Adalet Bakanı Bozdağ: Vatandaşımız OHAL’in uygulamalarına muhatap kılınmamıştır

Adalet Bakanı Bozdağ: Vatandaşımız OHAL’in uygulamalarına muhatap kılınmamıştır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ülke genelinde devam eden olağanüstü halin, 19 Ekim 2016 Çarşamba günü saat 01.00’den geçerli olmak üzere 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin, TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde Hükümet adına konuşma yaptı.

Bozdağ, OHAL‘in halka değil devlete ilan edildiğini, amaçlarının ülkeyi olağanüstü hal şartlarından süratle çıkarmak için Hükümetin hızlı, kararlı ve etkin çalışmasını sağlama olduğunu vurguladı. Olağanüstü halin, vatandaşın gündelik hayatında herhangi bir olağanüstülüğe yol açmadığına işaret eden Bozdağ, hayatın rutin şekilde devam ettiğini aktardı.

Temel hak ve hürriyetlerde herhangi bir sınırlama ya da kısıtlamaya gidilmediğini, sadece olağanüstü halin amacıyla ilgili ve sınırlı olmak kaydıyla bazı değişiklikler yapıldığını belirten Bozdağ, “Hayat olağan akışı içerisinde bundan sonra da devam edecek, olağanüstü halle ilgili olmadıkça herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacaktır. Olağanüstü halin gerekli kıldığı konular dışında, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kararların alınması ve uygulanması söz konusu değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, OHAL’in, Fetullahçı Terör Örgütü, bölücü terör örgütü PKK ve diğer terör örgütleriyle hızlı, etkin ve kararlı mücadele için bugüne kadar nasıl kullanıldıysa bundan sonra da aynı şekilde kullanılacağının altını çizerek, “Türkiye’nin hiçbir yerinde vatandaşımız olağanüstü halin uygulamalarına muhatap kılınmamıştır. Sadece birkaç yerde bazı münferit hadiseler olmuştur, onlarla ilgili de Hükümetimiz gerekli tedbirleri almıştır.” diye konuştu.

“Bütün ayaklar ortaya çıkacak”

OHAL kapsamında yapılanları anlatan Bozdağ, darbe teşebbüsünün ardından savaş uçaklarına karşı Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve devletin bütün birimlerinin donatıldığını aktardı.

Bozdağ, “Birisi geldiği zaman karşılığını bu milletin Meclisi’nde görecek, Meclis kendisini milletin verdiği yetkilerle her türlü korumaya malik olacak. Şimdiye kadar bunlar yok, biz de yapmamışız bizim dönemimizde. Pek çok reform yaptık ama bundan sonra kimse kolay yapamayacaktır darbe teşebbüsünü. İlk defa darbe teşebbüslerinin tekrarını önleyecek adımları AK Parti hükümetleri atmıştır, bundan sonra da bu adımları atacağız.” dedi.

Bu adımların büyük demokratikleşme reformları ve yapısal değişiklikler olduğunu belirten Bozdağ, ayakta alkışlanması gereken işler yaptıklarını, bunun da herkes tarafından görülmesi ve takdir edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bozdağ, “Bütün ayaklar çıkacak ortaya. Hiç merak etmeyin, bütün ayaklar ortaya çıkacak, herkes bunu görecek.” ifadesini kullandı.

Bozdağ, “Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele etmek için eğer TBMM üyeleri, siyasi partiler ‘Sen dün şu lafı söyledin, şurada şu fotoğrafı çektirdin. Ben bugün bunu yapıyorum, sen bunu yapıyorsun’ derse bu mücadele başarılı olamaz. Ama biz dün kimin, bugün kimin nerede durduğuna dair laf yarıştıracağımız yere Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bu terör tehdidi üzerinde hep beraber duralım, üzerimize düşenleri yapalım.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bozdağ, “Birbirimizi suçlarsak o zaman çok şey buluruz. Bizim yapacağımız şey birbirimizi suçlamaktan vazgeçip yapmamız gerekenler konusunda birbirimize yardımcı olmak, dayanışma içerisinde olmak. Bu tehlike ve tehdidin Türkiye’nin geleceğinde de istiklalimizi ve istikbalimizi tehdit etmesinin önüne geçmektir.” dedi.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ