Firmandex

2016 Öğretmenler günü ne zaman? Kasım ayının kaçına denk geliyor

Öğretmenler günü ne zaman? Binler öğrenci bu sorunu yanıtını arıyor. 2016 yılı öğretmenler günü Kasım ayının kaçına denk geliyor?

2016 Öğretmenler günü ne zaman? Kasım ayının kaçına denk geliyor

Bu sene öğretmenler günü hangi güne denk geliyor? Özellikle öğrenciler Google üzerinden bu sorunun yanıtını arıyor. Peki öğretmenler günü ne zaman? İşte 2016 yılı öğretmenler günü ile ilgili tüm merak edilenler

2016 ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE ZAMAN?

Türkiye’de 1981 yılından beri her yıl kutlanan Öğretmenler Günü 2016 yılında 24 Kasım perşembe günü kutlanacak. 

Öğretmenler gününün çıkış hikayesi nedir?

Türkiye’de kutlanan öğretmenler günü ile dünyanın kutladığı gün farklı tarihlerdedir. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

24 Kasım 1928, devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” sanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu san, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayınlanması ile resmileşmişti.Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ