FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

AB asıl bunu denetlesin! ‘Fransa, Hafter’e bizzat silah yolluyor’

AB asıl bunu denetlesin! ‘Fransa, Hafter’e bizzat silah yolluyor’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalyan mevkidaşı Luigi Di Maio ile bir araya geldi. İki bakan görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına geçti. Hem Çavuşoğlu, hem Di Maio yaptıkları açıklamalarda Libya’da sürdürülebilir ve kalıcı bir barış sağlanmasının önemini vurguladı. Avrupa Birliği’nin Libya’ya silah transferini engellemek için sürdürdüğü İrini Operasyonu’nun eleştiren Çavuşoğlu, “İrini’nin içerisindeki Fransa bizzat Libya’ya silah yolluyor, bunu denetleyebiliyor musunuz” dedi.

İTALYA DENGELİ DAVRANDI

Çavşuoğlu, “İrini Operasyonu dengeli değil, taraflı. Libya hükümetinin beklentilerini karşılamamıştır. Kuzey’den gelen teçhizatı kısmen denetleyebiliyor. Suriye’den veya Abu Dabi’den gelen silahları denetleyebiliyor mu” diye konuştu.

Çavuşoğlu şunları söyledi: “ İtalya ile birlikte Libya’da kalıcı bir barış ve sonuç getirecek siyasi adımlar için çalışacağız. İtalya burada ateşkes ve siyasi çözüm için samimi bir çaba sarf etti. Bundan sonraki çabalarımızda da İtalya ile birlikte hareket etmek istiyoruz. Keza Suriye ile birlikte görüş alış verişinde bulunduk. Biz Türkiye olarak Doğu Akdeniz’in bir çatışma değil, işbirliği alanı olmasını istiyoruz. Şu anda bu işbirliği yok. Biz de kendi haklarımız ve Kuzey Kıbrıs Türk halkının hakları için adımlar attık. İtalya’nın bu konularda yapıcı bir rol üstlenmek istediğini gördük ve bunu memnuniyetle karşıladık. İtalya her zaman dengeli, yapıcı, objektif davranan bir ülkedir.”

AB’NİN KRİTERLERİ ADİL DEĞİL

Çavuşoğlu turizmle ilgili şunları söyledi: “İtalyan turistler Türkiye’ye gelmek istiyor. Türk turistler İtalya’ya gitmek istiyor. Ağustos itibariyle uçuşların başlamasını konuştuk. Sağlık ve Turizm bakanlıklarımız devrede. AB’nin bize yönelik aldığı karar hakkaniyetten uzak. Objektif kriterler belirlenmesi lazım. Bunlar vaka sayısı, alınan tedbirler gibi veriler olabilir.”

TÜRKİYE OLMAZSA OLMAZ MÜTTEFİK

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio şunları söyledi: “İtalya, Türkiye’yi olmazsa olmaz bir müttefik olarak görüyor. Kesin kararırımız diyaloğumuzun hep yapıcı olmasıdır. Ortak ekonomik, ticari komisyon toplantısını gerçekleştirmek niyetindeyiz. Hem İtalya hem de Türk ekonomisine fayda sağlayacağına inanıyoruz. Türk halkına, pandeminin en zor günlerinde verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz.”

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.