Firmandex

Araba sağlam zemin kaygan

Türklerin test çözerek değil yazarak anlatmayı sevdiğini belirten Yücel, bağlı olduğumuz Avrupa eğitim sisteminin bize uymadığını ifade etti.

Araba sağlam zemin kaygan

Türklerin test çözerek değil yazarak anlatmayı sevdiğini belirten Yücel, bağlı olduğumuz Avrupa eğitim sisteminin bize uymadığını ifade etti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Yücel, Türkiye’nin eğitimde geride kalmasının Avrupa eğitim sisteminden kaynaklandığını söyledi. Yücel “Türkiye’yi eleştiren Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) ve Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) gibi araştırma kurumları öz eleştiri yapıp bunu kendilerinin var ettiğini ne zaman anlayacaklar?” dedi. Türkiye’nin test çalışmalarından dolayı eğitimde geri kaldığını belirten Yücel “Bir öğrencinin geleceği dört şıktan oluşamaz. Avrupa bunu böyle değerlendirmiş olabilir ama biz farklıyız. Dünyanın en zeki, en pratik insanı olan toplumumuzu maalesef bu sistemle köreltiyoruz. Biz Türkler test çözerek değil yazarak anlatmayı severiz. Bizim arabamız sağlam fakat inandığımız Avrupa eğitim sisteminin zemini kaygan” diye konuştu. TEOG sisteminin de eğitim adına doğru bir yol olmadığını savunan Yücel “Çocuğa soru soruyoruz, ‘Şıklar nerede hocam’ diyor. Şık falan yok arkadaşım, kendini ifade edip bildiğini aktardığın an dünyanın en kaliteli öğrencisi sensin. Ezberle değil, arzuyla, merakla çözülür bu iş” ifadesini kullandı. 

Yücel, 2015 TIMSS’taki Türkiye raporuna dikkati çekerek şunları kaydetti: Türkiye sıralama anlamında 4. sınıflarda matematikte 49 ülke arasından 36, fende ise 35. olduğunu görüyoruz. Sekizinci sınıflarda matematikte 39 ülke arasında 24, fende 21’incidir. Fakat öğrencilere ‘Fen ve matematiği ne kadar seviyorsunuz’ sorusunun olumlu cevabı bizim ülkemizde en yüksek sıralarda. Bizim çocuklarımız da, imkânlarımız da güzel. Suçu biraz da biz eğitimciler üstlenmeliyiz.

KAYNAK : turkiyegazetesi.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ