FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Avrupa’nın temelini atan İslam eserleri Türkçe’de

Aristoteles’in ‘Metafizik’ini sistematik olarak şerh eden İbn Rüşd’ün ‘Metafizik Büyük Şerhi’ Türkçe yayımlandı. Yazıldığı dönemlerde Avrupa tarafından Latince ve yerel dillere çevrilen büyük eserler 8 asır sonra yeniden titiz bir çalışmayla dilimize aktarılıyor.

Avrupa’nın temelini atan İslam eserleri Türkçe’de

İnsan davranışlarının değeri ve veriminin klasik eserlerle haşır neşir olmaya bağlı olduğunu düşünen ve bu inanç çerçevesinde yayıncılık yapan Litera Yayıncılık, 8 asır sonra İbn Rüşd’ün ‘Metafizik Büyük Şerhi’ni yayımladı.

Orta Çağ Avrupa’sını özgür düşünce ve bilim açısından çok büyük bir etki altında bırakan Klasik İslam Eserleri’nden olan ‘Metafizik Büyük Şerhi’ 3 cilt halinde yayımlanacak. İlk cildi tamamlanan eserin 2. cildi ay sonunda ve son cildi de Haziran ayında tamamlanmış olacak.

İbn Rüşd – Metafizik Büyük Şerhi

Bilimsel düşüncenin kurucusu olarak kabul edilen Aristoteles, kuruluş dönemlerinde İslam Medeniyetinde büyük bir alakayla takip edilmiş ve anlaşılmaya çalışılmıştır. Özellikle İbn Sina, Farabi ve İbn Rüşd tarafından üzerinde önemle durulmuştur. İbn Rüşd de Aristoteles’in Metafizik düşüncesini daha anlaşılır kılmak için sistematik bir şerhe girişmiş ve ‘Metafizik Büyük Şerhi’ni oluşturmuştur. Rönesans’ın temelini atan bu büyük eserler daha sonra Avrupa tarafından Latince ve yerle dillere de çevrilmiş ve İbn Rüşd’den çokça istifade edilmiştir.

Alimler ve kitaplar okuru bekliyor

Türkiye Arapça Kitap Fuarı bu yıl 17-26 Şubat tarihileri arasında Sultan Ahmet Medresesi’nde düzenlenecek. İstanbul Sultanahmet Vakfı, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Haşimi Yayınevi’nin düzenleyeceği fuara Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas ve Kuveyt’ten pek çok yayınevi ve yazar katılacak. Fuar “Asırlardır sönmeyen Işığımız: Alimler-Kitaplar” vurgusuyla alimlerimizi ve kitaplarımızı öne çıkarmayı hedefliyor. İLİM MECLİSİ OLACAKİstanbul Sultanahmet Vakfı Başkanı İsmail Hakkı Tavman fuar hakkında şunları söyledi: “Arapça Kitap Fuarı bir ilim meclisine dönüşecek. Sadece Arapça kitapla ilgisi olanları değil, öğrencileri, araştırmacıları, tarihimizi sevdirmek isteyen ebeveynleri, herkesi fuara bekliyoruz.”

İslam sanatlarının yeni merkezi

Klasik Türk İslam sanatları dalında birbirinden değerli sanat eserlerinin sergileneceği ve bu sanatlarla ilgili eğitimlerin verileceği Albaraka Sanat Galerisi ve Akademisi sanatseverlerle buluştu. Galerinin açılışı T.C Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat ve Hattat Hasan Çelebi tarafından gerçekleştirildi. ÖRNEK TEŞKİL ETSİNMarmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin üst girişinde yer alan galerinin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Takdirle karşılıyor ve örnek teşkil etmesini diliyorum. Albaraka Hat ve Ebru Sanatı Koleksiyonu’nun yurt içi ve yurt dışında tanıtımının birçok sergiyle gerçekleştiğini biliyoruz. Kültürümüze hizmet eden sanatçılara şükranlarımı sunuyorum. Albaraka’nın ‘Prestij Kitaplar’ adı altında yayımladığı güzide eserlere yenilerinin eklenmesini, aynı zamanda bir kitapsever olarak heyecanla bekliyorum” dedi.BULUŞMA NOKTASIAlbaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise şunları söyledi: “Çok ciddi bir koleksiyon oluştu. Taşımak mümkün değil, parça parça sergiliyoruz, Türkiye’de ve yurt dışında sergiledik. Bu sergiler vesilesiyle klasik İslam sanatlarına ilgisi olanların ve arzu edenlerin eğitimini alabileceği bir merkez olsun istedik. Sadece bizim koleksiyon da değil, başka sanatçıların da yer alabileceği bir mekan arzuluyorduk.İlahiyat Camii de hat sanatına layık bir mahal. Bu çerçevede daimi olarak oluşturulan ilk yer. Sadece sergiden ibaret değil, bu işin arz ve talebinin de oluşacağı sanatseverler burada buluşacak, sanatçılar eserlerini satacak, yeni sanatçılar da yetiştirilecek.”Kurslarla zenginleşecekSanat galerisi bölümünde sergilenen eserler 4. Uluslararası Albaraka Hat Yarışması’nda dereceye girmiş ve sonrasında Türk müzehhip ve müzehhibeler tarafından tezhiblenen önemli eserler olarak tanımlanıyor. Sanat atölyeleri ve sanat galerisi olmak üzere iki ana bölümden oluşan merkez, hem önemli sanat eserlerinin sanatseverlerle buluşmasını sağlayacak hem de hüsn-i hat, tezhib ve ebru sanatı ile ney dersleri başta olmak üzere sanat kursları ile hizmet verecek. Akademi ismi altında ise sınıflarda klasik Türk İslam sanatlarına dair ücretsiz dersler verilecek ve bu alanda çalışan sanatçılara yer ayrılacak.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.