FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

4 askeri Riva’da indirip kaçtı

Darbe girişimi başarısız olunca Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin aslında 12 kişi olarak yola çıktıkları, 4 kişinin Riva’da indirildiği tespit edildi.

4 askeri Riva’da indirip kaçtı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 FETÖ’cü askere ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yeniden hazırladığı iade dosyasında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Dosyadaki ifade ve tespitlere göre, darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından 8 darbeci asker, 2 adet Skorsky ve 1 adet UH-1 tipi helikopteri 66. Zırhlı Mekanize Tugayı’na getirip bıraktıktan sonra, 12 kişiyle birlikte Skorsky S70 tipi helikoptere bindi. 12 kişi bu helikopterle ilk olarak Riva’da bir araziye indi. Burada bir süre telefon görüşmesi yapan darbeciler, daha sonra kaçma planı yapmaya başladı, ancak 4 asker bu plana karşı çıktı. Dosyada yer alan ve kaçma planına karşı çıkan 4 askerin ifadesinde, 8 darbeci askerin kendilerine, “Darbe zaten sizin yüzünüzden başarısız oldu” dediği kaydedildi.

UKRAYNA DA OLMAMIŞ

İfadelere göre 8 darbeci asker, kaçma planı yaparken önce Rusya’yı düşündü. Ancak Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyi olması nedeniyle bundan vazgeçtiler. Daha sonra Ukrayna gündeme geldi. Burada da iç karışıklık olduğu için teslim edilme endişesiyle buradan da vazgeçildi. Son olarak 8 darbeci asker, Yunanistan’a gitmeye karar verdi ve kalan 4 askeri Riva’da bırakarak helikopterle havalandı. 16 Temmuz günü saat 10.40’da Riva’dan havalanan helikopter Sarıyer, Çatalca ve Tekirdağ üzerinden Yunanistan’ın Alexandruupoli (Dedeağaç) şehrine iniş yaptı.

SİYASİ DEĞİL CANA KAST

Darbecilerin Türkiye’ye iade etmeyen Yunan makamlarına iletilecek yeni dosyada, hainlerin ‘siyasi sığınmacı’ sayılamayacağını belirtildi. Buna gerekçe olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast düzenlemek için Marmaris’e giden ekibi yöneten Kurmay Albay Ali Aktürk ile Kurmay Yarbay Davut Uçum’un kaçak askerlerden 4’ü ile telefon irtibatı gösterildi. Avrupa Sözleşmesi’nin ilgili maddesine atıf yapılarak, “Bir devlet reisinin veya aile efradından birisinin hayatına kastın siyasi bir suç sayılamayacağı düzenlenmiştir” denildi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.