ABD’li elçiden itiraf: Erdoğan yaltaklanmıyor

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD yönetiminin Erdoğan’ı sevmediğini açıkça itiraf etti. Bunun nedeni olarak da Erdoğan’ın Batı’ya “yaltaklanmamasını” gösterdi.

ABD’li elçiden itiraf: Erdoğan yaltaklanmıyor

ABD ile Türkiye arasında Fethullahçı teröristler yüzünden yaşanan gerginlik sürerken ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’den ilginç açıklamalar geldi. Jeffrey bir gazeteye verdiği ropörtajda “Suudlar, Mısırlılar her koşulda bize yaltaklanıyor. Erdoğan ise bizimle çatışıyor, çelişkilerimizi yüzümüze vuruyor, dostumuz olmaya çalışmıyor. Bu yüzden Erdoğan Washington’da ve Avrupa’da sevilmiyor” dedi. Ardından “Bize yaltaklansanız böyle olmayacak” diye ekledi.

“FETÖ’YÜ GÖSTERİYOR”

FETÖ’cülerin devlet kadrolarına ve TSK’ya sızdığını kendisinin de yıllar önce görev yaptığı dönemde gözlemlediğini söyleyen Jeffrey, “Emareler, 15 Temmuz darbe girişimini onların yaptığını gösteriyor” diye konuştu. “Ama bunun için kanıt gerekiyor” diyerek elebaşı Fethullah Gülen’in iadesinin gecikebileceği algısı oluşturmaya çalıştı.

“İLİŞKİLER ÇOK KÖTÜ”

Binlerce kanıt olmasına rağmen Feto’nun iadesi için “Kanıt ve hukukun işleyişini bekleyin” gibi sözlerle “iadeden vazgeçin” demeye getirdi. Sözlerinde ileri gidip, “Türkiye hukukun üstünlüğünü önemsemiyor. Bu yüzden ülkenize kızgınım” ifadesini kullandı.

“TEHLİKELİ TRAJEDİ”

Jeffrey, “Türk-Amerikan ilişkileri son derece tehlikeli bir trajediye doğru çakılmak üzere. Bu Amerika için kötü olacak ama Türk halkı için felaket olacak. Geçen hafta Putin’le falan verilen görüntüye de bakarsanız…” diyerek Türkiye’yi üstü kapalı tehdit etme cürretini gösterdi.

“FAZLA BASKI YAPMAYIN”

Feto’nun iadesi için “Büyük güçler sinirlendiklerinde normalde yapabilecekleri şeyleri de yapmazlar de yapmazlar. O nedenle endişeleyim ve ilişkilerin bir felakete sürüklendiğini düşünüyorum” sözleriyle “Fazla baskı yapmayın” demeye getirdi. 15 Temmuz’daki Fethullahçı darbe girişimi için “Maksat kasten sivilleri katletmek değilse darbeye teşebbüs, terör olarak görülmez” deme gafletini gösterdi. (Güneş)

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1134219

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ