Artvin’de zipline keyfi

Çoruh Nehri üzerindeki Borçka baraj gölü üzerine kurulan, Karadeniz’in tek parçalı en uzun “zipline” tesisi açıldı. Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya kişinin kendi ağırlığı ile kayma işlemi olan zipline, 385 metre gidiş, 385 metre geliş olarak inşa edildi.

Artvin’de zipline keyfi

Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat vasıtasıyla emniyet kemeri takarak, kişinin kendi ağırlığı ve yerçekimi yardımıyla kayma işi olan zipline, Çoruh Nehri baraj gölü üzerinde 385 metre gidiş, 385 metre geliş olarak inşa edildi.

Artvin-Borçka karayolunun 15. kilometresinde kurulan tesisin açılışı dolayısıyla yapılan törende konuşan Artvin Valisi Muhterem İnce, kentin geleceğinin yapılacak turizm çalışmalarına bağlı olduğunu ifade etti.

Turizmi geliştirmeyi ve kenti kalkındırmayı hedeflediklerini anlatan Vali İnce, “Artvin’de turizmi geliştirmek için barajları da kullanmak gerektiğini ifade etmiştik. Barajlar üstünde yapılacak her türlü turizm faaliyeti Artvin’e katkı sağlayacaktır. Bu projeyi de bu anlamda değerlendirmek lazım. Artvin’e değişik bir heyecan katacağına inanıyorum. Buna vesile olanları kutluyorum.” diye konuştu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Karadeniz’de en uzun zipline hattı kurduklarına değinen Kocatepe, “Güvenlik noktasında çift makaraya bağlı en güvenli tesisi yaptık. Türkiye’nin son 15 gündür üzerine çöken kara bulutlara inat her zamankinden daha çok çalışıyoruz. Bizim gecemiz ve gündüzümüz yok. Kimse hizmetlerimize engel olamayacak.” dedi.

Konuşmaların ardından Kocatepe, ziplinenin ilk denemesini yaptı.

Açılış törenine Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ