FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

7 milyar dolara neşter

Cerrahi alet üretiminde önemli bir yer edinen Samsun’da, 50’den fazla firmada 15 bin çeşit medikal alet üretiliyor. Türkiye’nin 7 milyar dolarlık cerrahi alet ithalatı azaltılmaya çalışılıyor.

7 milyar dolara neşter

Cerrahi aletlerin üretiminde merkez haline gelen Samsun’da, sektör temsilcileri, ülkenin bu alandaki dışa bağımlılığının azaltılması için branşlaşmanın önemli olduğunu belirtiyor. Samsun’daki firmaların imal ettiği medikal ve cerrahi ürünler, aralarında ABD, Almanya ve Çin’in de bulunduğu 70’e yakın ülkeye ihraç ediliyor. Kentte, 2 bin kişinin istihdam edildiği 50’den fazla firmada 15 bin çeşit medikal alet üretiliyor.

 

 

BRANŞLAŞMAYLA SORUN ÇÖZÜLÜR

Medikal Sanayi Kümelenme Derneği Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, branşlaşmanın hem kaliteyi hem marka değerini artırdığını belirterek, “Bir firmanın binlerce ürün yerine birkaç ürün üzerine uzmanlaşarak marka değerini artırması gerekiyor ancak bu ürünlerle ekonomisini ve büyümesini sağlaması lazım” şeklinde konuştu.

 

 

17 BİN ÇEŞİT ALET KULLANILIYOR

Bahadır Tıbbi Aletler Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bahadır da sağlık sektöründe kullanılan 17 bin çeşit cerrahi alet olduğuna dikkati çekti. “Sadece 350 çeşit makas var” diyen Bahadır, sektörde branşlaşmanın dışa bağımlılığı azaltacağını dile getirdi. Bahadır, şöyle devam etti: “Ülkemizde cerrahi alet sektörünün dışa bağımlılığı yıllık yaklaşık 7 milyar dolar. Bu iyi bir planlamayla 4-5 yılda Türkiye’de kalabilir. Biz bunu yetkililere anlatıyoruz. Epeyce mesafe katettik. Zamanla bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Almanya gibi ülkelerde hiçbir ürün üretmeyip ürünleri toplayıp marka haline getirip satan firmalar var.”

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.