FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

384 yıllık alışveriş listesi

İngiltere’deki tarihi malikânede yapılan restorasyon çalışmaları sırasında, döşeme tahtalarının altında bulunanlar herkesi şok etti. Restorasyon sırasında ortaya çıkarılan bir alışveriş listesi ve iki notun, 1603, 1622 ve 1633 yıllarına dayandığı tespit edildi.

384 yıllık alışveriş listesi

15. yüzyılda inşa edilen ve Kent Kontluğu’nda bulunan Knole House, 365 odası, 52 merdiveni, 12 girişi ve 7 bahçesiyle İngiltere’nin en büyük evlerinden bir tanesi.

Ortaya çıkarılan bir alışveriş listesi ve iki notun, 1603, 1622 ve 1633 yıllarına dayandığı tespit edildi. Evde bulunan alışveriş listesine balık, iki düzine kalaylı kaşık, kızartma tavası ve sebzeler alınması not edilmiş. Listeyi, evin baş hizmetçilerinden biri olan Robert Draper kaleme almış.

Alışveriş listesi üzerinde yapılan bilimsel incelemeler, kağıdın 384 yıl öncesine ait olduğunu ortaya koydu.

Listeyi, evin baş hizmetçilerinden biri olan Robert Draper kaleme almış.

Ünlü yazarın ismi parka veriliyor

Maltepe Belediye Meclisi şubat ayı olağan meclis toplantısı, Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediyenin 2016 yılında yaptığı hizmetlerden bahsederek konuşmasına başlayan Kılıç, “Son aylarda ülkemiz üzerinde oynanan oyunları görmemiz lazım. İşte en son Reina saldırısında orada hayatını kaybedenler adına Lübnanlı dostlarımızla bir araya gelerek kardeşlik anlaşması imzaladık ve Reina’yı ziyaret ederek bir anma gerçekleştirdik. Türkiye’de barışı, iç huzuru bozmak isteyenlere karşı birlik olarak durduk. El ele, hep beraber ilçemizi ülkemizi bu tür olaylardan uzak tutacağız” dedi.Maltepe’ye 15 Temmuz ParkıGruplar adına yapılan konuşmalar sonrası 9 maddelik meclis gündemi oylandı. Gündeme göre, Türk dünyasının ünlü yazarlarından Cengiz Aytmatov’un isminin bir parka verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca yeni Kaymakamlık binasının önündeki alana da, “15 Temmuz Parkı” isminin verilmesi gündeme alındı.Türk yönetmene Hollywood’dan teklif Göynük en sakin ilçe oldu


Avrupa’nın temelini atan İslam eserleri Türkçe’de

İnsan davranışlarının değeri ve veriminin klasik eserlerle haşır neşir olmaya bağlı olduğunu düşünen ve bu inanç çerçevesinde yayıncılık yapan Litera Yayıncılık, 8 asır sonra İbn Rüşd’ün ‘Metafizik Büyük Şerhi’ni yayımladı.Orta Çağ Avrupa’sını özgür düşünce ve bilim açısından çok büyük bir etki altında bırakan Klasik İslam Eserleri’nden olan ‘Metafizik Büyük Şerhi’ 3 cilt halinde yayımlanacak. İlk cildi tamamlanan eserin 2. cildi ay sonunda ve son cildi de Haziran ayında tamamlanmış olacak. Bilimsel düşüncenin kurucusu olarak kabul edilen Aristoteles, kuruluş dönemlerinde İslam Medeniyetinde büyük bir alakayla takip edilmiş ve anlaşılmaya çalışılmıştır. Özellikle İbn Sina, Farabi ve İbn Rüşd tarafından üzerinde önemle durulmuştur. İbn Rüşd de Aristoteles’in Metafizik düşüncesini daha anlaşılır kılmak için sistematik bir şerhe girişmiş ve ‘Metafizik Büyük Şerhi’ni oluşturmuştur. Rönesans’ın temelini atan bu büyük eserler daha sonra Avrupa tarafından Latince ve yerle dillere de çevrilmiş ve İbn Rüşd’den çokça istifade edilmiştir. Alimler ve kitaplar okuru bekliyor İslam sanatlarının yeni merkezi

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.