Firmandex

900 bin ticari araca ÖTV indirim fırsatı

Başbakan Binali Yıldırım’ın şoför esnafı için açıkladığı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti müjdesi, TBMM Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi.

900 bin ticari araca ÖTV indirim fırsatı

Buna göre taksi, şehiriçi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsünün yanı sıra yük taşımada kullanılan araçlar yenilendiği zaman, ÖTV alınmayacak. Söz konusu araçlar, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019 yılına kadar ÖTV’den muaf tutulacak. Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Arabacı, tasarıyla ÖTV teşviği getirilerek yenilenmesi planlanan şehir içi ulaşım ile ticari yük taşıma araçlarının sayıları hakkında bilgi verdi. Arabacı, piyasada 82 bin taksi, 111 bin minibüs, 112 bin servis aracı, 33 bin otobüs, 13 bin kamyonet, 400 bin kamyon, 155 bin tır olmak üzere toplam 906 bin araç bulunduğunu belirtti.

ESKİ ARACIN SATILMASI ZORUNLU

Düzenlemeden, ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabilecek. Bu kapsamda, kendi şahsının veya şirketinin çalışanını veya yükünü taşıyanlar, bu taşıtların yenilenmesi amacıyla bu istisnadan yararlanamayacak. Yenilenmeye konu edilen taşıtın, istisnadan yararlanılan tarihten itibaren 2 tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya sair suretle işletme aktifinden çıkarılması gerekecek. Aksi takdirde yeni alınan taşıta ilişkin zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler tahsil edilecek. Taşıtın, ilk iktisap tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden devri halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan; ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise bu düzenleme hükmünden yararlanandan ÖTV alınacak.

ELEKTRİKLİ ARACA TEŞVİK

Tasarıya, elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmek amacıyla önergeyle madde eklendi. Buna göre, elektrikli ve hibrit araçların piyasaya kazandırılması ve  özendirilmesi amacıyla, bu araçların vergilendirilmesinde farklılaştırma adına vergi basamaklarında elektrikli motorlar için yeni bir alt birim açılıyor.

BANKALARDAN DESTEK BEKLİYORUZ

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, yapılan düzenlemenin tüm camiayı sevindirdiğini belirterek şunları söyledi: “Esnafımızın araç yenileme talebine otomotiv sektörünün hemen olumlu cevap veremeyeceği düşünülerek araç yenileme süresinin uzun vadeye yayılması olumlu bir karar oldu. Sürenin uzun tutulması ile aracını yenileyecek olan esnafımızın sayısı en az yüzde 20-25 oranında bir artış gösterecektir. Piyasanın canlanması için tüm bankalarımızın da ellerini taşın altına koyarak ticari araç sahiplerine uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkânı sağlanması için harekete geçmelidirler. Araçların yenilenmesi ekonomide iyileşme ve aynı zamanda işsizliğin düşmesine sebep olacaktır. Bankalarımızdan da şoför esnafımıza yardımcı olacak kredi çalışması bekliyoruz.”

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1133404

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ