Firmandex

Araç sahipleri müjde! Depolar daha ucuza dolabilir

Petrol üreten ülkeler düşen fiyatları frenlemek için üretimi dondurmaya çalışıyor. Ancak üretim dondurulması, petrol ürünlerinde fiyatlar dibi görebilir.

Araç sahipleri müjde! Depolar daha ucuza dolabilir

Yunus Emre Kabaoğlu / Haber7

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), geçtiğimiz günlerde hazırladığı raporda, önümüzdeki yıl petrol bolluğu yaşanabileceğine yer vermişti. Piyasada gereğinden fazla petrol olması, akaryakıt fiyatlarına direkt etki ediyor.

Petrol fiyatları özellikle 2014 yılından itibaren düşüşe geçti. Kasım 2013’te 100 dolar civarında olan Brent Petrol’ün varil fiyatı bugünlerde 45 – 50 dolar arasında seyrediyor. İki yıl içeresinde diğer maliyetler yükselmesine rağmen, petrol ucuz olduğu için bugün akaryakıt fiyatları 2013 yılına göre daha ucuz.

EĞER ANLAŞMA OLMAZSA…

Akaryakıt fiyatlarının 2017’de daha da düşmesi bekleniyor. Ancak, bu görüşü ortaya atan bulunan IEA, ucuz yakıt için OPEC şartını koşuyor.

Bilindiği gibi petrol fiyatlarının aşırı düşmesi, Rusya’nın ekonomisine adeta darbe vurmuş, Ruslar da diğer üreticileri üretimi kısmaya çağırmıştı. Bu çağrının üzerinden aylar geçmesine rağmen ortada somut bir adım yok. IEA’nın raporuna göre, eğer petrol üreten ülkeler ‘üretimi kısma’ konusunda anlaşamazsa, 2017 yılında piyasaya gereğinden fazla petrol pompalanacak. Arz edilen petrol talepten fazla olunca da fiyatlar doğal olarak aşağıya inecek. Bu da depoların daha ucuza dolacağı anlamına geliyor.

ÜRETİMİ DE İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan petrol fiyatlarının düşük seyretmesi ülke üretimi için de önemli rol oynuyor. Türkiye petrol üreten bir ülke olmadığından, üretim için yapılan girdilerde enerji maliyetleri büyük bir paya sahip. Bu durum aynı zamanda maliyet enflasyonunu tetikliyor. Ucuz petrol ise, Türkiye’nin üretimde elinin güçlenmesi anlamına geliyor.

[email protected]

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ