Avrasya Projesi’nde ilginç karar

Ulaştırma Bakanı Arslan, Avrasya Tüneli projesine dair önemli bilgiler verdi. Bilgiler arasında en dikkat çeken ayrıntı, tünelik ilk ay belli saatlerde kapatılması kararı oldu.

Avrasya Projesi’nde ilginç karar

Avrasya Tünelini’nin açıldıktan sonra yaklaşık bir ay ila 40 günlük kadar belli saatlerde çalıştırılması kararı alındı. Karar; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

İSİM VERME YARIŞMASI

Arslan İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesini gezerek incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından tünelin Anadolu Yakası girişinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arslan, projeye isim verme konusuna değindi.

Yaşanan tartışmaların kendisini üzdüğünü belirten Arslan şöyle konuştu:

“Bizim amacımız 150 yıllık rüyamız, dünyada bir ilk olan ve bugüne kadar Avrasya Tüneli diye andığımız bu tünele çok daha çarpıcı, çok daha estetik, çok daha insanımızla bağdaşan bir isim önerisi gelebilir mi? Bunun için insanlarımızdan öneri alalım istedik. Ancak olay umduğumuzdan ve beklediğimizden çok farklı bir mecraya çekildi. Doğrusu bu bizi üzdü, üzmeye devam ediyor.”

GEÇİŞ SAATLERİ

Arslan, projenin ölçümler ve ulaşım ağlarına sağlıklı entegrasyonu için ilk bir ay boyunca 24 saat hizmet vermemesi ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Avrasya Tünelini 20 Aralık’ta açtıktan sonra yaklaşık bir ay ila 40 günlük bir periyotta 24 saat esaslı değil, belli bir süre tüneli çalıştıracağız. Sonra değerleri göreceğiz, ölçümleri yapacağız, ayarlamaları yapacağız. Böylece de tedricen başlangıçta 14 saatle başlayarak ayarlamaları yaptıkça, trafik akışının ayarlamasını büyükşehir belediyemizin ulaştırma koridorlarıyla da entegre ederek ilerleyeceğiz ve en geç 30 Ocak itibarıyla 24 saat çalışma esasına dönmüş olacağız.”

Projenin 21 Aralık sabahı 7’de araç kabulüne başlamasını planladıklarını ifade eden Arslan, aynı gün araç geçişlerinin saat 21.00’a kadar devam edebileceğini söyledi.

Gerekli sistemler ayarlanıp oturdukça bu süreyi uzatabilecekelerini söyleyen Arslan, ocak sonunda 24 saat hizmet vermeyi hedeflediklerini yineledi.

AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETİ TL ÜZERİNDEN

Tünel geçişlerinin fiyatına ilişkin de bilgi veren Arslan, şunları söyledi:

“Türkiye’de herhangi bir projede insanımızdan dolar,avro toplamak gibi hiçbir şekilde uygulamamız olmadı, olamaz da zaten. Dolayısıyla ocak başı itibarıyla TL olarak ücret belirlenecek ve belirlenen ücret bir yıl boyunca geçerli olacak.”

Aralık ayının son 10 gününde geçiş ücretlerinin ne olacağına yüklenicilerle birlikte karar vereceklerini anlatan Arslan, “İnsanımıza nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz onu çalışacağız. Dolayısıyla 20 Aralık ila 31 Aralık arası farklı bir uygulama yapıp bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak da düşünüp o kısmını sosyal sorumluluk çerçevesinde değerlendireceğiz. Ücretsiz yapmamayı düşünüyoruz ilk on gün ancak sosyal sorumluluk kapsamında fayda sağlayacak bir uygulama yapacağız.” bilgilerini verdi.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ