Firmandex

Abdulhamit Gül: Anayasa değişikliği çalışmalarımızı tamamladık

Abdulhamit Gül: Anayasa değişikliği çalışmalarımızı tamamladık

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak‘tan oluşan komisyonun mini anayasa paketi çalışmaları tamamlandı. Komisyon 7 madde üzerinde uzlaştı.

Toplantının ardından Gül, Tezcan ve Parsak, Mecliste ortak basın açıklaması yaptılar.

Bugüne kadar 9 toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Gül, “Özellikle 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra oluşan uzlaşma iklimine yakışır şekilde bütün meseleleri yargı başta olmak üzere müzakerelerimizi yaptık. Bugün itibariyle partilerimizin görevlendirdiği üyeler olarak çalışmalarımızı tamamladık.” dedi.

Uzlaşılan maddeleri, yapılan çalışmaları, değerlendirmeleri partilerinin genel başkanlarına ileteceklerini aktaran Gül, şunları söyledi:

“Genel başkanların yapmış olduğu çalışmalar, yapacakları değerlendirmeler sonrasında da bunun yasalaşacağını ve ilk etapta Meclis açıldığında gündeme geleceğini düşünüyoruz. Bu çalışmalarda Anayasa’nın 7 maddesinde değişiklik için uzlaşma sağladık. Birkaç madde daha artabilir ya da farklı değişiklikler de olabilir. Bunların kararını parti yetkili kurullarımız, genel başkanlarımız tensip edecek. Biz bu çalışmalarda hazırlıklarımızı yaptık ve nihayete erdirdik. Bu çalışmanın, mini anayasa değil yeni anayasanın da yapılmasına zemin oluşturmasını ümit ediyorum.”

“Uzlaşma ile adım atılabileceğini göstermek adına verimli oldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan da komisyon olarak çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, bu çerçevede 7 maddede mutabakata vardıkları vurguladı.

Mutabakata varılan maddelerin dışında da birçok maddele ilgili siyasi partilerin pozisyonlarını tespit ettiklerini aktaran Tezcan, “Bundan sonraki süreçte, bu 7 maddenin dışında da birkaç maddede mutabakat olabileceği düşüncesi gelişti. Ama bizim komisyon olarak bu çerçevedeki esaslı çalışmamız tamamlanmış oldu.

“Kıymetli, anlamlı ve önemli bir metin ortaya çıktı”

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Parsak ise şimdilik en az yedi maddeyi mutabakatla sonuçlandırdıklarını bundan da büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirerek, “Bu 7 maddenin dışında birkaç maddeyi de son bir rötuşla belki bunları da bu paketin içinde değerlendirmek suretiyle, liderlerimizin de nihai kararlarıyla birlikte bu mini paketi tamamlamış olacağız. Ardından bunun müşterek bir teklif haline dönüştürmek suretiyle TBMM’ye sunulmasını ve oradan da yine uzlaşma anlayışı içinde, oy birliği ile bu anayasa değişikliklerinin gerçekleşeceğini büyük bir inançla ifade ediyorum.” diye konuştu.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ