırında doğu-batı yönünde 98 kilometre ve Türkiye’nin güneyinden Suriye içinde 29 kilometrede ‘güvenli bölge’ derinliğine ulaşıldı. Önceki gün El Bab’da şehrin dış mahallelerine giren ve kent merkezine saatler sonra ulaşabilecek konumda olan ÖSO birlikleri, DEAŞ dışında çıkan tehditler nedeniyle güneye doğru ilerleyip kent merkezini ele geçirmek yerine kentin batı ve doğu kanatlarına ilerleyerek ‘kalkan’ oluşturdu. Dört yıldır ilçenin DEAŞ’ın elinde olmasına sesisi çıkarmayan Esad rejimine bağlı birlikler ile Hizbullah milisleri Suriye’nin batısı ve güneyinden, ABD destekli PYD ise Suriye’nin doğusu ve kuzey doğusundan eş zamanlı olarak El Bab’a ilerledi. 

DEAŞ’ın, PYD ile Esad birliklerinin güzergahındaki onlarca yerleşimi savaşmadan terk etmesi de DEAŞ-PKK/PYD, Hizbullah, Esad ve ABD işbirliğini ortaya çıkardı. Yıllardır DEAŞ’a sesini çıkarmayan Esad rejimi sözcülerinin, “Suriye ordusu ve müttefikleri, Türkiye’ye bağlı güçlerin Bab’a saldırmasına izin vermeyecek” açıklaması yapması dikkat çekti. 

PYD DEĞİL BAB MECLİSİ

Hatta ABD’nin önceki gün ‘PKK/PYD, Münbiç’ten Fırat’ın doğusuna çekiliyor’ açıklaması yapıp, PKK’nın Bab’a doğru ilerleyişini kamufle etmeye çalışarak PYD’ye zaman kazandırmaya çalıştığı da ortaya çıktı. TSK ve ÖSO’nun, şehrin batı ve kuzeyinde oluşturduğu kalkanla PYD’nin bölgeye ulaşmasının ve Afrin-Kobani hattında 900 kilometre uzunluğunda terör koridoru oluşturmasının önüne geçtiği öğrenildi. ÖSO, PYD koridoruna 12 kilometrelik bir set çekti. Münbiç’te ‘SDG’ maskesi altına saklanan PKK/PYD’nin, El Bab’daysa ‘Bab Askeri Meclisi’ adı altında kendini gizlemeye çalıştığı ve kente birkaç kilometre mesafeye ulaştığı öğrenildi.

ABD ÖSO’ya karşı

Türkiye ve ÖSO, PYD’nin önünü kesince, ABD Savunma Bakanlığı’ndan dün ‘ÖSO’nun El Bab Operasyonu’na destek vermedikleri’  açıklaması geldi. Şu anda Bab’da ÖSO birlikleri ile PYD güçleri karşı karşıya, ancak henüz bir çatışma yok. ABD’nin olası ‘yanlışlıkla vurduk’ saldırılarına karşı dahi önlem alındığıysa gelen bilgiler arasında.

Koridora 12 kilometre

Türkiye destekli Suriyeli muhalifler Suriye’nin kuzeyindeki El Bab ilçesine doğru ilerlerken, terör örgütü PKK/PYD’nin çatı yapılanması Demokratik Suriye Güçleri (DSG) de kuzeydeki ilerleyişine devam ediyor. El Bab bölgesinde 10 köyü DEAŞ’tan alan örgüt, Afrin ile Kobani kantonunun birleşmesine 12 kilometre kaldığını belirtti. DSG içerisinde yer alan Devrim Ordusu Komutanlarından Hasan Afrini, amaçlarının Kobani ile Afrin arasındaki yolu açmak olduğunu ve Kabasin kasabasına varmalarına 1 kilometre kaldığını söyledi. Bab’ın kuzeyindeki Kabasin’e çok yaklaşan terör unsurlarının bir günde DEAŞ’tan 10 köyü alması terör ittifakının göstergesi olarak yorumlandı.

Star

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ