Firmandex

5 kilo 750 gram doğdu!

Hatay’da dünyaya gelen Suriyeli bebek Ulvis, 5 kilogram 750 kilosu ile şaşırttı. Bebek hakkında bilgi veren Kadın Doğum Uzmanı Dr. Rasim Kamacı, doğum sonrası bebekte solunum sıkıntısı görüldüğünü belirtti.

5 kilo 750 gram doğdu!

Sezaryenle dünyaya gelen Suriyeli Ulvis bebeğin kilosu, şaşırttı.

Hatay’da dünyaya gelen Suriyeli bebek Ulvis, 5 kilogram 750 kilosu ile şaşırttı. Bebek hakkında bilgi veren Kadın Doğum Uzmanı Dr. Rasim Kamacı, doğum sonrası bebekte solunum sıkıntısı görüldüğünü belirtti. Bebeğin yüksek şeker değerinde doğduğunu belirten Dr. Kamacı,

“Bebeğin şekeri 16’ya çıkmıştı, kalpte üfürüm vardı. Hemen yoğun bakıma aldık, bebeğie solunum cihazına bağladık. Tedavisi solunum cihazına bağlı olarak devam ediyor. Bugün EKO’sunu çektik. Kalp kapakçıklarının birinde yetmezlik var. Genel durumu iyi gibi görünüyor”dedi.

Erkek bebeğin normal ağırlığında olmadığını aktaran Kamacı, “Normalde 4 kilogramın üzerinde doğan bebeklerin veya 2 kilogram 500 gram altında doğan bebeklerin normal olmadığı belirtilir” ifadesini kullandı.

Bebekteki aşırı kilonun sebeplerini sıralayan Kamacı,

“Anne muhtemelen şeker hastasıdır. Gebelik diyabetidir. Dolayısıyla annede şeker yüksek olduğu için bebekte de insülin yükselir. İnsülün ile beraber büyüme hormonu da salgılanır. Bunun sonucunda çocukta büyüme olağanüstü olur. Onun için bu kadar büyük gibi görülüyor. Bebeğin şekeri belli bir zaman sonra düzelecek. Kalbi 5-6 gün sonra muhtemelen düzelecek. Sağlık durumu şu an daha iyi. En az bir hafta hastanede yatması uygun” diye konuştu.

500 veya 650 gram doğan bebekler olduğunu hatırlatan Kamacı, “26 haftasının altında ise yaşaması çok düşük oluyor. 26 haftanın üzerinde ise bebek kaç gram olursa olsun biz yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Geçen hafta 650 gram olan bir bebeği yaşattık ve taburcu ettik. Önemli olan 1 kilo ve gebelik haftası. Gebelik haftası 26 haftanın üzerinde ise sıkıntı yok” dedi.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1131230

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ