Firmandex

1 günde 50 bin kişi o ile akın ediyor

Bulgar ve Yunanlar kışlık alışverişlerini yapmak için Türkiye’ye geliyor. Çevre illerden gelenlerle Cuma günleri sayı 50 bin kişiyi buluyor.

1 günde 50 bin kişi o ile akın ediyor

Balkanların en büyük ’Sosyete Pazarı’ olarak da bilinen Edirne Ulus Pazarı her Cuma aynı manzaraya sahne oluyor. Bulgar ve Yunanların büyük ilgi gösterdiği pazara çevre illerden gelen vatandaşlar da olmak üzere ortalama 50 bin kişi akın ediyor. Bulgar ve Yunan vatandaşlar Edirne’deki pazarda alışveriş yapmak için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Edirne’de Cuma günleri kurulan ve ’Sosyete Pazarı’ olarak anılan Ulus Pazarına soğuk havaların yaklaşmasıyla Bulgar ve Yunan vatandaşlar akın etti. Kışlık alışverişini Ulus Pazarı’ndan yapan Bulgar ve Yunan vatandaşlar, her Cuma günü otobüs ve otomobilleriyle sınır kapılarından giriş yapıyor. Bir gününü kentte geçiren Bulgar ve Yunan vatandaşlar, kentin ekonomisine de büyük bir katkı sağlıyor. Genellikle kadınların rağbet gösterdiği pazarda, bu kez erkekler de yer alırken giriş ve çıkışlarda yoğunluk yaşandı. Pazarın yönetim kurulu, giriş ve çıkışların daha rahat olması için zaman zaman önlemler alıyor.

Ulus Pazarı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Reisoğlu, “Komşu ülkelerimiz Bulgaristan ve Yunanistan’dan çok sayıda turist geliyor Edirne’ye. Ulus Pazarı’ndan alışveriş yapıyorlar. Çarşıpazar gezerek Edirne’ye katkı yapıyorlar. Ulus Pazarı Balkanların en büyük pazarı oldu. Selanik ve Plovdiv’e kadar uzanan müşteri portföyümüz var. Bulgaristan Sofya’dan gelen müşterilerimiz var. Cuma günleri 50-60 bin kişinin pazara geldiğini tahmin ediyoruz. Yoğunluk aşırı derecede. 4 ana kapımız hınca hınç dolmakta. Pazarın kapalı olması dolayısıyla kış şartlarından çok etkilenmiyoruz” dedi.

Öte yandan, pazardaki yoğunluk hava kararıncaya dek devam ediyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ