Firmandex

Amerikalı uzmanlardan çağrı! Kesmeden önce 30 saniye bekleyin

Amerikalı uzmanlar, yeni doğan bebeklerde görülen kansızlık ve demir eksikliğini gidermek için devrim niteliğinde bir yöntem önerdi. Bebeklerin sağlığını güçlendirmek için tek yapılması gereken göbek bağını kesmek için sadece birkaç saniye beklemek.

Amerikalı uzmanlardan çağrı! Kesmeden önce 30 saniye bekleyin

Maryland’deki Bethesda Sağlık Enstitüsü uzmanları, göbek bağının doğumdan hemen sonra değil, en az 30 saniye bekledikten sonra kesilmesi gerektiğini açıkladı. Doktorların amacı, göbek bağında bulunan kanın bebeğin vücuduna ulaşmasını sağlamak. Araştırmalar, göbek bağları geç kesilen bebeklerin tansiyonlarının normal olduğunu ve güçlendiklerini gösteriyor.

Kansızlık ve demir eksikliğini önlüyor
Kanla birlikte bolca demir içeren plazma da bebeğin vücuduna ulaştığı için kansızlık ve demir eksikliği de görülmüyor. 30 saniye beklemenin bile bebek ağırlığını 100 gram arttırdığını belirten uzmanlar, bunun, 100 mililitre kan anlamına geldiğini, bunun küçük bir bebek için muazzam bir miktar olduğunu belirtiyor.

Birkaç saniye bebeğin hayatını etkiliyor
Uzmanlar doğumdan sonra göbek bağının kesilmesi için 30 saniye ile bir dakika beklenmesi gerektiğini söylüyor. Bu teknik erken doğumlarda da uygulanabiliyor. Doktorlar, sadece birkaç saniyenin bebeklerin sağlığı üzerinde çok büyük etkisi olduğunun altını çiziyor.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ