Firmandex

Almanya’ya iltica başvurularında büyük artış

Alman Tagesspiegel gazetesi, Almanya’ya iltica başvurusu yapan Türkiye vatandaşlarının sayısının 2016 yılında önemli derecede arttığını yazdı.

Almanya’ya iltica başvurularında büyük artış

Almanya Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) rakamlarına göre, 2016 yılının ilk yarısında 1719 Türkiye vatandaşı Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu. Bu rakam, 2015 yılında toplam 1767’ydi. Almanya’ya yönelik iltica başvurularının 1510’unun Güneydoğu bölgesinde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlar tarafından yapıldığı belirtildi. Avusturya’nın Kurier gazetesi ise 2016’nın ilk yarısında 166 Türkiye vatandaşının iltica başvurusunda bulunduğunu yazdı. Gazete, 2014 yılında toplamda 203 kişinin iltica başvurusunda bulunduğu örneğini vererek, bu seneki başvurularda artış bulunduğunu vurguladı.  

Merkel’e destek düştü

Alman kanalı ARD’nin yaptığı ankete göre, mülteci krizi ve son dönemde Almanya’da yaşanan mülteci krizi nedeniyle Almanya Şansölyesi Angela Merkel’e halk desteği azaldı. 

Geçtiğimiz yılın nisan ayında, henüz mülteci krizi başlamamışken Merkel’in politikalarına yönelik ankette yüzde 75’lik destek bulunurken, son ankette bu oran yüzde 45’e kadar geriledi. 2015’te 1 milyondan fazla mültecinin Almanya’ya sığınmasının ve mülteciler tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerinin ardından, Merkel’in ikinci kez seçildiği 2013 seçimlerinin ardından ikinci en az desteğe sahip olduğu belirtiliyor.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/almanya-ya-iltica-basvurularinda-dunya-2290373/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ