Firmandex

ABD, bir tercih yapmak zorunda

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Gülen’in iadesi konusunda ‘Mitingden sonra ABD durumu gözden geçirecektir’ dedi. Kurtulmuş, memurlara izin yasağının kaldırıldığı müjdesini verdi

ABD, bir tercih yapmak zorunda

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Kamu personelimizin izin yasağı kaldırıldı. Bayram tatili de büyük ihtimal 9 gün olacak” dedi. ABD’ye önceki günkü Yenikapı’da toplanan mitingi örnek göstererek seslenen Kurtulmuş, “7 Ağustos milattır. Mitingden sonra ABD, Gülen’i saklama, koruma kollama konusunda da ciddi tereddütler geçirdiğini düşünüyorum. ABD yöneticileri durumlarını yeniden gözden geçirecektir” dedi. Gözaltına alınan yabancılarla ilgili konuşan Kurtulmuş, Hatay’da yakalanan ve istihbarat ajanı olduğu iddia edilen kişi ile ilgili olarak, “10 yabancı uyruklu hakkında işlem yapıldı. Hatay’dan sınıra giren bir yabancı yakalandı” bilgisini verdi. Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

‘Tercih yapmalı’

 ABD GÖZDEN GEÇİRECEK: Bu mitingin artçı etkileri görülecektir. Bu darbeci teröristleri anlamayan ya da anlamak istemeyen çevrelerin, bundan sonra demokrasiye sahip çıkan kararlılığı sayesinde anlamakta zorlandıklarını anlamaya başladıklarını göreceğiz. 7 Ağustos milattır. Mitingden sonra ABD yetkilileri Gülen’i saklama koruma kollama konusunda da ciddi tereddütler geçirdiğini düşünüyorum. Terör örgütüne elebaşına insanlar bu kadar açık şekilde karşı oluşunu ortaya koyduktan sonra ABD yöneticileri de durumlarını yeniden gözden geçirecektir. ABD tercih yapmak zorunda. Binlerce insanı yaralayan, öldüren darbenin terörist elebaşını ya tutacaklar ya da 79 milyonun isteklerine kulak vereceler. 

 YENİ SİYASET TARZI İÇİN YENİKAPI: Yenikapı, yeni bir kapı olmuştur. Yeni bir siyaset tarzına dönüşmesi için bir kapı olmuştur. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden itibaren kamu diplomasisi alanında çalışmalar yürütülüyor. Dışişleri, AB bakanlıkları ve KDK, bu darbe arkasındaki FETÖ’cü çetesini anlatmak için kolları sıvadı çalışıyor. Anlamak istemeyenler anlayamadıkları için değil anlamak istemedikleri için anlamıyordu. Bu mitingin onların da gözünü açtığını düşünüyoruz. 

 ABD’LİLER AKILLIDIR: (ABD neden 79 milyondan korkmalı?) Bunu söylerken tek yumruk olarak halk darbeye karşı çıktı, sağcı solcu herkes çıktı. Herkes ‘demokrasi’ dedi. Bir kısmı darbeden yana bir kısmı karşı olsa başka olurdu. İstinasız 79 milyon. İstisnası vardır ama saymaya değmez. Tamamı FETÖ’ye darbeye karşı, tamamı eşkıyanın getirilmesini istiyor. ABD’liler de akıllıdır. Onun için de yeni bir dönem başlamıştır. 

Memurlara izin çıktı

 İZİN YASAĞI KALDIRILDI: Bugün itibariyle kamu personelimizin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabilecekler. Kurban Bayramı tatili de büyük ihtimal 9 gün olacak ama henüz kararı gelmedi. Genel tedbir kısmı var, kişisel bazda tespit yapılması için yıllık izinler durdurulmuştu, bu kaldırıldı tüm memurlar için devam eden soruşturmalar var açığa alınma var, hakkında soruşturma açılan var savcılığa giden var. Savcılık kararı ayrıdır. İnsanların yıllık izne çıkması kararı idaridir, geri alıyoruz herkes devlet memuru olan herkes hocalar da dahil yıllık izne çıkabilecek. 

 AYSBERGİN KALAN KISMI VAR: (14 Ağustos’ta yeni bir kaos girişimi iddiaları) 216 firarı asker var. Bunlar görünen kısmı FETÖ, aysbergin kalan kısmı altında görünmeyen büyük bir kısım var diyoruz. ‘Vazgeçtiler’ diye düşünmek saflık olur. Bir daha Türkiye’de askeri darbe yaparak yönetime el koyma şeklinde operasyonları yapmaları mümkün değildir. Bir daha Türkiye’de kimse darbe yapamayacak. Darbe tehdidi kalmadı. Bu örgüt Türkiye’ye zarar vermek için geride kalan unsurları ve Türkiye düşmanları ile devam edecek. 

En ufak istihbarat değerlendiriliyor. Bu çerçevede siber saldırı mı başka saldırı mı yaparlar hepsini önleyecek çalışmalarımız var. 

‘Duyumlardan kaynaklıdır’

 HATAY’DAKİLER FETÖ BAĞLANTILI:(Gözaltına alınan yabancılar var mı? Hatay’da bir ajanın yakalandığı iddiaları var) 10 yabancı uyruklu hakkında işlem yapıldı, 9 tanesi FETÖ bağlantılı 4 tanesi tutuklanmıştır. 1 tanesi firaridir. Gözaltına alınmış serbest bırakılmıştır. Bir yabancı uyruklu 6 Ağustos’ta sabaha karşı 05:00’te Hatay’dan sınırdan girmiştir. Onun da FETÖ örgütü ile irtibatlı olduğu bilgisi vardır. Toplam 10 yabancı hakkında işlem. 

 SAVCILARIN BİLGİSİNDE: (Ferhat Sarıkaya’nın açıklamaları) Televizyonlarda bu açıklamalara ilişkin savcılar doğrudan işlem yapacaklardır. Bu şahıs ya da başka şahıs çağırabilir onlarla ilgili dosya açılabilir. Savcıların bilgisindedir. 

 İŞGALE HAZIRLAMA PROJESİ: (Faruk Çelik’in ‘15 Temmuz gecesi Kobani’de ne hazırlığı vardı’ sözleri) Onu Çelik’e soracaksınız ama belli duyumlarla konuştu bir kere daha ifade etmek isterim, 15 Temmuz darbe teşebbüsü değil tam tersine Türkiye’yi önce iç savaşa dış işgale hazırlama projesiydi. İsmi geçen yerde ya da başka yerde düşmanca faaliyet hazırlığı mümkün ama resmi delil olması lazımdır. O bölgeyi bilen bir arkadaş olarak duyumlardan kaynaklıdır.

‘Meclis tatile girebilir’

 TEDBİREN TALEP EDİLMİŞTİR: (Nöbetlerin çarşambaya kadar uzatılması) Demokrasi nöbetinde millet memnun. Bekledikleri meydan değil, Türkiye’nin demokrasisi. Tedbiren yapılması bakımından bazı işlerin sonlandırılması bakımından talep edilmiştir. Milletimiz aynı 
kararlılıkla karşılık verecektir. 

 19 AĞUSTOS’TA TATİL: (Yeni KHK hazırlıkları. İstihbaratta yeniden yapılanma) Meclis tatili için partilerin uzlaşması lazım takvim belirlemesi lazım. Belli bir tatil hakkı vardır. 19’u itibariyle TBMM tatile girebilir.

 AB NE OLACAK, ONU DÜŞÜN: (Almanya Başbakan Yardımcısının ‘Türkiye 20 yıl AB’ye üye olamaz’ açıklaması) AB siyasetçilerinden bu tür görüşler geliyor. Daha evvel de ‘Türkiye 3 bin yıl giremez’  denildi. ‘3 bin yılı bırakın 30 sene sonrayı çalışın’ dedik. 30 seneye kalmadı İngiltere ayrıldı. Sen bırak Türkiye’yi 20 sene sonra AB ne olacak onu düşün. 

‘Medyaya yıldızlı pekiyi’

 TAŞINIRLAR TEMİNAT OLACAK: Ekonomideki güçlü adımlarla başlayan reform hareketleri devam edecek. Halkımız ve ekonomi çevreleri rahat olsun ki asla ve asla darbe teşebbüsü ve sonrasındaki gelişmeler Türk ekonomisini etkilememiştir. Ekonomi bakanlıkları çalışma sürdürüyor. Yeni teşvik alanları için çalışmalarını sürdürüyor. İşadamlarının taşınır mallarının bankalara teminat olarak verilmesinin kolaylaştırılmasını söz vermiştik. KOBİ’leri rahatlatan bir teklifti, TBMM’ye gidiyor. Bundan sonra iş adamlarımız taşınmazlarını değil taşınırları da teminat gösterebilecek. 

 REKLAM PAYI DÜŞTÜ: (RTÜK’ün reklam payı düşürülmesi) Yoğun talep oldu. Türk medyası demokrasi sınavından yıldızlı pekiyi ile mezun olmuştur. Demokrasi karşısında yer almıştır. Medyanın bu duruşu olmasa halk da sokağa çıkmayabilirdi. Yüzde 3 payı 1.5’a indirmeyi medyaya yönelik şükran göstergesi olarak bu madde de vardır.

SÖZLERİ AÇIK: (Cumhurbaşkanı’nın idam cezasına yönelik görüşleri) Hukuki prosedürü söyledi ve yol gösterdi. Sözleri açıktır, yorum yapılmasını doğru bulmuyorum.

SPEKÜLASYON: (Kandil’e kaçan generaller iddiası) 186 TSK mensubu 30 jandarma 216 personel firaridir. Bunların içinde 9 tanesi general rütbesindedir. Söylediğiniz gibi Kuzey Irak’ta başka bir terör örgütü elinde olduğu bilgisi doğrulanmamıştır resmi kaynaklar tarafından. Spekülasyondur. 
 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/abd-bir-tercih-yapmak-zorunda-siyaset-2291725/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ