Firmandex

9 ayda 956 milyon kişi uluslararası seyahat yaptı

Dünyada uluslararası seyahat eden kişi sayısı, ocak-eylül döneminde 956 milyon kişi olarak hesaplandı.

9 ayda 956 milyon kişi uluslararası seyahat yaptı

UNWTO’nun Dünya Turizm Barometresi raporundan yaptığı derlemeye göre, 2016 yılının 9 aylık döneminde (ocak-eylül) dünya genelinde yaklaşık 956 milyon kişi bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat etti. Uluslararası seyahat eden kişi sayısı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 3,7 arttı. 2015 yılının aynı döneminde yaklaşık 922 milyon kişi uluslararası seyahat yapmıştı.

Ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, Avrupa ülkelerine gelen turist sayısı yüzde 1,6, Asya ve Pasifik ülkelerine gelen turist sayısı yüzde 9,3, Amerika ülkelerine gelen turist sayısı yüzde 4,4, Afrika ülkelerine gelen turist sayısı da yüzde 8,4 arttı. Ortadoğu’ya gelen turist sayısı ise yüzde 6,4 azaldı.

Ülke olarak incelendiğinde, Güney Kore’de yüzde 34, Vietnam’da yüzde 36, Japonya’da yüzde 24 ve Sri Lanka’da yüzde 15 ile iki basamaklı büyüme kaydedildi.

Avrupa’da İspanya, Macaristan, Portekiz ve İrlanda gibi destinasyonlarda önemli artış kaydedilse de Fransa, Belçika ve Türkiye’deki gerileme Avrupa ortalamasını düşürdü.

Rus turistlerin en çok aradığı tatil bölgesi Türkiye

Dünya turizmine yön veren önemli isimleri bir araya getiren 15 ülkeden 25 konuşmacının yer aldığı World Tourism Forum Zirvesi 10 Aralık’ta Antalya’da düzenlendi. Turizm sektörünün bugünü ve geleceği konuşulan zirvede, Yandex Reklam Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maksim Grishakov, Türkiye’nin Rus turistler için en popüler tatil bölgeleri arasında yer almaya devam ettiğini söyledi. Grishakov “Rusların Yandex’te tatil amaçlı yaptığı aramaları analiz ettiğimizde, Türkiye’ye olan ilginin yeniden ivme kazandığını gördük. Ekim 2016’da seyahat kategorisinde Türkiye için yapılan aramalarda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artış var. Türkiye 2016’da Tunus ve Yunanistan’ı geride bırakarak en çok aranan tatil bölgesi oldu. Analizde Rus turistlerin Türkiye’de en sevdiği tatil yöresinin Kemer olduğu ortaya çıktı” dedi.Yandex’in Avrupa’nın en büyük internet sitelerinden biri ve Rusya’nın ise 1 numaralı arama motoru olduğunu belirten Grishakov, turizm sektörüne büyük önem verdiklerini belirterek, “Rusya’nın turizm pazarına ayna tutan bir analiz yaptık. Türkiye 2015’te Yandex’te en çok aranan tatil bölgeleri arasında çok büyük bir farkla birinci sıradaydı. 2016’ta belli bir azalma görülse de kısa süre önce yeniden olumlu gelişmeler oldu. Rusların Yandex’te tatil amaçlı yaptığı aramaları analiz ettiğimizde, Türkiye’ye olan ilginin ivme kazandığını gördük. Ekim 2016’da seyahat kategorisinde Türkiye için yapılan aramalarda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında artış var. Türkiye 2016’da Tunus ve Yunanistan’ı geride bırakarak en çok aranan tatil bölgesi oldu” diye konuştu.Ruslar en çok Kemer’i arıyorTürkiye özelinde en çok aranan tatil bölgelerini sıralayan Grishakov, “Yaptığımız analizde Rus turistlerin Türkiye’de en sevdiği tatil yöresinin Kemer olduğu ortaya çıktı. Kemer’i, Side ve Marmaris takip ediyor” dedi.Turizmcilere Yandex’in gelişmiş reklamcılık çözümlerini kullanarak müşterilere ulaşma çağrısı yapan Grishakov, Rusya ve Türkiye arasında büyük bir turizm potansiyeli olduğunu söyleyerek, “Biz Yandex olarak bu potansiyele odaklanan reklamcılık çözümleri geliştirmeye devam ediyoruz. Yandex, Türkiye’de de her geçen gün daha çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Türkiye pazarında performans reklamları alanında tercih edilen en efektif mecralardan biri olacağımıza inancımız tam” şeklinde konuştu.Dolarını bozdurana Uludağ’da tatil Memura ‘izin’ müjdesi Çalışanlar 2017’de kaç gün tatil yapacak?

THY’nin yeni rotası Zanzibar oldu

TK-567 sefer sayısı ile Boeing 737-900 tipi, TC-JYP kuyruk tescilli uçak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 00.30’da havalandı. 142 yolcunun katıldığı ilk uçuşa THY Yönetim Kurulu Üyeleri Ogün Şanlıer, THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Ali Serdar Yakut ve basın mensupları katıldı. 990 Euro Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi karşılıklı gerçekleştirilecek uçuşlar Zanzibar’a tüm vergiler dahil gidiş-dönüş 990 Euro başlayan açılışa özel ücretlerle seyahat edilebilir. Yeni rotamız Zanzibar’ı açtık .Hayırlı olsun pic.twitter.com/48W7xlASh4— Yahya ÜSTÜN (@yhyustun) 13 Aralık 2016 THY bazı seferleri iptal etti THY’nın yolcu sayısı arttı THY’den flaş TL kararı

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ