FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Angelina Jolie Kamboçya Katliamı’nı anlatıyor

Oyunculuktan yönetmenliğe terfi eden Angelina Jolie, bir Netflix projesi olan “First They Killed My Father” filmini çekiyor. Film, temelini insan hakları aktivisti ve bizzat Angelina Jolie’nin yakın arkadaşı olan Loung Ung’un öyküsünden alıyor.

Angelina Jolie Kamboçya Katliamı’nı anlatıyor

Angelina Jolie, bir Netflix projesi olan “First They Killed My Father”ı çekiyor. Jolie, filmin temelini insan hakları aktivisti ve bizzat yakın arkadaşı olan Loung Ung’un öyküsünden alıyor. Film sadece onun hikayesi değil bir ülkenin de hikayesi.

1970’lerde Kızıl Kmerler diye adlandırılan ve kendilerini komünist diye tanıtan, silahlı bir rejim Kamboçya’da tam 2 milyon insanın ölümüne neden oldu. Bu katliamın en büyük nedeni de insanları devletin kurduğu çiftliklerde zorla çalıştırmak istemeleriydi. Pol Pot önderliğindeki bu katliamcı rejim kent yaşamını bile yozlaştırdığı gerekçesiyle yasaklamıştı. Rejimin katlettiği insanların arasında Loung Ung’un babası da bulunuyordu. Filmin adı da buradan geliyor.

Ung’un annesi ve iki kız kardeşi de tam 4 yıl boyunca bu soykırım rejiminin altında yaşadı.

Jolie de bu konuyuşöyle ifade ediyor: “Long’un hikayesinin kalbi, bir çocuğun gözlerinden görülen bir savaş, aynı zamanda bir ülkenin hikayesi.”

Projenin gerçekçi bir yanı da, bir çok oyuncunun katliamdan kurtulan insanlar olması. Videoda da onlar için bu kanlı hikayeyi anlatmak oldukça güç görünüyor. Yapımcı Rithy Panh ise bunun anlatılması gereken, kendimizi yeniden yaratacak ve ne olursa olsun devam etmemizi gerektiren bir hikaye olduğunun altını çiziyor.

Filmin bu yıl içerisinde gösterime girmesi bekleniyor.

2. Dünya Savaşı’ndan beter

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM), 2016 yılında dünyada yaşanan hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporunu açıkladı. Raporu açıklayan UHİM Başkanı Ayhan Küçük, Avrupa’nın mülteci krizini derinleştirdiğini ve tüm yükün Türkiye’ye yıkıldığını söyledi. Verdiği sözleri yerine getirmeyen Avrupa’nın sınırlarını mültecilere kapatarak onları açık denizlerde ölüme mahkum ettiğini hatırlatan Küçük, Avrupa’ya giriş yapabilen mültecilerin ise can, mal ve namus güvencesi olmadan hayatta kalma mücadelesi verdiğini söyledi. REKOR DÜZEYDE MÜLTECİ VARDünyadaki savaşların terör örgütlerine insan kaynağı sağladığına dikkat çeken Küçük, “Europol-İnterpol’un verilerine göre de her yıl 500 bin mülteci çocuk Avrupa ülkelerine gidebilmek için yasa dışı yollara başvuruyor. Bu nedenle terör ve fuhuş çetelerinin kıskacına düşüyorlar. Resmi rakamlara göre Avrupa’ya gelen 10 bin mülteci çocuk daha sonra kaybolmuş. Ancak bu sayının daha fazla olduğunu düşünüyoruz. BM raporlarına göre dünyadaki mülteci nüfusu 60 milyonu aştı. Bu rakam İkinci Dünya Savaşı’nda evsiz kalan mülteci sayısını bile aşarak rekor düzeye ulaştı” diye konuştu.300 CAMİYE SALDIRI YAPILDIİslam düşmanlığının Batı’da 2016 yılında da yükselmeye devam ettiğini vurgulayan Küçük, İslam’ın kutsal değerlerinin hedef alınarak yıpratıldığını söyledi. Son olarak Kanada’da yapılan cami saldırısında 6 kişinin şehit edildiğini hatırlatan Küçük şöyle devam etti: “Bu saldırılar giderek yükselişte. Örneğin FBI’ın 2016 Kasım ayında yayınladığı rapora göre Amerika’da Müslümanlara yönelik nefret suçu yüzde 67 arttı. Yine Amerika’da CAIR verilerine göre son bir yılda 55’ten fazla camiye saldırı yapıldı. Avrupa’da ise son bir yılda 300 camiye saldırı düzenlendi. Almanya Federal Asayiş Dairesi’nin verilerine göre 2016’nın ilk 6 ayında ırkçı ve İslam karşıtı 6 bin 548 suç işlendi.” Eşcinsel çiftlere veriliyorlarDünyada eşcinselliğin yayılması için faaliyetlerin arttığına dikkat çeken Ayhan Küçük, şöyle devam etti: “Popüler kültür ve medya organlarıyla evlilik dışı ilişki hoş gösterilmeye çalışılıyor. Halihazırda Avrupa ve Amerika’da her 2 çocuktan biri evlilik dışı ilişkiden doğmuş. Özellikle Almanya’da Müslüman ailelerin çocukları eşcinsel ailelere verilerek hem İslami kimliklerini kaybettirmek hem de eşcinselliği yaymak hedefleniyor. Bugün 12’si Avrupa’da olmak üzere 17 ülkede eşcinsel evlilik yasalaştı. Bu sorunu büyük bir tehlike olarak görüyoruz.”

Türk yönetmene Hollywood’dan teklif

Deniz Gamze Ergüven’e Hollywood’un kapıları ardına kadar açıldı. ‘Mustang’ filmiyle Oscar’da ilk 5’e kalan ilk Türk yönetmen olan Ergüven, Halle Berry ve Daniel Craig ile çalıştığı yeni filmi ‘Kings’ ile bir kez daha sinema çevrelerinin övgüsünü aldı.Genç yönetmenin başarısı dünyanın en büyük film yapım ve dağıtım şirketlerinden Paramount Pictures’ın da dikkatini çekti. Yıllık geliri yaklaşık 3 milyar dolar olan Hollywood devi, ‘Kings’ filmine ortak olmak için Deniz Gamze Ergüven’in kapısını çaldı. Teklif karşısında büyük mutluluk yaşayan başarılı yönetmen, çekimleri Los Angeles’ta devam eden ‘Kings’ filmi ve daha sonra çekeceği yeni filmlerde kendisiyle birlikte çalışmak isteyen şirketle önümüzde günlerde masaya oturacak. Organize İşler’in devam filmi geliyor Oscar ödüllü Morgan Freeman THY reklamında

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.