Firmandex

1 milyar euroyu geçti

Mercedes-Benz Türk, Aksaray fabrikasına 113 milyon euro yatırım yaparak üretim kapasitesini ikiye katlayacak. Türkiye’de 50’nci yılını kutlayan şirketin toplam yatırımları 1 milyar euroyu aştı.

1 milyar euroyu geçti

Türkiye’de 50’nci yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk, yeni yatırımlarla 2017’de yeni rekorlar kırmaya hazırlanıyor. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Türkiye’nin geleceğine güvendiklerini ve bu doğrultuda 50 yıldır yaptıkları gibi yatırımlarımıza devam ettiklerini söyledi.

Sülün, “Bu güvenin bir göstergesi olarak Şubat 2016’da Aksaray kamyon fabrikamız için 113 milyon euroluk yatırım planımızı açıkladık. Böylece toplam yatırımımız 1 milyar euroyu aştı. Bu yeni yatırımla Aksaray’da oluşturacağımız yeni tesisler ve üretime dahil edeceğimiz yeni makina ve ekipmanlar sayesinde üretim kapasitemizi ikiye katlayacağız. İhracatımız böylece ciddi bir ivme kazanacak. Yeni yatırımlarımızla üretimde rekorlar kırmayı hedefliyoruz” dedi.

İhracat % 400 arttı

Mercedes-Benz Türk’ün 50’nci kuruluş yıldönümünü kutladıkları 2017’nin şirket için çok önemli bir kilometre taşı olacağını belirterek şunları söyledi:

“2016 yılı otomotiv için zorlu bir yıl oldu; ticari araç sektörü için çok daha zorlu geçti. Ülkemizde yaşanan üzücü gelişmeler, bunların turizme ve dış ticarete etkileri ile kurdaki dalgalanmalar, pazarda daralmaya neden oldu. Buna rağmen hem şehirlerarası otobüs hem kamyon pazarında liderliğimizi sürdürmeyi başardık. Hoşdere otobüs ve Aksaray kamyon fabrikaları yurt içi talebin azalmasına bağlı olarak ihracata hız vererek üretimlerini planlanan seviyelerde devam ettirdi. Otobüs ihracatı yüzde 8 artarken, kamyon ihracatımız yüzde 400 oranında büyüdü.”

ÖTV süper lüksü vurdu

Lüks ve süpers lüks oto satışları, ÖTV artışının ardından Aralık’ta yarı yarıya azaldı. 25 Kasım’da yürürlüğe giren ve ÖTV’yi motor silindir hacmi 2000 cc üzeri araçlarda yüzde 160’a çıkaran düzenleme, lüks E ve ultra lüks F segmentteki satışlarda etkisini göstermeye hemen başladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, Aralık’ta 108 bin 44 seviyesinde gerçekleşen otomobil satışları 2015’e oranla yüzde 5.5 daralırken, lüks ve süper lüks pazarda ÖTV artışının etkisiyle yüzde 50.5 küçülme yaşandı. E ve F segmentlerinde Aralık 2016’da 2 bin 442 otomobil satılırken, bu rakam 2015’in aynı döneminde 4 bin 929 olmuştu.  

KAYNAK : Gazete Vatan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ