FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

4 bin 464 kişiye ihraç

Kamudaki FETÖ temizliği hız kesmeden devam ediyor. Dün yayımlanan yeni KHK ile 2 bin 585’i Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, 4 bin 464 kişi memuriyetten çıkartıldı. KHK ile 242 emekli emniyet mensubunun rütbe ve hakları da alındı.

4 bin 464 kişiye ihraç

Olağanüstü hal kapsamında çıkartılan kamu görevinden çıkarılanlar ve göreve iade edilenlere ilişkin 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda yeni KHK ile birlikte toplam 4 bin 464 kişi meslekten ve memuriyetten çıkartıldı, 16 kişi de görevine iade edildi. 2 kişinin ise öğrencilik statüsü geri verildi.

BÜTÜN HAKLARI ALINDI

KHK ile emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan ya da meslekten çıkartılan emniyet mensuplarından Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı ya da irtibatı olan 242 kişinin rütbeleri alındı. Kararnameye göre, bu kişiler unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak. Söz konusu eski emniyet mensuplarının silah ruhsatları ve emekli polis kimlikleri gibi belgeleri iptal edildi. Kararnameye göre, bu kişiler kamu görevlerine yeniden kabul edilmeyecek.

4 BİN 464 KİŞİYE İHRAÇ

Dün gece yayımlanan KHK kapsamında memuriyetten ve meslekten çıkartılanların kurumlara göre sayıları şöyle: Milli Eğitim Bakanlığı 2 bin 585, Jandarma Genel Komutanlığı 893, Emniyet Genel Müdürlüğü 417, İçişleri Bakanlığı 49, Sahil Güvenlik Komutanlığı 3, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 80, Yargıtay Başkanlığı 10, Yüksek Seçim Kurulu 10, Sermaye Piyasası Kurumu 1, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 2, Vakıflar Genel Müdürlüğü 2, Avrupa Birliği Bakanlığı 3, Dışişleri Bakanlığı 48, Ekonomi Bakanlığı 15, Kültür ve Turizm Bakanlığı 16, Yüksek Öğretim Kurumlarında görevli 330 akademisyen olmak üzere toplamda 4 bin 464 kamu görevlisi.

16 KİŞİ GÖREVE İADE

Yayımlanan 686 sayılı kararnameyle daha önce kamu görevinden ihraç edilen İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü 2 , İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler personeli 1, Kültür ve Turizm Bakanlığı 1, Milli Eğitim Bakanlığı 9, Sağlık Bakanlığı bağlı ve ilgili kuruluşlarından 4 kişi tekrar eski görevlerine iade edildi. Kararname ile ABD’de öğrenim gören 2 kişinin de öğrencilik statüsü geri verildi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.